Pielęgnacja uszu. Fakty i Mity.


Pielęgnacja uszu. Fakty i Mity.
Pielęgnacja uszu to nadal temat budzący wiele sporów, również wśród specjalistów. Niektórzy ludzie twierdzą, że uszu nie należy czyścić w ogóle. Inni regularnie stosują patyczki do higieny uszu. Gdzie leży prawda? Ponieważ duża część z nas po prostu nie wie, jak należy właściwie dbać o higienę uszu, warto poznać kilka faktów.

1.Woskowina to nieestetyczna wydzielina, którą należy dokładnie usuwać.

MIT

Kwestia właściwego czyszczenia uszu wzbudza nadal liczne kontrowersje i dyskusje. Dotyczy to głównie postępowania ze znajdującą się wewnątrz przewodu słuchowego woskowiną. Tymczasem niewiele osób wie, że woskowina (inaczej zwana woszczyną lub cerumenem) jest bardzo potrzebna naszym uszom. Mimo, że nie wygląda estetycznie, pełni bardzo ważną rolę ochronną i pielęgnującą. Natłuszcza skórę, utrzymuje właściwy stopień nawilżenia naskórka i pomaga usuwać wszelkie zanieczyszczenia gromadzące się w przewodzie słuchowym.

2.Woskowinę znajdującą się w przewodzie słuchowym należy czyścić za pomocą patyczków higienicznych.

MIT

Patyczki do higieny uszu nie nadają się do czyszczenia ucha! Stosowanie patyczków może przyczyniać się do upychania woskowiny i tworzenia się tzw. korków woskowinowych. Powodują one dyskomfort, a nawet pogorszenie słuchu. Istnieje także duże ryzyko, że patyczek zostanie wepchnięty zbyt głęboko i uszkodzi delikatną błonę bębenkową. Kolejnym minusem tej metody jest to, że mechaniczne drażnienie przewodu słuchowego powoduje automatycznie jeszcze większą produkcję woskowiny.

3. Nadmiar woskowiny należy usuwać.

FAKT

Zwykle wystarcza regularne mycie małżowiny usznej wodą, gdyż wnętrze ucha oczyszcza się samo. Jednak u niektórych osób np. seniorów, noworodków i niemowląt, osób regularnie uczęszczających na basen, noszących aparaty słuchowe czy pracujących na słuchawkach (pracownicy call center) może pojawiać się problem z nadmierną produkcją woskowiny. Jest to nie tylko mało estetyczne ale przede wszystkim może powodować dyskomfort (np. świąd, szum w uszach czy gorsze słyszenie). W takim przypadku najlepiej zakupić w aptece specjalistyczny preparat np. Vaxol aby właściwie usunąć nadmiar woskowiny. Produkt jest wyposażony w specjalną pompkę rozpylającą równomiernie zawartość bez ryzyka stworzenia zbyt dużego ciśnienia. Ponadto końcówka aplikatora jest specjalnie wyprofilowana, co uniemożliwia zbyt głębokie jej wprowadzenie do ucha. Vaxol można stosować zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej (co jest ważne zwłaszcza w przypadku noworodków i niemowląt). Produkt nie wypływa z uszu i w odróżnieniu od innych preparatów nie ma konieczności płukania uszu po jego użyciu.

4. Ucho można odetkać samodzielnie płucząc je za pomocą strzykawki.

MIT

Zabieg płukania ucha powinien wykonać lekarz. Nie należy przeprowadzać go samodzielnie, gdyż można uszkodzić błonę bębenkową. W przypadku gdy doszło do utworzenia korka woskowinowego lekarz może przeprowadzić zabieg płukania. Jest to zabieg bardzo szybki i bezbolesny, nie wymaga specjalnego przygotowania. Może jednak zdarzyć się, że lekarz przed zabiegiem zaleci zastosowanie preparatu, który zmiękczy woskowinę. Dopiero potem zaprosi nas na kolejną wizytę, podczas której usunie korek woskowinowy. Preparat Vaxol idealnie spełni to zadanie. Ponieważ nie zawiera wody nie doprowadzi do napęcznienia korka woskowinowego, a jedynie ułatwi jego wypłukanie. W takim przypadku należy zastosować go dwa razy dziennie przez kilka dni przed planowanym zabiegiem.

5. U Małych dzieci nie powinno się stosować żadnych preparatów do czyszczenia uszu.

 

MIT

Jeśli maluszek ma problem z nadmiernym wydzielaniem woskowiny należy temu zaradzić i zastosować specjalny preparat. Nie chodzi tu o aspekty estetyczne, ale przede wszystkim o komfort i zdrowie dziecka. U małych dzieci przewód słuchowy ma nieco inną budowę anatomiczną, dlatego ucho trudniej się czyści. Dzieci częściej zapadają też na choroby górnych dróg oddechowych, a to kolejna przyczyna problemów z uszami. Dlatego już od 1 dni życia należy właściwie pielęgnować uszy dziecka i stosować regularnie bezpieczny, łagodny preparat. Dostępny w aptekach bez recepty preparat Vaxol zawiera jedynie oliwę z oliwek, przygotowaną ściśle według standardów farmaceutycznych. Produkt posiada pozytywną rekomendację otolaryngologów. Można go stosować 1-2 razy w tygodniu, przez cały czas.

6. Oliwa z oliwek może być bezpiecznie stosowana do czyszczenia uszu.

FAKT

Dobroczynny wpływ oliwy z oliwek na nasze zdrowie znany jest już od wieków. Oprócz wielu innych zastosowań, oliwa z oliwek nadaje się idealnie do higieny uszu. Ma działanie pielęgnacyjne, natłuszczające i nawilżające. Co więcej jednym z jej składników jest hydroksytyrosol wykazujący działanie antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne. Oliwa z oliwek zawiera również witaminę E, która chroni przed działaniem wolnych rodników, utrzymuje odpowiedni stopień nawilżenia skóry i zapobiega powstawaniu podrażnień. Udowodniono również, że oliwa z oliwek ułatwia samooczyszczanie uszu dlatego jest wskazana zwłaszcza dla małych dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *