Podział przerostu prostaty


Podział przerostu prostaty
Przerost prostaty, a właściwie łagodny rozrost gruczołu krokowego, to typowa dla mężczyzn w dojrzałym wieku łagodna zmiana o charakterze gruczolaka. W starszym wieku zmiana ta jest wykrywana u niemal wszystkich mężczyzn. Nie u każdego chorego objawy są takie same albo w ogóle się pojawiają. Podział przerostu prostaty polega na porównaniu intensywności objawów. Inne podziały to makroskopowe oraz mikroskopowe obserwacje zmian.

W jaki sposób wzrasta gruczoł krokowy?

Pod wpływem złożonych mechanizmów molekularnych testosteron wyraźnie bierze udział w procesie rozrostu komórek gruczołowych. Rozrost nie jest jednak taki sam w każdym przypadku. W zależności od indywidualnych zmiennych makroskopowo można wyróżnić 3 typy rozrostu:

  • Powstanie guzków gruczołowych – przerost prostaty pojawia się zazwyczaj jako konsekwencja nadmiernego dzielenia się komórek gruczołowych. Miejscowe podziały komórek dają obraz charakterystycznych guzków, które rozpychając gruczoł, powodują wzrost jego objętości i ucisk na moczowód.
  • Rozlane powiększenie strefy przejściowej gruczołu – prostata zazwyczaj jest zbudowana z dwóch płatów oraz węziny. Rozrost przejściowej strefy prostaty skutkuje czasem powstaniem dodatkowego płata środkowego. Przerośnięty płat środkowy, uciskając na płaty boczne oraz moczowód, wywołuje objawy charakterystyczne dla łagodnego rozrostu prostaty (BPH).
  • Stopniowe powiększanie się guzków – pojawiające się guzki gruczołowe z czasem, w odpowiednich warunkach, ulegają rozrostowi. Powoduje to stopniowe nasilenie objawów związanych z układem moczowym.

Skala punktowa różnicująca nasilenie objawów łagodnego rozrostu prostaty nazywana jest skalą IPSS (International Prostate Score System). Skala w formie kwestionariusza przedstawiana jest zazwyczaj pacjentom w celu usystematyzowania objawów, aby pomóc w zindywidualizowanej decyzji o podjęciu danej terapii. Objawy określa się jako niewielkie, umiarkowane oraz o znacznym nasileniu, w zależności od stopnia dyskomfortu spowodowanego chorobą. Należy zwrócić uwagę, że sama ocena poprzez kwestionariusz to za mało, aby podjąć racjonalną decyzję o terapii. Z jednej strony każdy stopień nasilenia objawów może poprzedzać groźne dla życia całkowite zatrzymanie moczu, z drugiej jednak w wielu wypadkach podjęcie terapii jest potencjalnie bardziej niebezpieczne niż korzyści wynikające z leczenia.

Indywidualna terapia

Podział przerostu prostaty, razem z innymi wskaźnikami zdrowia, pozwala na lepszy dobór terapii dla danego chorego. Sam wybór farmaceutyku – czy to leków roślinnych, czy inhibitorów receptorów adrenergicznych lub leków hormonalnych – zależy od indywidualnego dobrania na podstawie analizy korzyści i ryzyka. Dobrym rozwiązaniem jest Prostamol Uno – lek na bazie wyciągu z owoców boczni piłkowanej, który dostępny jest bez recepty. W celu leczenia rozrostu prostaty w bardziej zaawansowanym stadium stosuje się ponadto metody chirurgiczne. Chirurgia urologiczna w przeroście prostaty to nie tylko działania w obrębie gruczołu krokowego, ale również operacje przeprowadzane w obrębie całego układu moczowego dotkniętego przez anatomiczne zmiany stercza. Nie należy odkładać wizyty u lekarza w nieskończoność, ponieważ szybka interwencja profesjonalisty pozwala na zminimalizowanie skutków choroby. 

Dodaj komentarz