Posiłki podczas kataru i przeziębienia


Posiłki podczas kataru i przeziębienia

Choroba zazwyczaj wpływa na apetyt, znacząco go redukując. Jest to naturalna reakcja obronna organizmu, który nie chce tracić energii na trawienie pokarmu, a skupić się na walce z wirusami lub bakteriami chorobotwórczymi. Okazuje się jednak, że to co się je w czasie kataru i przeziębienia ma bardzo duże znaczenie dla kondycji danej osoby oraz czasu trwania choroby. Jak w takim razie należy komponować posiłki?

Przede wszystkim, warto jest decydować się na dania gorące. Zazwyczaj choroba jest kojarzona z konieczności spożywania tradycyjnego, polskiego rosołu. W teorii, zupa ta nie ma jakiegokolwiek wpływu na wyleczenie kataru, jednak w praktyce może okazać się bardzo pomocna, ponieważ rozgrzewa i jest bogata w witaminy, tak potrzebne osłabionemu organizmowi.

Dodatkowo, jako napój, warto spożywać gorącą wodę, do której dodaje się odpowiednią ilość egzotycznej przyprawy – kurkumy.

Polecane jest także regularne spożywanie naparu bazującego na, popularnym w polskiej kuchni składniku, majeranku. Do szklanki należy nasypać jedną łyżeczkę przyprawy i zalać wrzątkiem. Oczywiście, pić mieszankę można dopiero po jej zaparzeniu, dlatego konieczne jest odczekanie około kwadransa. Zaleca się, by szklankę dodatkowo zabezpieczyć pokrywką, co sprawia że zaparzanie jest zdecydowanie bardziej efektywne.

Nawet dzieci wiedzą, że jednym z warzyw, które wykazują właściwości bakteriobójcze i odkażające jest oczywiście czosnek – antybiotyk naturalnego pochodzenia. Poza dodawaniem go do spożywanych dań i kanapek, warto również wycisnąć jeden ząbek na wacik kosmetyczny, oczywiście czysty. Aplikacja wacika w nosie przyniesie ulgę w katarze. Podobne właściwości posiada chrzan, który można stosować jako wykończenie wielu potraw.

Domowych przepisów na sprawdzone dania, które pomagają w czasie kataru i przeziębienia jest bardzo wiele. Najsłynniejszą miksturą jest połączenie ciepłego, ale nie gorącego, mleka z wyciśniętym ząbkiem czosnku i miodem. Opcjonalnie, można dodać również pół łyżeczki masła. Tak przygotowany napój należy pić dwa razy dziennie, a objawy kataru na pewno bardzo szybko staną się mniej dokuczliwe.

Więcej informacji o przeziębieniu znajdziesz na http://www.xylorin.pl/przeziebienie.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Posiłki podczas kataru i przeziębienia

  • izabela

    Ja praktycznie nie jem podczas choroby, ale jak wiadomo trzeba jeść, chociażby żeby wziąć lekarstwa. Jest też sporo leków, których nie można brać w nocy. Ale np jest dicotuss, syrop który spokojnie można pić w nocy jak i jest na bazie naturalnych składników