Podejrzewasz u siebie choroby genetyczne? Nie zwlekaj z badaniami


Podejrzewasz u siebie choroby genetyczne?

Rozwój medycyny postępuje tak dynamicznie, że niemal każdego roku wprowadzane są nowoczesne techniki diagnozowania chorób, a także ich leczenia. Niestety państwowa służba zdrowia w naszym kraju niekoniecznie nadąża za tymże postępem technologicznym, dlatego też zaawansowane sposoby leczenia i diagnozowania wykorzystywane są głównie przez prywatne ośrodki zdrowia. Jedną z dziedzin w których wiodą one prym jest prowadzenie badań medycznych obrazujących choroby genetyczne. Ile kosztują takie badania i co mogą one objąć? Poniżej przedstawiamy kilka informacji na ten temat.

Co można zbadać?

Badania dotyczące chorób genetycznych są coraz popularniejsze, a jednocześnie rośnie ich sprawność oraz zakres. Obecnie wśród najpopularniejszych badań genetycznych należą: test ojcostwa przeprowadzany do celów prywatnych, badania prenatalne, badania HPV, HIV czy BRCA1 oraz wiele innych. Każdy ośrodek zdrowia oferujący takie badania ma nieco inny zakres świadczonych usług, jednak zdecydowana większość z nich to ośrodki na najwyższym poziomie – przeważnie dzięki temu, że są to placówki prywatne. W takim wypadku idealnym rozwiązaniem może okazać się prywatne ubezpieczenie zdrowotne, np. w Signal Iduna, które w niektórych wariantach może obejmować i takie badania, w innych zaś będzie umożliwiało nam otrzymanie sporej zniżki na przeprowadzenie tychże badań zleconych bezpośrednio przez nas po konsultacjach z lekarzem specjalistą.

Ile kosztują badania genetyczne ukierunkowane na choroby?

Ceny badań genetycznych nie należą do najniższych. W przypadku badania przeprowadzanego dla wielu chorób, kwoty te mogą być wręcz olbrzymie. Zazwyczaj cena pojedynczego badania kształtuje się w granicach od 100 do 500 złotych. Większość ośrodków oferujących takie usługi proponuje swoim klientom również panele badań zawierające najistotniejsze, pojedyncze badania genetyczne. Ich koszt to z reguły od tysiąca złotych wzwyż. Decydując się na takie badania możemy jednak znacząco poprawić nasze bezpieczeństwo zdrowia w przyszłości. Często jest to idealny sposób na zapobieganie powstania niektórych chorób.

Czy warto?

Badania genetyczne nie są idealnym sposobem na rozwiązanie każdego problemu, choć niewątpliwie są niezwykle przydatne przy zapobieganiu powstania wielu chorób. Jeśli więc jesteśmy w stanie sfinansować takie badania i jesteśmy do nich przygotowani, to z pewnością może być to idealny sposób pozwalający na ocenę naszego zdrowia pod względem genetycznym.

Dodaj komentarz