Piękny uśmiech – porady dla właścicieli wrażliwych zębów


wrażliwe zęby
Choroby zębów dotyczą każdego z nas. Złe nawyki żywieniowe, stres i niska odporność organizmu znacznie osłabiają szkliwo. W rezultacie próchnica, nadwrażliwość zębów czy cofanie się dziąseł pozbawiają nas pięknego uśmiechu. Jak zatem dbać o swoje uzębienie, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z nadwrażliwością zębów?

Czym jest nadwrażliwość zębów?

Zastanówmy się najpierw, czym jest nadwrażliwość zębów. Mówiąc krótko, to odsłonięte okolice szyjek zębowych. W związku z taką degradacją odsłaniają się też kanaliki nerwowe, które podrażniane przez zimne i gorące substancje (pożywienie i napoje) reagują bodźcem odczuwanym przez nas jako ból. Może on występować nawet przy wdychaniu zimnego powietrza. Wywołuje to dyskomfort i przeszkadza w codziennych zajęciach.

Szczoteczka do delikatnych i wrażliwych zębów

By higiena zębów była utrzymywana w sposób prawidłowy, musimy trzy razy dziennie dokładnie szczotkować zęby. Nieprawdą jest, że przy nadwrażliwości zębów częste szczotkowanie pogłębi ten stan. Wręcz przeciwnie, zalegające resztki pożywienia w jamie ustnej sprzyjają rozwojowi choroby. Dlatego zalecane jest stosowanie specjalnej szczoteczki do wrażliwych zębów. Jej włosie jest bardzo miękkie i zaokrąglone, więc nie podrażnia okolic dziąseł. Szczoteczka do zębów z odchylaną główką pomaga w jeszcze dokładniejszym myciu – usuwając osad z wewnętrznych i zewnętrznych stron zębów oraz przestrzeni między zębowych. Wymieniając szczoteczkę co cztery do sześciu tygodni zapobiegamy rozmnażaniu się bakterii. Dzięki temu możemy mieć zdrowsze i bielsze zęby. Aby jednak zwiększyć skuteczność, warto skorzystać także z odpowiedniej pasty do zębów.

Pasta do mycia nadwrażliwych zębów

Dobra pasta do zębów wrażliwych powinna mieć niski wskaźnik ścieralności. Ochroni to nas przed starciem zębiny, czyli warstwy zęba mieszczącej się pod szkliwem. Wiele wiodących marek posiada w swoim asortymencie pasty, które zapobiegają chorobom zębów, a jednym z przykładów jest pasta Colgate Ochrona Przeciwpróchnicza. Posiada ona aktywny fluor oraz minerały, dzięki czemu może skutecznie wzmacniać zęby i zwalczać ubytki. Inna pasta, Colgate Sensitive Pro-Relief jest świetnym produktem dla posiadaczy wrażliwych zębów – w razie bólu można wmasowywać ją w zęby przez minutę, co ukoi niemiłe uczucie nadwrażliwości. Jeśli pasta do wrażliwych zębów nie wystarcza, można też poprosić lekarza o przepisanie specjalnych płynów do płukania jamy ustnej w celu wyleczenia nadwrażliwości.
Twój stomatolog z pewnością udzieli Ci cennych porad w kwestii doboru szczoteczki i dobrej pasty do zębów, a także techniki szczotkowania.

Dodaj komentarz