Polacy pokochali jazdę na rowerze


Rowery Merida
Sport to zdrowie! Ta prosta reguła zdaje się coraz bardziej przemawiać do Polaków w różnym wieku. W naszym kraju zaczyna rozwijać się kultura aktywnego życia. Jak najchętniej spędzamy swój wolny czas na sportowo? Oczywiście, jeżdżąc na rowerach.

Jak ćwiczą Polacy?

Według raportu Centrum Badania Opinii Publicznej pn.: „Aktywność Fizyczna Polaków”, aż 40 proc. z nas ćwiczy przynajmniej raz w tygodniu, podczas gdy jeszcze w 2003 roku regularną aktywność fizyczną deklarowało zaledwie 9 proc. badanych. Uprawianie sportu jest domeną ludzi młodych, dobrze wykształconych, o stabilnej sytuacji materialnej. Aktywność jest dla nich kwestią utrzymania dobrej kondycji zdrowotnej. Rzadziej ćwiczą dla czerpania z tego tytułu czystej przyjemności. Sport pozwala nam na poprawę samopoczucia, odreagowanie stresu i na kształtowanie dobrej formy fizycznej. Można także w ten sposób spędzać czas z bliskim osobami.

Na pierwszym miejscu wśród ulubionych dyscyplin sportowych Polaków jest jazda na rowerze. Aż 51 proc. osób uprawia ten sport – głównie rekreacyjnie. Na drugim miejscu w rankingu dyscyplin znalazło się pływanie, na trzecim bieganie, a na czwartym wędrówki górskie. W 2003 roku najwięcej bo 41 proc. respondentów również wskazywało na jazdę rowerową jako ulubioną dyscyplinę.

Rowery powszechnie dostępne

Z uwagi na niskie koszty związane z uprawianiem kolarstwa, przede wszystkim amatorsko, dyscyplina ta cieszy się dużym zainteresowaniem wśród różnych grup wiekowych cyklistów. Obecnie panuje również moda na rowery, głównie miejskie i holenderskie, na przykład rowery merida, które dostępne są w wielu sklepach rowerowych – stacjonarnych i internetowych, np. rowerzysta.pl. Do pracy, na zakupy czy dla przyjemności, jeździmy na rowerze o różnych porach dnia i nocy. Cyklistami są dzieci, nastolatki, ludzie mediów, pracownicy korporacji, a nawet biznesmeni czy politycy. Przesiadamy się z samochodów na rowery, aby zaoszczędzić na dojazdach i aby oszczędzać środowisko naturalne. Zmniejszamy tym samym zanieczyszczenie atmosfery, przyczyniając się jednocześnie do budowania swojej kondycji.

O prestiżu człowieka świadczy to, że jest wysportowany i razem ze znajomymi uprawia jakiś sport. Rośnie grono miłośników maratonów rowerowych czy dalekich wypraw na dwóch kółkach. Sport jest formą wyrażania siebie i własnych przekonań.

Dodaj komentarz