Pielęgnacja cery tłustej


cera tlusta

Każdy rodzaj skóry wymaga szczególnej pielęgnacji. Główną przyczyną tłustej cery jest zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, która prowadzi do tworzenia się nieestetycznych zmian oraz błyszczenia.

Często towarzyszące temu stany zapalne są trudne do wyleczenia i wymagają stosowania kuracji sterydowej – choćby dlatego, że ich przyczyna ma charakter wewnętrzny; jest nią zaburzenie równowagi hormonalnej. Jak radzić sobie z higieną cery tłustej?

Zmiana trybu życia

Bardzo ważne w pielęgnacji skóry tłustej jest unikanie czynników, które wpływają niekorzystnie na jej kondycję. Chodzi nie tylko o porzucenie używek, takich jak papierosy czy alkohol, ale również o zmianę innych codziennych nawyków, w tym zapewnienie organizmowi zbalansowanej diety.

Tłusta cera nie lubi promieni UV, pobudzających gruczoły łojowe do wzmożonej pracy, dlatego należy unikać nadmiernego opalania się. Także stres wpływa negatywnie na nasz wygląd. Zaburza pracę komórek, które nie otrzymują dostatecznie dużo substancji odżywczych z krwi.

Stosowanie środków pielęgnacyjnych

Jedną z podstawowych zasad codziennej higieny twarzy powinno być normalizowanie pracy gruczołów łojowych w połączeniu ze stymulowaniem regeneracji naskórka i odpowiednim nawilżaniem skóry. Należy używać preparatów nie zawierających mydła, wzbogaconych o alantoninę, wyciągi z aloesu i składniki ograniczające rozwój bakterii (np. żel Purritin). Uzupełnieniem mycia twarzy powinno być przecieranie jej tonikiem oczyszczającym. Raz lub dwa razy w tygodniu należy stosować peeling, który wyrównuje powierzchnię skóry i złuszcza naskórek, odblokowując pory. Zmniejszanie niedoskonałości polega tu m.in. na redukcji sebum i ograniczeniu rozwoju bakterii odpowiedzialnych za stany zapalne.

Uzupełnieniem żelu do mycia twarzy, toniku i peelingu są preparaty matujące, przywracające nawilżenie, redukujące zmiany powstałe wskutek trądziku oraz tzw. żele punktowe, nanoszone bezpośrednio na miejsca objęte stanami zapalnymi. Zdecydowanie najlepsze efekty dają produkty lecznicze dostępne w aptekach (jak wspomniana już marka Iwostin – https://www.iwostin.pl/). Używane regularnie, zapewniają skuteczną kurację dermatologiczną i pomagają pozbyć się widocznych niedoskonałości tłustej cery. Często są zalecane przez lekarzy – zarówno profilaktycznie, jak i w czasie terapii np. lekami sterydowymi.

Dodaj komentarz