Pieluchy dla dorosłych – kiedy zdecydować się na stosowanie pampersów?


Pieluchy dla dorosłych – kiedy zdecydować się na stosowanie pampersów?
Wśród starszych osób, wymagających stałej opieki, istnieje spora część, która nie potrafi już samodzielnie korzystać z toalety, aby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Stan taki może stanowić efekt demencji starczej lub też chorób. Bywa postępujący, do czego przywyka powoli rodzina, lub nagły, jeśli jest efektem wypadku lub wylewu.

Czym są produkty higieniczne specjalnego zastosowania

Bardzo często zdarza się, że osoba w podeszłym wieku, wracająca z czasowego, zwłaszcza długiego pobytu w szpitalu lub też ośrodku opiekuńczego, jest już w stanie leżącym i nie ma wielkich nadziei, że ta sytuacja się odmieni. W takim przypadku należy liczyć się z tym, że niezbędne będzie stosowanie specjalnych środków higienicznych, jakimi są pampersy dla osób dorosłych. Są one produkowane w wielu rozmiarach. Na rynku dostępnych istnieje wiele firm, produkujących pieluchy dla dorosłych, jak na przykład Tena, o których ofercie można przeczytać na stronie http://www.tena.pl/. Opiekun, zajmujący się chorym musi pamiętać o ich regularnej wymianie w celu uniknięcia odleżyn i odparzeń, będących konsekwencją trwałego kontaktu moczu i kału ze skórą pacjenta.

 

Jakie choroby kwalifikują do noszenia pieluch dla dorosłych

Odpowiedź jest prosta. Wszystkie schodzenia, które powodują czasowe lub stałe unieruchomienie pacjenta kwalifikują go do noszenia pieluch dla dorosłych. Dotyczy to przykładowo pacjentów z chorobami neurologicznymi, jak udar mózgu, stwardnienie rozsiane czy też porażenie mięśniowe. Konieczność korzystania z pampersów dla dorosłych dotyczy także osób, zmagających się z postępująca chorobą Alzheimera i demencją starczą. Również pacjenci, chorujący na zaawansowany nowotwór powinni posiadać takie zabezpieczenie, gdyż często ich stan jest kwalifikowany jako terminalny. Chory, który nie utracił świadomości, może mieć spory dyskomfort wiedząc, w jaki sposób się wypróżnia. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby ta sytuacja nie była dla niego krępująca.

 

W jaki właściwie dobrać pampersy dla dorosłych pacjentów

Główne kryterium, jakim należy się kierować to właściwe dobranie rozmiaru pampersów do postury pacjenta. Pielucha dla osoby dorosłej powinna idealnie przylegać do pasa nie uciskając go jednak. Nie może być luźna, ponieważ grozi to wypadnięciem jej zawartości w razie jakiegokolwiek ruchu. W zależności od stanu pacjenta oraz częstotliwości wypróżnień warto wziąć pod lupę także chłonność produktów. Bardziej chłonne pieluchy są również praktyczniejsze latem, kiedy chory przyjmuje więcej płynów. Ich regularna wymiana spowoduje, że chory nie będzie narażony na dodatkowe cierpienia na wskutek odparzeń oraz innych dolegliwości, wynikających z kontaktu skóry z moczem.

 

Osobnym zagadnieniem jest zmiana pieluchy. Jeśli wykonuje się je w niewłaściwy sposób, można liczyć się z konsekwencjami w postaci przeciążonego kręgosłupa. Kupując stale pampersy dla dorosłego chorego warto wiedzieć, że na zakup tego produktu jest refundacja z NFZ.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Pieluchy dla dorosłych – kiedy zdecydować się na stosowanie pampersów?

  • Miodek

    Jeżeli chodzi o osoby leżące z ciężkim nietrzymaniem moczu, to najlepsze pieluchomajtki dla dorosłych z jakimi się zetknęłam to Tena Slip – nie przeciekają, są mocne, ale jednocześnie delikatne dla skóry, łatwo się je zakłada (są na rzepy) i można na nie dostać refundację