Probiotyki z Lactobacilus acidophilus – jak je przechowywać by nie traciły swoich właściwości?


Probiotyki z Lactobacilus acidophilus
Probiotyki przenikają coraz bardziej do świadomości pacjentów, jako bezpieczna i pewna kuracja pewnych stanów chorobowych i zaburzeń. Jednym ze skutecznych i popularnie używanych probiotyków są laseczki bakterii Lactobacilus acidophilus. Jednak by były one skuteczne, muszą być odpowiednio przechowywane.

Pochwa kobiety fizjologicznie jest skolonizowana przez bakterie kwasu mlekowego Lacidophilus acidophilus. Aby prawidłowo się rozwijać, tworzą środowisko kwaśne w pochwie. Dzięki temu, możemy nazywać je naszymi symbiontami, ponieważ niskie pH nie pozwala na rozwój innych, szkodliwych dla nas bakterii. Ponadto zapobiega adhezji, czyli przyczepiania się komórek grzyba, Candida albicans, do komórek nabłonka pochwy, a tym samym jej kolonizacji.

Niestety, niekiedy ilość bakterii kwasu mlekowego w pochwie spada. Najczęściej jest to spowodowane przyjmowaniem antybiotyków, głównie tych stosowanych dopochwowo. Niemniej, antybiotyk podany każdą drogą, doustnie czy w kremie na okolice intymne, może zabić część fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy. Innym czynnikiem wpływającym na nią są zaburzenia hormonów płciowych, których zadaniem jest również między innymi utrzymywanie odpowiedniej wilgoci i środowiska w pochwie. Stąd ciąża i laktacja, czy nawet przyjmowanie leków antykoncepcyjnych, mogą zachwiać równowagę. Również różne stany chorobowe wpływające na profil hormonalny, takie jak niedoczynność tarczycy czy niedożywienie w anoreksji. Ponadto, stres i nieregularny sen też wpływają na wydzielanie kobiecych hormonów, a co za tym idzie, zaburzają mikroflorę miejsc intymnych. Same zakażenia, jeśli już do nich dojdzie, mogą zabijać bakterie kwasu mlekowego. Więcej informacji na temat przyczyn zaburzenia flory bakteryjnej pochwy można znaleźć na stronie lactovaginal.pl.

Tak więc, jeśli znajdziemy się w jednej w powyższych sytuacji, warto podjąć kroki by przywrócić fizjologiczną florę bakteryjną w pochwie. Aby to zrobić, najskuteczniejszym sposobem jest przyjmowanie probiotyków, które dostępne są drogą doustną i dopochwową. Ta druga droga jest znacznie szybsza, dlatego w stanach, w których odczuwamy swędzenie i pieczenie oraz obserwujemy nieprzyjemnie pachnące upławy, warto sięgnąć po preparaty aplikowane tą drogą. Gdy wiemy, że spotkamy się z sytuacją długotrwałą, można zdecydować się na wolniej działającą ale przyjemniejszą drogę podania probiotyku – doustną.

Przechowywanie probiotyków nie jest skomplikowane, niemniej bardzo ważne jest, aby go przestrzegać, ponieważ już po 4 tygodniach w temperaturze pokojowej preparat najprawdopodobniej nie będzie już skuteczny. Dzieje się tak, ponieważ bakterie Lactobacillus acidophilus są w stanie przeżyć w takiej temperaturze maksymalnie do miesiąca, później umierają. Maksymalnie oznacza, że część z nich może ginąć wcześniej. Tak więc podstawą przechowywania preparatów probiotycznych z bakterią kwasu mlekowego jest trzymanie ich w lodówce. Można je tam trzymać tak długo, jak sugeruje data ważności wybita na opakowaniu.

 


Dodaj komentarz

Komentarz do “Probiotyki z Lactobacilus acidophilus – jak je przechowywać by nie traciły swoich właściwości?

  • Renia

    Od kilku lat stosuje dopochwowy probiotyk lactovaginal, z żywymi bakteriami kwasu mlekowego, aplikuje go najczęściej po okresie, przed stosunkiem, po basenie, przed podróżą. Ważne jest aby przechowywać go w lodówce, bo tylko wtedy probiotyk zachowuje swoje lecznicze właściwości.