Połóg – co warto o nim wiedzieć?


Połóg – co warto o nim wiedzieć?
Radość po porodzie jest ogromna jednak często towarzyszy jej także strach przed nowymi wyzwaniami. Dodatkowo występują objawy poporodowe, z którymi trzeba sobie poradzić. Połóg często uznawany jest za czwartą, ostatnią fazę porodu. W trakcie jego trwania kobiecie może towarzyszyć wiele dolegliwości i nastrojów, które u każdej mogą być różne. Jednak jedno jest pewne, nie uniknie go żadna młoda mama.

Książki i lekarze podają,

że umownie trwa on sześć tygodni. Dlaczego umownie? Dlatego, że jak każdy poród, tak i połóg jest inny. W obu przypadkach istnieje kilka cech, które występują zawsze i to na nich warto się skupić. Pierwszym z objawów połogu jest krwawienie podobne do miesiączkowego. Wydzielinę nazywa się odchodami. Początkowo jej kolor jest czerwony bądź różowy, następnie zmienia się w żółty lub brązowy. Długość wydalania tego typu odchodów jest indywidualna, ale najczęściej ustępuje po trzech tygodniach. Kobieta powinna zgłosić się do lekarza gdy odchody są bardzo intensywne lub gdy przedwcześnie zanikną, bowiem mogą to być objawy zakażenia lub pozostawienia części łożyska.

Kolejnym objawem połogu jest ból w dole krocza,

który występuje po porodzie siłami natury. Położne oraz lekarze badają krocze pacjentki podczas jej pobytu na oddziale poporodowym. Intensywność i okres występowania bólu również jest kwestią indywidualną. Następną z dolegliwości jest utrudniona możliwość oddania moczu lub kału. O ile pierwsza z tych czynności nie bywa zazwyczaj, aż taka trudna to wiele pacjentek ma obawy przed drugą z nich, ponieważ boi się, że może dojść do przerwania szwów, które zostały założone po nacięciu. Ta obawa jednak jest bezpodstawna, gdyż szwy są bardzo wytrzymałe i nie ma możliwość żeby zostały przerwane. Ważne jest natomiast to, by odpowiednio dbać o okolice krocza, ponieważ łatwo o ich infekcję. Krocze należy przemywać kilka razy dziennie, wycierać delikatnie ręcznikiem i jak najczęściej zmieniać wkład lub podpaskę. W tym okresie nie należy używać tamponów! Większość mam w kilka dni po porodzie boryka się ze zjawiskiem nawału mlecznego. On również jest objawem połogu i niestety nie jest zbyt przyjazny. Może mu towarzyszyć wysoka gorączka oraz bolesność piersi. Ulgę przyniosą zimne liście kapusty, laktator i środki przeciwbólowe (dozwolone dla kobiet karmiących piersią). Następną cechą połogu jest kurczenie się macicy, które u większości kobiet przechodzi bezboleśnie, jednak zdarzają się przypadki uczucia bolesnych skurczy, przy których także można zastosować środki przeciwbólowe. U niektórych kobiet mogą pojawić się również wahania nastrojów i obawy przed tym jak poradzą sobie w nowej roli. Warto mieć wtedy przy sobie osobę, która okaże nam wsparcie, nie tylko emocjonalne, ale także pomoże w wykonywaniu domowych obowiązków.

Pewien odsetek młodych mam zapada na depresję poporodową.

Warto spojrzeć na siebie obiektywnie lub posłuchać uwag bliskich, którzy zauważą jej objawy i nie sprzeciwiać się namową na wizytę u psychologa.
Niezależnie od tego jak kobieta będzie się czuła po porodzie, powinna jak najwięcej odpoczywać w pozycji leżącej. W tym celu można chociażby starać się karmić dziecko w tej pozycji. Ważne jest by zachować odpowiednia higienę i korzystać z oferowanej pomocy.

Dodaj komentarz