Pielęgnacja włosów – podstawowe zasady


Pielęgnacja włosów – podstawowe zasady
Pielęgnacja włosów od pewnego czasu jest głównym tematem podejmowanym przez blogerki zajmujące się urodą i kosmetyką. Długie pukle wróciły do łask, a posiadanie zdrowych, lśniących fryzur dla wielu kobiet jest obecnie wyznacznikiem bycia zadbaną i nowoczesną. Po uważnym prześledzeniu porad, przewijających się przez fora internetowe i strony dotyczące urody, można zauważyć, że podstawowe zasady pielęgnacji wcale nie są skomplikowane i sprowadzają się do kilku prostych metod.

Odżywianie od środka

Rozwodzenie się na temat odżywek czy szamponów nie ma sensu, jeśli nie uświadomimy sobie jak ważną role w przypadku tego typu pielęgnacji pełni zdrowa dieta. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, witamin i mikroelementów jest niezbędne, by nasze włosy były zdrowe, lśniące i nie miały łamliwych końcówek. By to osiągnąć, w codziennej diecie nie może zabraknąć warzyw, owoców, roślin strączkowych, nabiału oraz orzechów lub pestek. Porost włosów wspomaga również picie naparu z pokrzywy lub skrzypu polnego. Jeśli jednak nie smakują nam zioła, z powodzeniem zastąpimy je suplementami diety dostępnymi w aptekach.

Wcierki po każdym myciu

Szczególnie ważną częścią naszych włosów są ich cebulki. Ich właściwe wzmocnienie i dotlenienie redukuje problemy z wypadaniem, co istotnie wpływa na gęstość włosów. By wspomagać je już od podstaw po każdym myciu należy stosować wcierki. Najlepiej zdecydować się na takie zawierające wyciąg z bursztynu lub sok z czarnej rzepy. Wcierkę możemy też z powodzeniem przygotować sami, zalewając nasiona kozieradki wrzątkiem – po ostudzeniu i przecedzeniu wcierka jest gotowa do użycia. Lepsze efekty uzyskamy jeśli stosowanie kosmetyku połączymy z masażem głowy – polepszy to jej ukrwienie, co również będzie miało dobry wpływ na cebulki włosów.

 

Odpowiedni szampon

Wybór właściwego szamponu wcale nie jest prosty. Najważniejszą zasadą jest sięganie po produkt, który będzie możliwie najmniej niszczył włosy. Szampon jest detergentem (nie może być inaczej, skoro ma posiadać właściwości oczyszczające), jednak warto zdecydować się na detergent jak najbardziej łagodny i bezinwazyjny. Dużą popularnością cieszą się preparaty przeznaczone dla dzieci lub organiczne, oparte na składnikach roślinnych. Część osób decyduje się nawet na mycie głowy samą odżywką. Aby znaleźć najodpowiedniejszy dla nas szampon, musimy szukać metodą prób i błędów. Niemniej, ważną wskazówką może okazać się fakt, że preparat, w przeciwieństwie do odżywki, powinien być dostosowany do skóry głowy, nie zaś do włosów.

Oleje to podstawa

Moda na olejowanie włosów pojawiła się w Polsce kilka lat temu i od tamtej pory trwa nieprzerwanie, a setki prezentowanych w internecie zdjęć urodowych metamorfoz potwierdzają skuteczność tej metody. Trudność, podobnie jak w przypadku szamponu, polega na wyborze oleju odpowiedniego dla naszych włosów. I tu także należy po prostu wypróbować interesujące nas produkty, by stwierdzić, jaki odpowiada nam najbardziej. Wśród tych najczęściej polecanych osobom rozpoczynającym swą przygodę z pielęgnacją włosów znajdują się: olej kokosowy, ze słodkich migdałów, z pestek malin, z pestek winogron oraz lniany. Wybraną substancję trzeba nałożyć na włosy i trzymać na nich od pół do nawet kilku godzin, a następnie dokładnie zmyć szamponem.

Odżywka „przed” i odżywka „po”

Stosowanie odżywki powinno mieć miejsce nie tylko po, lecz również przed myciem (oczywiście, pomijając przypadek, gdy na włosach mamy już olej). Pozwoli to chronić włosy na całej ich długości przed skutkami detergentów zawartych w szamponie, których działanie powinno mieć miejsce głownie w obrębie skóry głowy.

Systematyczne stosowanie się do powyższych metod powinno przynieść wyraźne rezultaty. Do osiągnięcia oczekiwanych efektów potrzebny jest jednak czas – poprawa stanu włosów wymagać może nawet kilku miesięcy intensywnej pielęgnacji. Dlatego nie warto się zniechęcać! Regularna, odpowiednia pielęgnacja, w połączeniu z właściwą dietą, z pewnością prędzej czy później pozwoli osiągnąć zamierzony cel.

Źródło: kreatywna.pl


Dodaj komentarz

Komentarz do “Pielęgnacja włosów – podstawowe zasady

  • Anna

    Codzienna pielęgnacja to jedno, ważne jest też to, aby mieć swojego sprawdzonego fryzjera i regularnie do niego chodzić. Połączenie tych dwóch elementów sprawi, że zawsze będziemy mieć schludne i zadbane włosy. Ja znalazłam swojego fryzjera. Pan Karol potrafi zadbać o każdą głowę. Salon Shake Your Head w Warszawie.