Prawo farmaceutyczne – jakie zmiany wprowadzi nowa ustawa?


Prawo farmaceutyczne – jakie zmiany wprowadzi nowa ustawa?
Nowe prawo farmaceutyczne przyjęte przez sejm zakłada m.in. wprowadzenie ograniczeń demograficznych i geograficznych przy otwieraniu nowych aptek. Jeden z ważnych punktów ustawy zakłada, iż prawo do ich otwierania będą mieli wyłącznie farmaceuci. W opinii ekspertów celem projektu jest uderzenie w największe sieci farmaceutyczne. Uchwalona ustawa nosi roboczą nazwę „apteka dla aptekarza”. Co owe zmiany oznaczają w praktyce i czy mają związek z działalnością e-aptek? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Przepisy uderzające w największe miasta

Aż w 16 największych polskich miastach nie powstanie nowa apteka. Tak zdecydowali posłowie, ale odstępstwo od przepisów leży w gestii ministra zdrowia, który może poczynić działania w ramach wyjątku. Kontrowersyjna ustawa budzi zastrzeżenia przede wszystkim w opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – ich zdaniem projekt ten doprowadzi do podwyższenia cen leków, co odbije się negatywnie głównie na pacjentach. Zdaniem politologów i ekspertów ze środowiska farmaceutycznego przepisy te są największą rewolucją w historii gałęzi prawa farmaceutycznego. W ciekawy sposób o zmianach i ich konsekwencjach pisze na łamach portalu – wyborcza.pl ekspert – Ireneusz Sudak :

„…Przepisy wprowadzają cztery nowe zasady, z których wynika, że nowe apteki nie będą mogły powstać: w gminach, gdzie liczba mieszkańców przypadających na jedną aptekę jest mniejsza niż 3 tys.; gdy kolejna apteka znajduje się w odległości do 500 metrów, jeśli właściciel ma już 4 apteki, oraz gdy właściciel nie jest z wykształcenia farmaceutą. Ta ostatnia reguła, czyli tzw. apteka dla aptekarza, wpadała i wypadała z projektu ustawy, aby ostatecznie na dwa dni przed głosowaniem zostać przywrócona do projektu i przyjęta…”

Obostrzone przepisy mogą także doprowadzić do poszerzenia korupcji, czego zdaje się nie wzięli pod uwagę posłowie głosujący za poparciem ustawy. Czy przepisy te uderzą bezpośrednio w działanie aptek internetowych?

Co z aptekami internetowymi?

Paradoksalnie na nowych przepisach mogą zyskać apteki funkcjonujące w wirtualnej przestrzeni, bowiem ograniczenie występowania punktów stacjonarnych zmusi potencjalnych pacjentów do skorzystania z serwisów internetowych. Po konsultacji z pracownikiem Apteki Allecco oferującej sprzedaż stacjonarną jak i internetową dowiedzieliśmy się, że obecnie tendencja zakupowa w aptekach działających w Internecie wciąż wzrasta. W roku minionym zakupy w owej formie zdeklarowało ponad 30% ankietowanych, zaś kolejne 27% zadeklarowała chęć poczynienia takich zakupów. Szkopuł tkwi w tym, że apteki wirtualne funkcjonują w oparciu o te stacjonarne, których warunkiem bytu jest ogólnodostępny adres siedziby. Sprzedaż w aptekach internetowych z pewnością wzrośnie, dlatego na zastosowanych przepisach zyskają wyłącznie te apteki, które posiadają swój serwis w sieci.

Dodaj komentarz