Polaka sposoby na katar – jak się leczymy?


Zakatarzony

Nieżyt nosa, czyli pospolity katar, jest często występującą dolegliwością. Wywołuje go ponad 200 różnych wirusów, przyczyną zachorowania mogą być też bakterie, alergie czy problemy z zatokami. Chociaż zazwyczaj jest raczej uciążliwy niż groźny dla naszego zdrowia, to nie powinniśmy go lekceważyć, ponieważ nieleczony może stać się poważnym problemem.

Katar jest wyjątkowo uciążliwy – najpierw wodnista wydzielina zmusza nas do ciągłego sięgania po chusteczki, później gęstniejąc, zatyka nam nos i utrudnia normalne oddychanie. Trudno funkcjonować w takich warunkach, dlatego często sięgamy po dostępne bez recepty leki, pomagające poradzić sobie z tym problemem. Wyliczając najpopularniejsze sposoby na katar, na początku warto wymienić preparaty do nosa, takie jak np. aerozol Xylorin. To one zwykle stanowią pierwszą pomoc w przypadku tego rodzaju infekcji – skutecznie zmniejszają obrzęk oraz przekrwienie błony śluzowej nosa, szybko udrażniają nos i redukują ilość wydzieliny. Innym rozwiązaniem są preparaty doustne o podobnym działaniu, musimy jednak pamiętać, że mogą one powodować różne efekty uboczne np. bezsenność, kołatania serca czy zawroty głowy. Jeżeli katar jest alergicznego pochodzenia (np. katar sienny lub całoroczny alergiczny nieżyt nosa), należy sięgnąć także po leki przeciwalergiczne.

Odpowiednia higiena

Dawniej nie przywiązywaliśmy zbytnio wagi do samego procesu wydmuchiwania nosa – dziś coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z faktu, że właściwe wykonywanie tej czynności to ważny element walki z chorobą. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym pozbywaniu się wydzieliny, bez którego nie osiągniemy odpowiednich efektów. Należy wydmuchiwać śluz najpierw z jednej, a dopiero potem z drugiej dziurki nosa; to pomoże oczyścić go skutecznie. Kolejną dobrą metodą wspomagającą leczenie kataru są inhalacje. Możemy stosować do nich gorącą parę wodną, bądź też dodać do wody olejki eteryczne (sosna, eukaliptus), zioła (tymianek, szałwia), czy też sól morską.

Po pomoc do kuchni

Nie od dziś wiadomo, że niektóre produkty spożywcze mają wyjątkowo dobroczynny wpływ na naszą odporność i skutecznie wspomagają walkę z różnego rodzaju infekcjami. W przypadku kataru doskonale sprawdzi się czosnek, chrzan czy cebula – możemy zjadać je na kanapkach lub dodawać do potraw, jednak w stanie surowym będą najcenniejsze dla naszego zdrowia. Powinniśmy również pić dużo ciepłych płynów, a szczególnie wskazane będą takie napoje, jak np. herbata z sokiem malinowym lub cytryną i miodem, czy też mleko z miodem lub wspomnianym czosnkiem.

Polacy zdają sobie sprawę z tego, że katar jest częstą przypadłością, która może dopadać nas nawet kilka razy w roku. Nie brakuje więc domowych sposobów zwalczania tego rodzaju infekcji, które wspomagają leczenie za pomocą specjalistycznych preparatów.

photo credit: Day 59, Project 365 – 12.18.09 via photopin (license)

Dodaj komentarz