Probiotyki dla kobiet – czy warto je stosować?


Kobieta

Coraz więcej kobiet decyduje się na zakup preparatów probiotycznych opracowanych specjalnie z myślą o przedstawicielkach płci pięknej. Czy środki tego typu faktycznie spełniają obietnice producentów, zapewniając paniom skuteczną ochronę probiotyczną?

Jak działają probiotyki?

Zasada działania preparatów probiotycznych jest stosunkowo prosta – w ich składzie znajdują się pałeczki dobroczynnych bakterii, które w pozytywny sposób oddziałują na organizm. Bakterie kwasu mlekowego – bo o nich mowa – pełnią liczne funkcje w ciele człowieka: wzmacniają układ immunologiczny, optymalizują wchłanianie substancji odżywczych w przewodzie pokarmowym, a u kobiet odpowiadają za pożądany, kwaśny odczyn pochwy. Po zastosowaniu probiotyku dobroczynne szczepy bakterii Lactobacillus kolonizują jelita, a następnie pochwę, zapewniając kobietom optymalną ochronę probiotyczną.

Kiedy sięgnąć po probiotyk?

Odbudowa flory bakteryjnej organizmu jest wskazana, gdy doszło do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej. U kobiet wyraźną oznaką spadku liczby bakterii probiotycznych w pochwie są dolegliwości intymne, takie jak upławy, przykry zapach, pieczenie oraz swędzenie pochwy. Objawy te sugerują, że w drogach rodnych doszło do nadmiernego namnożenia się drobnoustrojów wywołujących zakażenia intymne.

Zmniejszenie liczby dobroczynnych bakterii ma zwykle konkretną przyczynę – może nią być stosowanie antybiotyku lub tabletek antykoncepcyjnych, błędy higieniczne (np. zbyt częste podmywanie się) lub korzystanie z sauny lub basenu. Na równowagę mikrobiologiczną niekorzystnie wpływają także niektóre stany fizjologiczne (ciąża, połóg, menopauza), palenie papierosów, stres, a nawet niewłaściwy dobór kosmetyków (np. mydło o odczynie zasadowym zamiast płynu o niskim pH; perfumowane i drażniące śluzówkę preparaty myjące).

Czy wszystkie probiotyki są sobie równe?

Mogłoby się wydawać, że poszczególne preparaty probiotyczne różnią się jedynie nazwą – nic bardziej mylnego. Probiotyki dostępne w aptekach mają zróżnicowany skład, a co za tym idzie – różną skuteczność. Niektóre produkty (np. doustny prOVag) zawierają gruntownie przebadane szczepy bakterii kwasu mlekowego, inne dostarczają do organizmu pałeczki bakterii, których właściwości nie są do końca znane. W praktyce oznacza to, że kupując dany probiotyk, nie mamy pewności, czy zapewni nam ochronę probiotyczną i faktycznie zmniejszy podatność organizmu na infekcje intymne.

Jak poznać, że mamy do czynienia ze środkiem, który spełni pokładane w nim nadzieje? Wystarczy uważnie przeczytać skład probiotyku – jeśli widnieje na nim trzyczłonowa nazwa obecnych w nim bakterii, możemy być spokojne o ich skuteczność. Istotne jest także pochodzenie pałeczek kwasu mlekowego. Dodatkowo dobre produkty mają żywe bakterie, które są wrażliwe na temperaturę i należy je przechowywać w lodówce. Jak pokazały wyniki badań naukowych, najlepsze efekty przynosi stosowanie preparatu probiotycznego, którego skład jest możliwie zbliżony do biocenozy pochwy kobiet z danej populacji. Wśród środków dostępnych obecnie w polskich aptekach kryterium to spełniają tylko produkty wchodzące w skład systemu profilaktyczno-terapeutycznego marki Biomed: lek dopochwowy InVag, żel nawilżający prOVag żel oraz kapsułki doustne prOVag.

Facebook Comments