Osteoporoza a złamania kręgosłupa


Osteoporoza a złamania kręgosłupa

Z pewnością niejednokrotnie słyszałeś o schorzeniu zwanym osteoporozą. Może nawet wśród Twoich bliskich jest ktoś, kto na nie choruje. Czy wiesz, że w jego przebiegu obserwuje się zwiększone ryzyko złamań kości, w tym również kręgosłupa?

Osteoporoza to dość powszechny problem. Według szacunków ekspertów, dotyka dziś około 3,5 miliona Polaków. Jest również jednym z najczęściej występujących schorzeń w skali światowej. W większości przypadków rozpoczyna się po 50. roku życia (ryzyko rośnie z wiekiem) i częściej dotyka kobiet. Niestety, wiele osób nie jest świadomych powagi zagrożenia, gdyż choroba długo potrafi przebiegać zupełnie bezobjawowo. Z tego właśnie powodu problem osteoporozy nazywa się dziś „cichą epidemią”.

Skąd bierze się osteoporoza?

Istotą schorzenia jest postępujące osłabienie kości (poprzez utratę gęstości mineralnej). Stan ten związany jest głównie ze starzeniem się organizmu, może być jednak również nasilany przez szereg czynników, np. niedobór wapnia lub witaminy D w codziennej diecie, palenie tytoniu, zbyt małą aktywnością fizyczną (np. siedzący tryb życia), brak dostatecznej ekspozycji ciała na światło słoneczne (które powoduje wytwarzanie witaminy D w skórze), a także zaburzenia hormonalne (szczególnie w przebiegu cukrzycy oraz nadczynności tarczycy).

Słabe kości – wzrost ryzyka złamań

Osłabione kości wcale nie muszą boleć. Dlatego też wiele starszych osób jeszcze nie wie,
że rozwija się u nich osteoporoza. Problem zwykle wychodzi na jaw przy upadku – nawet drobnym, takim jak potknięcie się. O ile dla ludzi młodych raczej nie jest to groźna sytuacja,
o tyle w przypadku seniora z osteoporozą zwykle kończy się ona złamaniem. Do najczęściej występujących z powodu tej choroby uszkodzeń należą kompresyjne złamania kręgosłupa, złamania kości ramiennej i promieniowej oraz złamanie szyjki kości udowej.

Problem, którego nie wolno bagatelizować

Należy pamiętać, że dla osób chorujących na osteoporozę tego typu urazy są dużo groźniejsze, niż dla przeciętnego, w pełni zdrowego człowieka. W zaawansowanym wieku, gdy we znaki dają się również inne schorzenia, a organizm jest osłabiony, długie unieruchomienie
po złamaniu może przyczyniać się do występowania groźnych zakażeń i utrudniać powrót
do funkcjonowania na poziomie sprzed urazu.

W przypadku złamań kręgosłupa sprawa jest o tyle poważniejsza, że skrywa on jedną
z najcenniejszych struktur naszego organizmu – rdzeń kręgowy, odpowiadający
m.in.: za przekazywanie impulsów nerwowych między mózgiem, a resztą ciała.

Leczenie osteoporotycznych złamań

Na szczęście złamania – również te występujące w przebiegu osteoporozy – można leczyć.
W przypadku urazów kręgosłupa wykonuje się zabieg wertebroplastyki, który polega
na wstrzyknięciu do uszkodzonego kręgu specjalnej substancji – cementu kostnego. Jej zadaniem jest wzmocnienie kręgu i umożliwienie pacjentowi szybkiego powrotu do pełnej mobilności. Jednym z lekarzy wykonujących tego typu operacje jest ortopeda Paweł Wichrowski z Form Grupa Lekarska https://formgl.pl/ – kliniki ortopedii i neurochirurgii w Warszawie.

Dodaj komentarz