Pan kotek był chory


kaszel u dziecka
Kaszel, szczególnie u dzieci jest bardzo uciążliwym i jednym z najczęściej występującym objawem choroby układu oddechowego. To odruch obronny organizmu na podrażnienie błony śluzowej. Może być suchy lub też mokry. Kaszel suchy pojawia się zazwyczaj na początku infekcji, głównie na tle wirusowym. Kaszel mokry spowodowany jest przez zwiększoną ilość wydzieliny w drogach oddechowych. Powinna ona zostać jak najszybciej usunięta aby nie doprowadziła do poważniejszej infekcji. Każdy rodzaj kaszlu może dać się we znaki, szczególnie u dzieci. Utrudnia on oddychanie i nie pozwala na spokojny sen, tak potrzebny małemu pacjentowi.

I przyszedł pan doktor

Kaszel u dzieci wymaga szczególnej troski i stosowania sprawdzonych leków. Nie ma tu miejsca na eksperymenty. Dziecko kaszle z powodu wysuszonej śluzówki gardła, do której dodatkowo spływa wydzielina z nosa. Kiedy wirusy w początkowej fazie choroby rozmnażają się w śluzówce wyściełającej drogi oddechowe, kaszel jest suchy i bardzo męczy dziecko. Po dwóch, trzech dniach infekcji, słychać, że płuca blokuje śluz i dziecko próbuje go wykasłać. Taki mokry kaszel potrafi utrzymać się nawet przez kilka tygodniu, dopóki drogi oddechowe nie zostaną oczyszczone. Kaszel towarzyszący infekcji u dziecka można leczyć samemu, ale tylko w przypadku, kiedy przebiega on łagodnie i nie towarzyszą mu inne objawy.

Co na kaszel?

Przede wszystkim musisz zadbać o dobrze nawilżone powietrze w domu i częste wietrzenie pomieszczeń. Złagodzi to suchy kaszel i ułatwi też odksztuszanie wydzieliny. Zadbaj też o to by dziecko piło dużo wody i herbatek ziołowych. Dobrze nawilżone śluzówki są mniej podatne na działanie wirusów. Rób też inhalacje z soli fizjologicznej, a gdy dziecko jest starsze możesz dodać do inhalatora olejki eteryczne, na przykład tymiankowy lub eukaliptusowy. Regularnie też oklepuj plecy dziecka kilka razy dziennie dłonią ułożoną w łódkę. Ułatwi to odrywanie się wydzieliny. Niezwykle istotne jest także podawanie dziecku sprawdzonego syropu na kaszel, który rozrzedzi wydzielinę i spowoduje jej szybsze usunięcie z dróg oddechowych.

Jak działa syrop?

Aby wyleczyć kaszel, musisz poznać jego przyczynę. Skuteczny syrop na kaszel powinien posiadać właściwości wykrztuśne. Powinien również mieć szybkie działanie, tak aby w ciągu kilku dni dziecko pozbyło się całkowicie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Doskonałym preparatem tego typu jest Mucosolvan. To syrop na kaszel u dzieci, którego substancją czynną jest ambroksol. Zwiększa on wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość i poprawia czynność rzęsek nabłonka oddechowego. Mucosolvan nadaje się idealnie do stosowania w ostrych chorobach płuc i oskrzeli, wtedy gdy utrudnione jest odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych dziecka.

Suchy kaszel u dziecka można łagodzić lekami przeciwkaszlowymi jedynie przez krótki okres 3 do 5 dni, gdy przebiega on bez wydzieliny. Nie można stosować tego rodzaju leków, wtedy gdy w drogach oddechowych zalega wydzielina. Dlatego tak ważne jest stosowanie syropu, który rozrzedzi wydzielinę i szybko usunie ją z oskrzeli.

Dodaj komentarz