Pierwsze objawy hemoroidów


Pierwsze objawy hemoroidów
Hemoroidy, ponieważ związane są z okolicą odbytu, uważane są za wstydliwy temat. Przy pojawieniu się pierwszych objawów lepszym pomysłem jest udanie się do lekarza, niż próby wyjaśnienia półgłosem farmaceutce, co nas zaniepokoiło. Ale z czym właściwie warto zgłaszać się do lekarza?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, zwane niekiedy guzkami krwawniczymi, to patologiczne poszerzenie splotów żylnych kanału odbytu. Poszerzają się w wyniku słabości ścian naczyń krwionośnych lub z powodu utrudnionego odpływu krwi z tych splotów. Powaga choroby zależy od wielkości hemoroidu oraz od skłonności pacjenta do zakrzepicy. Jeśli żylak jest wyjątkowo duży, może przemieścić się na zewnątrz odbytu, powodując ból i dyskomfort.

Wyróżniamy dwa typy guzków krwawniczych: zewnętrzne i wewnętrzne. Te zewnętrzne zazwyczaj są bezobjawowe. Jeśli zakrzepną, pojawia się ostry ból w okolicy odbytu. Pierwszym obserwowanym przez pacjentów objawem guzków wewnętrznych, jest zazwyczaj krwawienie jasnoczerwoną krwią z odbytu. W bardziej zaawansowanych stadiach pacjent może zauważyć guzki które wystają z odbytu po defekacji, których czasem nie da się odprowadzić ręcznie z powrotem. Niekiedy pacjenci czują świąd w okolicy odbytu. Tak jak w przypadku guzków zewnętrznych, jeśli dojdzie do zakrzepicy w guzkach wewnętrznych, pojawia się ostry ból w tej samej okolicy.

Wymienione objawy zdecydowanie wymagają konsultacji z lekarzem. Lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu który wskazuje na możliwość występowania u pacjenta hemoroidów, musi obejrzeć okolice odbytu i wykonać badanie per rectum. Zawsze w przypadku zgłaszania przez pacjenta krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, lekarz ma obowiązek dać skierowanie na sigmoidoskopię lub kolonoskopię, w celu wykluczenia nowotworu jelita czy odbytnicy. Więcej o chorobach których obraz kliniczny jest podobny do hemoroidów można znaleźć na stronie https://medycynaestetyczna.waw.pl/.

Leczenie przede wszystkim opiera się na wyłączeniu żylaka z krążenia krwi. Można tego dokonać poprzez zamknięcie żył doprowadzających krew do guzka, lub poprzez zniszczenie samego hemoroidu. Ponadto zalecane jest stosowanie leków zapobiegających zaparciu, dzięki czemu zmniejszamy szanse na wystąpienie krwawienia z guzków oraz powiększania się już istniejących hemoroidów.

Hemoroidy są bardzo powszechnym problemem, którego pierwsze objawy nie są dla pacjentów bardzo uciążliwe. Jednak zawsze warto skonsultować ten problem z lekarzem, aby odpowiednio szybko wdrożyć środki zapobiegawcze rozwojowi choroby, oraz wykluczyć poważniejsze przyczyny niepokojących objawów.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Pierwsze objawy hemoroidów