Poznaj sposoby na depresję i naucz się pomagać


Poznaj sposoby na depresję i naucz się pomagać

Po prostu bądź…, zbliż się…, bądź cierpliwy i wyrozumiały…, dbaj też o siebie…, skonsultujcie się ze specjalistą… To główne zalecenia, które Ministerstwo Zdrowia kieruje do osób z otoczenia cierpiących na depresję. Właśnie wystartowała ogólnopolska kampania „Depresja. Naucz się pomagać”.

Kampania ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat uwarunkowań i przebiegu depresji. Projekt skierowany jest w szczególności do bliskich osób zmagających się z chorobą, których właściwa reakcja i wsparcie w decyzji o rozpoczęciu profesjonalnego leczenia mogą być kluczowymi czynnikami decydującymi o wyjściu z choroby.
„Objawy takie jak: niezrozumiały smutek czy obojętność, izolowanie się, przewlekłe zmęczenie, zaniedbywanie obowiązków mogą budzić różne uczucia u drugiej osoby. Może upłynąć dużo czasu, zanim bliscy poznają, że stan ten to nie jest zła wola czy lenistwo, ale depresja, choroba, porównywalna do chorób fizycznych”. – mówi dr n. med. Iwona
Koszewska, specjalistka psychiatra z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu depresji – „Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości społecznej na temat depresji. Umiejętność rozpoznania choroby, odpowiedniej reakcji i pomoc w podjęciu decyzji o udaniu się do specjalisty mogą znacznie przyspieszyć proces wychodzenia z choroby” – dodaje.

W ramach kampanii powstała strona internetowa www.sposobynadepresje.pl.

Można na niej obejrzeć 5 filmów stanowiących zbiór prostych instrukcji pokazujących, co dzieje się z osobą cierpiącą na depresję oraz co w tej sytuacji może zrobić bliski. W filmach w reżyserii Anny Kazejak zagrali Agnieszka Żulewska i Rafał Maćkowiak, a muzykę skomponował Paweł Mykietyn. Materiał wizualny to wstęp do szkolenia e-learningowego, które w przystępny sposób tłumaczy czym jest depresja, jakie są jej objawy i przebieg, jak można jej zapobiegać oraz gdzie chory może szukać pomocy i jak wygląda terapia.
Poza e-learningiem zaplanowane są również szkolenia stacjonarne skierowane do przedstawicieli grup zawodowych zidentyfikowanych jako najczęściej stykający się z osobami dotkniętymi depresją, tj. do: pracowników urzędów pracy, opieki społecznej, jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego, banków oraz nauczycieli szkół średnich. Głównym celem kursów jest nabycie umiejętności wykrywania osób zagrożonych depresją. Szkolenia stacjonarne odbędą się w Warszawie (3.10), Poznaniu (16.10), Gdańsku (6.11) i Katowicach (20.11). Chęć udziału w szkoleniach można zgłaszać na adres mailowy: [email protected] Liczba miejsc jest ograniczona. Kampania „Depresja. Naucz się pomagać” potrwa do końca 2017 r. Projekt realizowany jest przez Fabrykę Komunikacji Społecznej na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 w zakresie „Ogólnopolskiego programu edukacyjno-informacyjnego na rzecz zapobiegania depresji, samobójstwom i innym zachowaniom autodestrukcyjnym”.
Więcej informacji znaleźć można na stronie kampanii www.sposobynadepresje.pl
Więcej informacji udzielają:
Anna Iżyńska
Fabryka Komunikacji Społecznej
[email protected]
(22) 616 12 17
Karolina Gontarek
Fabryka Komunikacji Społecznej
[email protected]
(22) 616 12 17

Dodaj komentarz