Podejmowanie rozmowy z nastolatkiem na temat seksu


Podejmowanie rozmowy z nastolatkiem na temat seksu
Powiadają, że dzieci szybko dorastają. I rzeczywiście – coś jest na rzeczy. Młodzież okazuje się być świadoma tylu rzeczy. To wychodzi w różnych rozmowach z nimi. Ale to nie wszystko. Coraz częściej mówi się o obniżającym się wieku inicjacji seksualnej. I jest to prawda. Jednocześnie pojawia się temat edukacji seksualnej. Przecież trzeba kształtować właściwe postawy wśród młodzieży.

A poza tym młodzież powinna wiedzieć jak się zabezpieczać i co z czego wynika. I pojawia się pytanie – jak rozpocząć rozmowę o tych sprawach z nastolatkiem.

Istnieje taka anegdota. Idzie matka do lekarz i mówi : Córka ma 15 lat, czy można z nią rozpocząć rozmowy na temat seksu? A lekarz na to: tak, może się pani dużo dowiedzieć. Widać tutaj, że wiek inicjacji seksualnej się obniża. A na poważnie – rozmowę o seksie warto rozpocząć, nie po to, aby samemu się czegoś dowiedzieć, ale po to, aby uświadomić swoje dziecko. Tylko pojawia się pytanie jak zacząć. Niekiedy na filmach możemy zobaczyć rodzica, który bierze marchewkę, jakieś inne przedmioty i na ich podstawie usiłuje uzmysłowić i przedstawić różne zjawiska. Te zachodzące w sferze seksualnej. A może by tak do sprawy podejść zgoła inaczej?

Przede wszystkim rodzic powinien cieszyć się autorytetem w oczach dziecka. A dziecko powinno darzyć go zaufaniem. Jeżeli jest to chłopak to idealnie jest jeżeli ma on dobre relacje ze swoim ojcem. Wtedy, być może nawet przy piwie choć oczywiście lepiej na trzeźwo, odbędą rozmowę. Może nawet, choć nie jest to najbardziej pedagogiczne, obejrzą sobie film erotyczny. Jednak najlepiej byłoby zacząć rozmowę przy jakiejś okazji. Jakby temat naturalnie zszedł na sferę relacji damsko-męskich. To jest sytuacja idealna. Nie zawsze się tak udaje, ale jednak. Wtedy ojciec może przekazać synowi przydatną wiedzę.

W przypadku pań rozmowa na te tematy będzie wyglądała inaczej. Tzn. jeżeli to matka z córką będą rozmawiały na te tematy to wszystko będzie wyglądało zgoła inaczej. To widać czasem na filmach. Wprawdzie w przypadku filmów trzeba wziąć na pewne rzeczy poprawkę, ale czegoś można się z nich dowiedzieć. Kobiety przekażą sobie na co zwracać uwagę, jak się zachować na dyskotekach, w pubach i generalnie miejscach, w których występuje kontakt z drugą osobą. Płci przeciwnej rzecz jasna. Również porozmawiają o odczuciach. Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku, kiedy to ojciec rozmawia z córką. Wtedy to sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Ale czasem udaję się ojcu przekazać córce ważne rzeczy.

Dobrze jest, jeżeli rozmowa o seksie przebywa w spokojnej atmosferze. Jeżeli dwie osoby mają na to czas, a nie są zabiegane. To może być rozmowa krótka, a może potrwać ona dłużej. Osobna sprawa to przeżycia i zawody miłosne naszego dziecka. Wtedy również warto porozmawiać o tym z naszym dzieckiem. Możemy nawet udzielić mu wsparcia.

Generalnie ważne jest, aby mieć dobry kontakt z naszym dzieckiem. W przeciwnym razie będzie ono narażone na ból i stres. Podniesie się z tego, ale może to się wiązać z niepotrzebnym cierpieniem.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Nagosc.pl .

Dodaj komentarz