Podrażnione gardło – jak sobie z nim radzić?


Podrażnione gardło - jak sobie z nim radzić?

Ból towarzyszący przełykaniu, nieprzyjemne drapanie i swędzenie, dyskomfort – niezależnie od tego, co powoduje podrażnienie gardła, daje o sobie znać bardzo nieprzyjemnymi objawami. Podpowiadamy, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić, stosując nie tylko domowe sposoby!

Podrażnienie gardła – skąd się bierze

Istnieją różne przyczyny  podrażnienia gardła. Częstą przyczyną tego objawu jest stan zapalny błony śluzowej gardła spowodowany przez czynniki zewnętrzne, takie jak dym, pyły, lotne związki drażniące, zbyt suche powietrze, nieprawidłowości działania klimatyzacji i wiele więcej. Podrażnione gardło jest także pierwszym objawem infekcji– to z resztą znany większości z nas powód dyskomfortu podczas mówienia i przełykania. Zdarza się również , że ktoś, mówiąc kolokwialnie „zedrze gardło”, czyli podrażnienie będzie spowodowane zbyt głośnym, intensywnym mówieniem i nadwyrężaniem głosu.. Utrzymująca się przez dłuższy czas chrypka może być objawem poważnych chorób.

Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę

Niezależnie od przyczyny, podrażnienie gardła należy jak najszybciej złagodzić, co sprawi, że objawy staną się mniej uciążliwe. Wiele osób sięga wówczas po domowe sposoby. Jednym z nich jest przepis na syrop z cebuli. Dwie cebule należy drobno pokroić, zasypać cukrem, szczelnie zamknąć w słoiku i odczekać około pięć godzin. Wydzielony sok pić po łyżeczce kilka razy dziennie. Inny, skuteczny syrop na podrażnione gardło, który można zrobić w warunkach domowych robi się tak: po przekrojeniu buraka na pół, wydrążyć w nim otwór i wsypać do niego kilka łyżek cukru lub miodu. Po kilkudziesięciu minutach pojawi się syrop, który należy pić trzy razy dziennie po jednej łyżce. Kolejny domowy sposób na podrażnione, bolące gardło to ciepły okład owinięty wokół szyi.

Nawilżanie śluzówki – skuteczny sposób na podrażnienie gardła

Najważniejszą zasadą w walce z podrażnieniem gardła jest ciągłe nawilżanie śluzówki. Przy łagodzeniu stanów zapalnych pomoże picie ciepłych napojów – warto dodawać do nich miód, który ma działanie antybakteryjne i łagodzące. Aby osiągnąć optymalne nawilżenie, w pomieszczeniu można użyć specjalnych nawilżaczy powietrza lub wykorzystać domowe sposoby takie jak częste wietrzenie oraz rozkładanie mokrych ręczników na kaloryferach. Z pomocą przychodzą także ziołowe płukanki (poleca się szałwię, tymianek, korę dębu, lipę, koszyczek rumianku i nie tylko), inhalacje i parówki. Jeśli nie ma się pod ręką ziół, można płukać gardło roztworem wody z łyżeczką soli (działa antybakteryjnie) i sody oczyszczonej (ma właściwości ściągające). To właśnie dobroczynny wpływ nawilżania śluzówki na łagodzenie bolącego i podrażnionego gardła sprawia, że tak skuteczne są w walce z nimi pastylki do ssania o naturalnym składzie.

Z aptecznej półki, w zgodzie z naturą

Domowe sposoby na podrażnione gardło to, rzecz jasna, nie wszystko, co można zrobić, by pozbyć się dyskomfortu. W aptekach są dostępne preparaty  takie jak Fiorda – znane i sprawdzone pastylki do ssania na podrażniona gardło i krtań dla dzieci od 4. roku życia i dorosłych. Naturalne składniki, zawarte w produkcie wspomagają prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej gardła i krtani oraz wspierają siły odpornościowe organizmu. Działanie pastylek oparte jest na  dobroczynnych  właściwościach składników takich jak porost islandzki, laktoferyna, dzika róża, kwas hialuronowy, lipa i prawoślaz. Szczegółowy skład i opis działania dostępne są pod linkiem: www.fiorda.pl – warto się z nimi zapoznać.

Jak ustrzec się podrażnienia gardła

Bywa tak, że od powstania chrypki, podrażnienia i bólu gardła uciec się nie da, ale istnieją sposoby, by zadbać o to, żeby się nie pojawiły. Warto unikać czynników takich jak suche powietrze i klimatyzacja – zbyt rzadko lub niewłaściwie czyszczona i dezynfekowana staje się siedliskiem pleśni, grzybów i drobnoustrojów. Również palenie tytoniu i przebywanie w bezpośrednim otoczeniu dymu papierosowego działają negatywnie na śluzówkę, wysuszając ją i podrażniając. Także alkohol może powodować podrażnienie gardła – wysusza i podrażnia śluzówkę, sprawiając, że staje się ona bardziej podatna na rozwój szkodliwych drobnoustrojów. O ile można, należy więc wystrzegać się nadwyrężania głosu. Eksperci zajmujący się profilaktyką chorób zawodowych, występujących u osób pracujących głosem, takich jak nauczyciele, lektorzy, aktorzy czy wokaliści, podkreślają też, że ważną formą profilaktyki podrażnionego gardła i chrypki jest profesjonalne kształcenie głosu.

Podrażnione gardło? Nie lekceważ go!

Przedstawione sposoby na podrażnione gardło są skuteczne, a do tego bezpieczne i w zgodzie z naturą. Nie oznacza to jednak, że można stosować je długotrwale – jeśli przez dwa tygodnie nie dają zadowalających efektów i wyraźnej poprawy, konieczna jest konsultacja specjalisty. Przewlekłe dolegliwości mogą być symptomem przewlekłej choroby, a nawet nowotworu. Z pomocą przyjdzie wnikliwy laryngolog, ale kluczowe jest obserwowanie stanu zdrowia przez samego pacjenta.

grafika: pixabay.com
artykuł płatny

Dodaj komentarz