Pilates w rehabilitacji – możliwe zastosowania


Pilates w rehabilitacji - możliwe zastosowania
Dzięki ćwiczeniom pilates można uzyskać bardzo wiele różnych celów. Między innymi tego rodzaju ćwiczenia mają bardzo szerokie zastosowanie w procesie rehabilitacji.

Sam proces rehabilitacji jest zespołem czynności mających na celu doprowadzenie poszczególnych funkcji człowieka do stanu, w którym będzie możliwe pełne z nich korzystanie. Mowa nie tylko o funkcjach ruchowych, gdyż rehabilitację można pojmować wielokierunkowo. Ćwiczenia pilates pomagają nie tylko wzmocnić mięśnie głębokie, cały gorset mięśniowy, ale ponadto również pozwalają w uzyskaniu prawidłowej sylwetki, prawidłowej postawy ciała. Dlatego też mają one bardzo duże znaczenie w procesie rehabilitacji ruchowej. Mowa jest nie tylko o rehabilitacji po różnego rodzaju urazach mechanicznych, ale jednocześnie też po szeregu wielu innych schorzeniach.

Pilates w kontekście rehabilitacji konkretnych schorzeń

Tak naprawdę ćwiczenia pilates są bardzo dobrym rozwiązaniem w kontekście bardzo wielu różnych schorzeń. W sposób szczególny można tu wskazać na:

 • rehabilitację przy stwierdzonych wadach postawy,
 • rehabilitację przy schorzeniach geriatrycznych,
 • rehabilitację psychiczną w przypadku wystąpienia depresji,
 • rehabilitację przy stwierdzonej skoliozie,
 • rehabilitację przy chorobach bioder – w sposób szczególny mowa jest o zabiegu wszczepienia endoprotezy,
 • rehabilitacji kolan,
 • rehabilitacji i wzmocnieniu mięśni dna miednicy,
 • rehabilitacji w schorzeniach neurologicznych – w głównej mierze można tu mówić o chorobie Parkinsona,
 • rehabilitacji po amputacji piersi,

W odniesieniu do każdego rodzaju schorzenia należy brać pod uwagę nieco inne formy ćwiczeń, użycie nieco innego sprzętu i stosowanie nieco innej metodologii.

Dlaczego warto postawić właśnie na pilates?

Pilates to ćwiczenia bardzo wszechstronne. W ćwiczeniach pilates można mówić o pracy nad prawidłowym oddechem, nad wzmocnieniem kręgosłupa, wzmocnieniem różnych partii mięśniowych, poprawą samopoczucia fizycznego oraz psychicznego. Powstaje pytanie o to, dlaczego akurat pilates, a nie inne znane formy rehabilitacji? Powodem tego na pewno jest fakt, że jest to system bardzo prostych ćwiczeń. Tym samym mamy do czynienia z brakiem jakichkolwiek trudności. Aby przystąpić do owej rehabilitacji za pośrednictwem ćwiczeń pilates, nie ma potrzeby odznaczania się jakąkolwiek wiedzą, doświadczeniem oraz poziomem kondycji.

Ponadto niezwykle istotnym faktem jest to, że można ćwiczenia dopasować nie tylko do danego schorzenia, ale po prostu do konkretnego pacjenta. De facto takie czynności jak wstawanie, chodzenie, rotacja ciała czy też sięganie w odniesieniu do każdego pacjenta mogą wymagać nieco innego zaangażowania. Poziom trudności poszczególnych ćwiczeń może być także dostosowany przy pomocy różnych dźwigni, sprężyn oraz innych ćwiczeń obciążeniowych.

Terapeuci stosujący w swojej pracy metodę Pilates powinni uzyskać stosowne kwalifikacje, posiadać bardzo wszechstronną wiedzę. Dostosowywanie ćwiczeń do możliwości każdego pacjenta wiąże się bowiem z koniecznością posiadania owej rozległej wiedzy.

Sprzęt wykorzystywany w rehabilitacji poprzez pilates.

Rehabilitacja prowadzona poprzez ćwiczenia pilates nie musi uwzględniać wykorzystywania specjalistycznego sprzętu. W praktyce jednakże tenże sprzęt znacząco ułatwia oraz przyspiesza cały proces rehabilitacji. Ponadto znacznie bardziej poszerza możliwości. Jaki rodzaj sprzętu zatem może być pomocny w rehabilitacji osób po przebytych urazach, których dotknęły różne schorzenia? Można na pewno wskazać na reformery marki Balanced Body. Wśród nich wskażemy na:

 • Clinical Reformer,
 • Studio Reformer,
 • Pilates Trapeze Table

To wybrane propozycje, aczkolwiek oczywiście nie wszystkie.  

Rehabilitacja poprzez pilates nie tylko jest bardzo skuteczna, nie tylko jest stosunkowo szybsza, ale poza tym też można mówić o bardziej trwałych efektach. To, co przede wszystkim jest tutaj istotne, to wszechstronność rehabilitacji poprzez ćwiczenia pilates. Różne schorzenia wymagają specjalistycznego podejścia, specjalistycznej rehabilitacji, a pilates jest doskonałą odpowiedzią na zdrowie.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem https://balanced-body.pl/.

Dodaj komentarz