Podłoga do pokoju małego dziecka – o czym pamiętać przed dokonaniem zakupu


Podłoga do pokoju małego dziecka – o czym pamiętać przed dokonaniem zakupu
Obecnie mamy bardzo szeroki wybór różnych materiałów i dekoracji podłogowych. Zanim jednak zdecydujesz się na coś konkretnego przemyśl dokładnie wszelkie aspekty dotyczące podłogi z perspektywy malucha. Jak się zaraz przekonasz to, co ważne dla dorosłych niekoniecznie musi być ważne dla kilkulatka i odwrotnie.

Na co dorośli zwracają uwagę?

Wybierając materiał lub dekoracje na podłogę większość dorosłych bierze pod uwagę wygląd. Stawiamy na ładne, drewnopodobne panele, drewniane parkiety czy miękkie długowłose dywany o delikatnych wzorach i kolorach. Kolejną ważną cechą jest jakość wykonania oraz trwałość konkretnej podłogi czy dywanu. Na koniec, albo na początek, bierzemy pod uwagę cenę materiałów i montażu.

Co jest ważne dla dzieci?

Jeśli chodzi o dzieci większość cech, które wyżej wymieniliśmy jest co najmniej tak samo ważna, jak dla dorosłych. Jest jednak kilka „ale…”. Przede wszystkim dzieci lubią kolorowe, miękkie powierzchnie. Dlatego, nawet jeśli w pokoju malucha są panele lub parkiet warto pomyśleć o dywaniku czy wykładzinie w dziecięce wzory. Dywany i wykładziny mają jeszcze jedną, ważną cechę – są ciepłe, więc nie ma problemu, aby malec bawił się na podłodze. Zanim jednak kupisz dywan pamiętaj, aby nie miał on zbyt długiego włosia. Jest to ważne przede wszystkim ze względów praktycznych. W dziecięcych pokojach na podłogę trafiają różne rzeczy, które brudzą dywany i wykładziny. Po zetknięciu z plasteliną, kaszką itp. masami, długowłosego dywanu można już nie doczyścić.

Biorąc pod uwagę łatwość w utrzymaniu w czystości z pewnością okaże się, że lepszym wyborem będzie podłoga z paneli lub drewna. To bez wątpienia racja – taką podłogę można wytrzeć wilgotną ściereczką i większość plam znika. Jej wadą jest fakt, że chłodna powierzchnia nie sprzyja zabawie na podłodze. Dodatkowo podłogi wykonane z paneli rezonują odgłosy np. dziecięcych kroków, co może być uciążliwe dla sąsiadów, jeśli mieszkasz w bloku.

W przypadku maluchów warto również wziąć pod uwagę trwałość i możliwość naprawy podłogi. W przypadku wykładzin i dywanów, kiedy zostaną bardzo mocno zabrudzone, wielokrotnie zalane wodą czy uszkodzone mechanicznie, nie pozostaje nic innego jak wymienić je na nowe. Jeśli chodzi o podłogi wykonane z paneli podczas wyboru materiału należy zwrócić uwagę na to, by panele były jak najtwardsze. Dzięki temu ryzyko, że upadające zabawki zrobią dziurę w podłodze znacznie maleje. Warto też wybierać panele o jak największej odporności na ścieranie, co sprawi, iż nie będą ulegały zbyt szybko zarysowaniu. Niestety podłogi wykonane z paneli po ich uszkodzeniu lub zniszczeniu muszą być wymienione.

Kolejną opcją materiału na podłogę jest drewno w postaci desek, mozaiki czy parkietu. Zaletą takiej podłogi jest możliwość jej renowacji. Kiedy drewniana podłoga jest porysowana lub uszkodzona można górną powierzchnię wyszlifować i nałożyć nową warstwę lakieru. Dzięki temu podłoga będzie wyglądała jak nowa.

Jaka podłoga będzie najlepsza dla malucha? Naszym zdaniem każda z wyżej wymienionych ma swoje wady i zalety. W pokoju najmłodszych dzieci dobrze jest umieścić dywan lub wykładzinę, sprawią, że malec będzie mógł bezpiecznie bawić się na podłodze. Ponadto wyciszą nieco jego kroki  i dadzą spokój sąsiadom. Drewniane podłogi można łatwo wyczyścić a w razie potrzeby odnowić, co jest bardzo ważną zaletą w mieszkaniach, gdzie buszują maluchy.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez Gepetto stolarnię specjalizującą się w produkcji paneli ściennych i blatów drewnianych

Dodaj komentarz