Plastry antykoncepcyjne jako skuteczny środek zapobiegania niechcianej ciąży


Plastry antykoncepcyjne jako skuteczny środek zapobiegania niechcianej ciąży
Plastry antykoncepcyjne to jedna ze skuteczniejszych oraz bardziej nowoczesnych metod zapobiegania ciąży. Jest to metoda hormonalna. Plastry antykoncepcyjne zawierają estrogen oraz progestagen. Dostępne są wyłącznie po przepisaniu recepty przez lekarza!

Jak przebiega proces stosowania plastrów antykoncepcyjnych?

Jeden plaster ma wymiary 45 mm na 45 mm. Przykleja się go raz na tydzień w miejsca takie jak na przykład ramię, bark, podbrzusze czy też pośladek. Jaka jest przewaga plastrów antykoncepcyjnych nad tradycyjną terapią hormonalną w tabletkach? Istotnym jest fakt, że nie musimy połykać codziennie dawki leku, co lepiej sprzyja dla zdrowia naszego żołądka. Istnieje również mniejsze ryzyko, że zapomnimy połknąć tabletkę, ponieważ plastry zmieniamy regularnie raz na tydzień. Dzięki plastrom antykoncepcyjnym mamy również szanse uniknąć nudności oraz złego samopoczucia, które często występuje po zażywaniu tradycyjnej terapii hormonalnej w tabletkach. Hormony zawarte w plastrach antykoncepcyjnych trafiają bezpośrednio do krwi. 

Jak odbywa się mechanizm działania plastrów antykoncepcyjnych?

 • Plastry antykoncepcyjne hamują owulację.
 • Zapobiegają symulacji jajnika do produkcji komórek jajowych.
 • Utrudniają ruch plemników, poprzez zmiany zachodzące w płynach.

Sposób stosowania plastrów antykoncepcyjnych.

Plaster antykoncepcyjny przyklejamy w pierwszym dniu wystąpienia miesiączki. Przyklejamy go na czystą, suchą oraz nieuszkodzoną i niepodrażnioną skórę ciała. Najwygodniej jest przykleić plaster na zewnętrza część ramienia bądź barku. Niektóre kobiety przyklejają go na przykład na podbrzusze lub na skórę pośladków. Stosujemy po jednym plastrze na tydzień, przez trzy tygodnie. Czwarty tydzień to okres bez noszenia plastra, powinno wtedy wystąpić krwawienie menstruacyjne. Czy coś może zmniejszyć skuteczność hormonów zawartych w plastrach antykoncepcyjnych? Raczej nie, możesz bez obaw biegać, opalać się, korzystać z sauny oraz wielu innych przyjemności. Noszenie plastrów antykoncepcyjnych w żaden sposób nie utrudnia kobietom codziennego życia. 

Czy istnieją jakieś powikłania po stosowaniu plastrów antykoncepcyjnych?

 • Może wystąpić bolesność oraz obrzmienie piersi.
 • Na skutek działania estrogenów mogą wystąpić również nudności, wymioty, ogólne złe samopoczucie. 
 • Czasem występuje przyrost masy ciała oraz wagi. 
 • Badania wykazują również możliwość spadku libido.
 • Na skutek działania progesteronu zaobserwować można widoczne obniżenie nastroju, a nawet lekkie stany depresyjne. 
 • Również na skutek działania progesteronu może wystąpić suchość pochwy, nadmierne i przyspieszone przetłuszczanie się skóry głowy i włosów oraz przemijające plamienia z intymnych miejsc kobiety.

Jakie istnieją przeciwwskazania do zażywania antykoncepcji hormonalnej w plastrach antykoncepcyjnych?

 • Ciąża.
 • Choroby układu krążenia.
 • Choroby wątroby. 
 • Nowotwory estrogenozależne. 
 • Niedokrwistość sierpowata.

Skuteczność terapii hormonalnej plastrami antykoncepcyjnymi jest bardzo wysoka. Wskaźnik Pearla w stosunku do innych środków antykoncepcji jest bardzo niski. 

Dorota
Kobieta, żona, matka. Po krótszym zastanowieniu – w takiej właśnie kolejności. 🙂 Miłośniczka książek i zapadającego w pamięć kina. Więcej na temat na stronie kobietapo30.pl.

Dodaj komentarz

Komentarz do “Plastry antykoncepcyjne jako skuteczny środek zapobiegania niechcianej ciąży

 • Darka

  Ja to bym się bała, że mi taki plasterek się odklei 😀 Oczywiście nie twierdzę, ze musi ale jakoś nie dawałoby mi to pewnie spokoju. Mam wkładkę levosert i jak dla mnie to najwygodniejsza forma zabezpieczenia.