Płacić czy nie płacić? O operacji zaćmy


Płacić czy nie płacić? O operacji zaćmy
Rekonwalescenci powinni być cierpliwi – raz utracone zdrowie nie zawsze chce szybko do nas wrócić. Istnieją jednak takie choroby, które da się, i co więcej powinno się, wyleczyć jak najprędzej. Jedną z nich jest zaćma – schorzenie polegające na zmętnieniu naturalnej soczewki oka, które postępuje bardzo szybko, szczególnie u osób po 60. roku życia. Choć nie istnieją żadne skuteczne leki na zaćmę, można się jej pozbyć w inny sposób. Rozwiązaniem jest operacja zaćmy – prosta i nieinwazyjna, polegająca na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztucznym implantem. Gdzie można ją wykonać?

Refundowana operacja zaćmy

Chorzy na zaćmę mają dzisiaj w naszym kraju dwa wyjścia. Pierwszym z nich – bardziej jak na tę chwilę popularnym – jest bezpłatny zabieg w ramach NFZ. Zabieg jest refundowany, ale wiąże się to z wieloma niedogodnościami i ograniczeniami. Konieczna jest jednodniowa obserwacja chorego w szpitalu. Największą wadą takiego rozwiązania jest jednak bardzo długi czas oczekiwania na operację. W kolejce czeka na nią aktualnie ok. 540 tysięcy pacjentów, co skutkuje średnim czasem oczekiwania ok. 18 miesięcy (w niektórych miejscach w Polsce to nawet 2 lata). Tymczasem, jak wspomnieliśmy we wstępie, zaćma rozwija się szybko i w swoich późniejszych stadiach bardzo przeszkadza w życiu codziennym. Bywa, że chory niemal całkowicie traci wzrok, mogąc odróżnić jedynie światło od ciemności. To czyni go niesamodzielnym i niejednokrotnie stawia w sytuacjach zagrożenia.

Operacja zaćmy w prywatnej klinice

Drugim rozwiązaniem, które okazuje się dużo wygodniejsze dla chorego, jest odpłatna operacja zaćmy w prywatnej klinice okulistycznej. W tym przypadku czas oczekiwania na zabieg skraca się bardzo znacząco. Można go wykonać niemal od ręki, bo czas oczekiwania nie przekracza 3 tygodni. To najważniejsza, ale nie jedyna zaleta. Klinika prywatna daje możliwość wyboru soczewki o bardziej zaawansowanych parametrach. Dzięki temu, przy okazji operacji zaćmy, można pozbyć się wad wzroku, które korygowaliśmy przy pomocy okularów czy soczewek kontaktowych przez całe życie – krótkowzroczności czy astygmatyzmu. Co więcej, operacja zaćmy w prywatnej klinice nie wymaga hospitalizacji. Powszechnie stosowana przez takie placówki metoda fakoemulsyfikacji sprawia, że chory może wrócić do domu w nieco ponad godzinę po zakończeniu zabiegu.

Niewątpliwą wadą tego rozwiązania są koszty – prywatna operacja zaćmy kosztuje od 3 do 10 tysięcy. Tak duża rozpiętość cenowa jest związana z różnymi cennikami poszczególnych klinik. Zależy także od rodzaju wybranej przez pacjenta soczewki – najtańsza będzie standardowa, te o dodatkowych właściwościach korygujących są odpowiednio droższe. Pacjenci, którzy nie dysponują tak dużą kwotą, mogą starać się o rozłożenie jej na dogodne dla siebie raty. W ten sposób każdy ma szansę na szybkie odzyskanie pełnej sprawności narządu wzroku.

                                                                                                                                                 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *