Opieka nad osobą niepełnosprawną ruchowo


Opieka nad osobą niepełnosprawną ruchowo
Niepełnosprawność ruchowa związana jest z rekonwalescencją po urazach, wiekiem i takimi dolegliwościami, jak np. choroba Parkinsona. Jest też dosyć szerokim pojęciem obejmującym swoim zakresem zarówno osoby leżące i całkowicie niezdolne do poruszania się, jak też i chorych, którzy korzystają z wózka inwalidzkiego bądź balkonika. Jak się nimi opiekować?

Przyczyny niepełnosprawności ruchowej

Trudności w poruszaniu się dotykają bardzo często osób starszych. W przypadku kobiet przyczyną takiego stanu rzeczy nierzadko jest osteoporoza znacznie podnosząca ryzyko złamań, nawet przy niewielkich urazach. Rekonwalescencja po wypadku często sprawia, że pacjentka nie może samodzielnie wykonywać codziennych czynności. Inną dolegliwością dotykającą często seniorów są zmiany zwyrodnieniowe stawów, które powodują nie tylko ból, ale są uciążliwe również ze względu obrzęk i sztywność chorych miejsc. Tego typu problemy sprawiają, że trudno zająć się codziennymi obowiązkami, a nawet proste czynności stanowią trudne zadanie. Niestety, nie zamykają one długiej listy przyczyn niepełnosprawności ruchowej u osób starszych, do których należą ponadto przebyte udary mózgu, choroba Alzheimera oraz choroba Parkinsona.

Pomoc dla osoby niepełnosprawnej ruchowo

Osoby niepełnosprawne ruchowo mogą korzystać z wielu urządzeń pomocnych w ich przypadku, jak np. wózek inwalidzki, balkonik lub kule inwalidzkie. Pacjenci mający problemy z poruszaniem się najlepiej będą czuć się we własnym mieszkaniu, dlatego dobrym pomysłem jest przystosowanie go do potrzeb seniora. Najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo, dlatego należy zrezygnować z dywaników, które znacznie zwiększają ryzyko potknięcia się i groźnego w konsekwencjach upadku. Oprócz tego konieczne są pewne zmiany w łazience – specjalne uchwyty zamontowane w pobliżu toalety czy wanny ułatwią dbanie o higienę. Jeśli to możliwe, lepiej zrezygnować z wanny na rzecz kabiny prysznicowej z płytkim brodzikiem i specjalnym krzesłem umieszczonym pod natryskiem. Aby wyeliminować ryzyko poślizgnięcia się na mokrych płytkach, warto zdecydować się na specjalne maty antypoślizgowe.

Nie ograniczaj samodzielności

Osoby, których sprawność ruchowa została ograniczona nagle (np. w wyniku urazu, albo ataku choroby), często mają problemy z przystosowaniem się do nowej sytuacji. Konieczność korzystania z pomocy opiekuna może negatywnie wpływać na samopoczucie chorego, zwłaszcza jeśli do tej pory pacjent był w pełni samodzielny. Jak mu pomóc? Z całą pewnością nie warto wyręczać seniora w każdej czynności. Jeśli więc ma on problemy z utrzymaniem sztućców, należy postarać się o specjalnie wyprofilowane łyżki i widelce, które łatwo utrzymać w dłoni. Osoba niepełnosprawna nie musi też zupełnie rezygnować z rozrywek – specjalne karty do gry, czy szkła powiększające do czytania umożliwią kontynuowanie hobby. W miarę możliwości należy też zapewnić podopiecznemu rehabilitację, która pomoże mu wrócić do formy.

Szukasz akcesoriów dla osób niepełnosprawnych ruchowo? Sprawdź ofertę sklepu Pomoc Dla Seniora

Dodaj komentarz