Probiotyki dla kobiet – czy warto je stosować?


Kobieta

Coraz więcej kobiet decyduje się na zakup preparatów probiotycznych opracowanych specjalnie z myślą o przedstawicielkach płci pięknej. Czy środki tego typu faktycznie spełniają obietnice producentów, zapewniając paniom skuteczną ochronę probiotyczną?

Jak działają probiotyki?

Zasada działania preparatów probiotycznych jest stosunkowo prosta – w ich składzie znajdują się pałeczki dobroczynnych bakterii, które w pozytywny sposób oddziałują na organizm. Bakterie kwasu mlekowego – bo o nich mowa – pełnią liczne funkcje w ciele człowieka: wzmacniają układ immunologiczny, optymalizują wchłanianie substancji odżywczych w przewodzie pokarmowym, a u kobiet odpowiadają za pożądany, kwaśny odczyn pochwy. Po zastosowaniu probiotyku dobroczynne szczepy bakterii Lactobacillus kolonizują jelita, a następnie pochwę, zapewniając kobietom optymalną ochronę probiotyczną.

Kiedy sięgnąć po probiotyk?

Odbudowa flory bakteryjnej organizmu jest wskazana, gdy doszło do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej. U kobiet wyraźną oznaką spadku liczby bakterii probiotycznych w pochwie są dolegliwości intymne, takie jak upławy, przykry zapach, pieczenie oraz swędzenie pochwy. Objawy te sugerują, że w drogach rodnych doszło do nadmiernego namnożenia się drobnoustrojów wywołujących zakażenia intymne.

Zmniejszenie liczby dobroczynnych bakterii ma zwykle konkretną przyczynę – może nią być stosowanie antybiotyku lub tabletek antykoncepcyjnych, błędy higieniczne (np. zbyt częste podmywanie się) lub korzystanie z sauny lub basenu. Na równowagę mikrobiologiczną niekorzystnie wpływają także niektóre stany fizjologiczne (ciąża, połóg, menopauza), palenie papierosów, stres, a nawet niewłaściwy dobór kosmetyków (np. mydło o odczynie zasadowym zamiast płynu o niskim pH; perfumowane i drażniące śluzówkę preparaty myjące).

Czy wszystkie probiotyki są sobie równe?

Mogłoby się wydawać, że poszczególne preparaty probiotyczne różnią się jedynie nazwą – nic bardziej mylnego. Probiotyki dostępne w aptekach mają zróżnicowany skład, a co za tym idzie – różną skuteczność. Niektóre produkty (np. doustny prOVag) zawierają gruntownie przebadane szczepy bakterii kwasu mlekowego, inne dostarczają do organizmu pałeczki bakterii, których właściwości nie są do końca znane. W praktyce oznacza to, że kupując dany probiotyk, nie mamy pewności, czy zapewni nam ochronę probiotyczną i faktycznie zmniejszy podatność organizmu na infekcje intymne.

Jak poznać, że mamy do czynienia ze środkiem, który spełni pokładane w nim nadzieje? Wystarczy uważnie przeczytać skład probiotyku – jeśli widnieje na nim trzyczłonowa nazwa obecnych w nim bakterii, możemy być spokojne o ich skuteczność. Istotne jest także pochodzenie pałeczek kwasu mlekowego. Dodatkowo dobre produkty mają żywe bakterie, które są wrażliwe na temperaturę i należy je przechowywać w lodówce. Jak pokazały wyniki badań naukowych, najlepsze efekty przynosi stosowanie preparatu probiotycznego, którego skład jest możliwie zbliżony do biocenozy pochwy kobiet z danej populacji. Wśród środków dostępnych obecnie w polskich aptekach kryterium to spełniają tylko produkty wchodzące w skład systemu profilaktyczno-terapeutycznego marki Biomed: lek dopochwowy InVag, żel nawilżający prOVag żel oraz kapsułki doustne prOVag.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Probiotyki dla kobiet – czy warto je stosować?

  • amir

    Ja jestem wielką fanką stosowania probiotyków, bo chronią naszą florę bakteryjną pochwy. Sprawdza się to zwłaszcza np. na wyjazdach wakacyjnych, po basenie czy saunie, gdzie jesteśmy narażone na infekcje intymne. Ja zawsze na wakacje zabieram ze sobą doustny lacibios femina, bo jest niekłopotliwy w stosowaniu, a skuteczny