Pomysły na nowoczesny pokój dla dziecka


Pomysły na nowoczesny pokój dla dziecka
Pokój naszego dziecka powinien spełniać kilka podstawowych wymogów – być dostosowany do wieku dziecka, uwzględniać wygodne miejsce do spania, do przechowywania zabawek, ubrań i przedmiotów szkolnych, a także bezpieczną przestrzeń do zabawy i nauki. Jak zatem zaprojektować nowoczesny pokój dla dziecka? Przedstawiamy kilka gotowych pomysłów.

Antresola

W pokojach, w których nie ma zbyt wiele miejsca, a trzeba pomieścić zarówno miejsce do nauki i zabawy, szafę na ubrania, jak i wygodne, pełnowymiarowe łóżko, świetnie sprawdzają się mini antresole  lub łóżka piętrowe, pod którymi zorganizowane jest miejsce do przechowywania, biurko czy też po prostu wolna przestrzeń do zabawy. W nowoczesnych pokojach dziecięcych zamiast drabinki na piętro, gdzie znajdzie się wygodny materac dla dziecka, można wykorzystać schody, przy czym każdy stopień może być pojedynczą, wysuwaną szufladą. Zyskamy w ten sposób dodatkowe miejsce do przechowywania dowolnych przedmiotów w pokoju dziecka.

Antresole zdecydowanie najlepiej będą się prezentować i zyskają jak najbardziej praktyczne zastosowanie we wnętrzach wysokich. Jeśli mają one więcej niż 3 metry, spokojnie można dziecku zbudować właśnie antresolę – jak ma ona wyglądać? Wszystko zależy od pomysłowości stolarza czy osoby projektującej nowoczesny pokój dla dziecka. Może to być antresola ze zjeżdżalnią i liną do wspinaczki, łóżko na latającym statku, wkomponowanym w ścianę, albo mini mieszkanie w domku na drzewie. W ten sposób można sprostać wymaganiom nowoczesnej, pomysłowej aranżacji i jednocześnie zaskoczyć pozytywnie swoje dziecko.

Dwa łóżka w jednym

Proste łóżka piętrowe mogą wyglądać topornie i zagracać przestrzeń pokoju dziecka. Dlatego warto wymyślić coś innego i na przykład umieścić łóżka jedne obok drugiego, wmontowane w ścianę na odpowiedniej wysokości. Pod spodem mogą znaleźć się biurka dla rodzeństwa, czy kanapa i skrzynie na zabawki. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie drugiego łóżka na wysokim regale lub szafie sięgającej do połowy wysokości ściany. Jeśli pokój jest wąski, łóżka muszą znaleźć się w jednym ciągu, ponieważ ustawione pod przeciwległymi ścianami sprawią, że przejście pomiędzy nimi będzie bardzo małe.

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie łóżka wysuwanego z drugiego. Na dzień łóżko wystarczy wsunąć w drugie i zyskujemy na środku przestrzeń do nauki, gier, czy beztroskiej zabawy.

Jakie ściany w pokoju dziecięcym?

Zwyczaje tapety w misie czy jednokolorowe, pomalowane na wybrany kolor ściany to rozwiązania tradycyjne. Mamy jednak obecnie do dyspozycji znacznie więcej opcji wyboru. Jedną z nich są fototapety – najlepiej winylowe, a nie papierowe, które nie wyglądają tak imponująco na ścianach. Można zamówić dowolną fototapetę i stworzyć da dziecka pokój piłkarski, księżniczek, czy podwodny świat syren. W zasadzie tylko wyobraźnia ogranicza nas w aranżowaniu tematycznym pokoju dla naszej pociechy. Jeśli tapeta się znudzi, zawsze można ją wymienić na inną.

Szybko zmienimy aranżację pokoju dziecka i urozmaicimy jednolicie pomalowane ściany przy użyciu naklejek wielkoformatowych lub paneli dekoracyjnych Można w ten sposób nakleić na ścianę drzewo wraz ze zwierzątkami leśnymi, albo wykonać zupełnie inną kompozycję.

Miejsca do przechowywania

Zabawki, zeszyty, książki i gry oraz maskotki można przechowywać w szufladach umieszczonych pod łóżkiem, albo w skrzyniach. Te ostatnie można wykorzystać także jako siedziska, ustawiając przy nich niewielki, kwadratowy stoliczek. Do ściany warto przykręcić półkę w kształcie nieregularnych gałęzi drzew lub karmników dla ptaków i domków. To znakomity pomysł na subtelną dekorację, która jednocześnie ma swoje praktyczne zastosowanie.

W nowoczesnym pokoju dziecka wszystko powinno być bezpieczne – bez ostrych rantów, a jednocześnie jasne, przyjazne i dostosowane do preferencji najmłodszego użytkownika.. Musi podobać się dziecku i sprawiać, że będzie chciało spędzać jak najwięcej czasu w tym pomieszczeniu.

Stopka autorska
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Studio Architektury Wnętrz Art&Design Kinga Śliwa. Kinga Śliwa jest architektem wnętrz działającym w branży od 2000 roku, posiada bogate doświadczenie poparte licznymi realizacjami

Dodaj komentarz