Problem uzależnień


Problem uzależnień
We współczesnym świecie coraz więcej osób boryka się z problemem uzależnień. Są to nałogi różnego rodzaju, ale najbardziej destrukcyjnymi dla człowieka i jego otoczenia są uzależnienia od alkoholu i narkotyków.

W XXI wieku tempo życia przerasta wielu ludzi, a brak wspierającego otoczenia nie ułatwia bytu. Narkotyki czy alkohol często dają ułudę choćby chwilowego szczęścia, wolności i braku jakichkolwiek problemów. Nic więc niestety dziwnego, że wiele osób sięga po te używki. Są łatwo dostępne i dość tanie, a gdy brak pomocy przyjaciół- to one stają się najlepszymi przyjaciółmi i jednocześnie najgorszymi wrogami. Ze szponów nałogu nie jest tak łatwo się wydostać. Zwłaszcza samodzielne odbicie się od dna i zaczęcie życia od początku jest niemal niemożliwe.

Na szczęście nauka i znajomość ludzkiej psychiki cały czas idzie do przodu, więc jeśli ktoś chce pomocy może szybko ją otrzymać i dostać także szansę na normalne życie. Taką szansę daje np. ośrodek leczenia uzależnień https://www.medjol.pl/. Jednym z wielu sposobów terapii nałogów w takim miejscu jest leczenie w zamkniętym ośrodku. Nie brzmi to zbyt przyjemnie, ale głównym zadaniem terapeutów jest pomoc osobie uzależnionej, by znów zaczęła żyć pełnią życia. Leczenie alkoholizmu i narkomanii daje najlepsze efekty właśnie w trybie stacjonarnym. Pacjent jest otoczony opieką wspierających osób przez całą dobę i mają możliwość wielokrotnej terapii odwykowej, czego często brakuje podczas terapii niestacjonarnej prowadzonej najczęściej raz w tygodniu. Terapia odwykowa polega na pomocy uzależnionemu w zidentyfikowaniu problemu, który był początkiem nałogu i uczy radzić sobie z kłopotami w inny sposób niż sięganie po używki. Często chora osoba nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, co było początkiem nałogu. Terapeuci swoją pracą pomagają odnaleźć w głowie te sytuacje, poznać samego siebie, poznać swoje stany emocjonalne i tym samym człowiek mając poznanie wewnętrzne jest na prostej drodze do wolności nie tylko od używek, ale także od oceny innych. Terapia odwykowa pozwala żyć dojrzałym, szczęśliwym życiem. Nie będzie to tylko chwilowy stan, ale stałe poprawienie kondycji psychicznej dzięki czemu pacjent z łatwością poradzi sobie z problemami, które dotąd były rozwiązywane tymczasowo przez nałóg.

Jak więc widzimy leczenie alkoholizmu i narkomanii jest nie tylko możliwe, ale także możliwe do pełnego wyleczenia, bez powrotu do tych środków. Najważniejsza w tym jest jednak chęć człowieka do zmiany życia i myślenia, bo samo zaprzestanie picia czy zażywania narkotyków nie wystarczy. Trzeba odnaleźć źródło problemu, które jest niekiedy ukryte głębiej niż nam się wydaje.

Dodaj komentarz