Osteopatia – czym jest i jakie ma zastosowanie?


Osteopatia – czym jest i jakie ma zastosowanie?
Osteopatia jako rodzaj medycyny manualnej często wzbudza wiele pytań. Czym dokładnie jest i kiedy warto ją zastosować?

Tam, gdzie pojawiają się bóle, dużą ulgę mogą przynieść nie tylko preparaty przeciwbólowe. Alternatywnym rozwiązaniem jest medycyna manualna, do której zalicza się także osteopatię.

Na czym dokładnie polega osteopatia? Jakie są wskazania do leczenia osteopatycznego? Gdzie można z niego skorzystać?

 

Osteopatia – co to jest?

Pod pojęciem osteopatii znajduje się metoda medycyny, która bazuje na holistycznej wizji organizmu człowieka – w związku z tym zakłada ona, że ciało jest całością, dlatego wszelkiego rodzaju choroby powinny być leczone kompleksowo.

Zgodnie z zasadami osteopatii budowa ciała człowieka oraz jego funkcje są ze sobą wzajemnie powiązane, dlatego jedne organy wpływają na drugie. Zdrowy organizm posiada wrodzone zdolności do samodzielnej naprawy i regulacji. Gdy zdolności te ulegają zaburzeniu, dochodzi do powstawania schorzeń. Wówczas rozwiązaniem jest osteopatia, która pozwala nie tylko na pozbycie się dolegliwości, ale również na odzyskanie ważnej równowagi ciała człowieka.

Osteopatia jako wsparcie fizjoterapii

Bardzo często pojawia się zatem pytanie – jak osteopatia ma się do tradycyjnych metod fizjoterapeutycznych? Czy zaliczana jest do medycyny alternatywnej? Czy jest ona metodą, która ma wątpliwą skuteczność?

Eksperci w tej dziedzinie wskazują, że osteopatia jest pełnoprawną metodą medycyny manualnej, która bazuje na racjonalnych zasadach. Stanowi ona nie konkurencję, ale uzupełnienie dla tradycyjnej fizjoterapii.

W związku z tym korzyści z osteopatii są bardzo szerokie – to metoda rekomendowana dla wielu osób odczuwających dolegliwości bólowe, poszukujących sposobu na poprawę swojego samopoczucia, odzyskanie wigoru i witalności.

Wśród wskazań do leczenia osteopatycznego znajdują się głównie:

 • bóle kręgosłupa – w odcinku lędźwiowym, piersiowym, szyjnym
 • bóle mięśni i stawów całego ciała
 • bóle głowy, w tym także migrenowe bóle głowy
 • wady postawy
 • stany pourazowe, na przykład po urazach sportowych, wypadkach komunikacyjnych
 • dolegliwości bólowe występujące u kobiet w ciąży, w tym między innymi ból pleców, pachwin, nóg
 • zaburzenia depresyjne, lękowe
 • zmniejszenie poziomu odporności organizmu, większa podatność na infekcje

Jak widać, osteopatia to dziedzina medycyny, która jest w stanie pomóc nie tylko tym pacjentom, którzy mają określone bóle, ale również ogólnie wspomaga samopoczucie i pozwala na poprawę zdrowia psychicznego, ponieważ podchodzi do zdrowia człowieka holistycznie. Ma ono również bardzo duże znaczenie dla jakości życia.

 

Na czym polega leczenie osteopatyczne?

Osteopaci stosują metody medycyny manualnej – przede wszystkim wykorzystują masaż osteopatyczny, który pozwala na uzyskanie pożądanych rezultatów w terapii różnych schorzeń i dolegliwości.

Masaż osteopatyczny prowadzony jest zgodnie z indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami pacjentów. Nakierowany jest on w szczególności na:

 • uzyskanie prawidłowej pozycji kości
 • skorygowanie działania stawów
 • wyregulowanie napięcia mięśniowego

Masaż osteopatyczne skoncentrowany jest przede wszystkim na kręgosłupie, jako że to on jest postrzegany jako centralna część ciała. Zaburzenia w tym rejonie mogą wpływać na dolegliwości odczuwane także w innych partiach ciała.

 

Gdzie można skorzystać z leczenia osteopatycznego?

Leczenie osteopatyczne jest obecnie dostępne w wielu gabinetach na terenie całego kraju. Warto wskazać, że specjalistą w dziedzinie osteopatii może zostać wyłącznie lekarz albo fizjoterapeuta, wobec tego przy poszukiwaniu odpowiedniego specjalisty warto zwrócić uwagę na jego wykształcenie i kompetencje.

Doświadczony osteopata jest w stanie dokładnie zbadać swojego pacjenta i postawić diagnozę dotycząca jego dolegliwości, bazując na swojej szerokiej wiedzy w zakresie anatomii, fizjologii, neurologii oraz innych dziedzin medycyny. Po rozpoznaniu przyczyny schorzenia może rozpocząć odpowiednią terapię, która pozwoli pacjentowi na odzyskanie sprawności, zmniejszenie bólu, a także na ogólną poprawę samopoczucia.

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Osteopatii i Fizjoterapii REHAORTHOPEDICA

Dodaj komentarz