Problemy psychiczne w dużych ośrodkach miejskich


Problemy psychiczne w dużych ośrodkach miejskich
Według szacunków przynajmniej połowa populacji w krajach rozwiniętych przynajmniej raz w życiu doświadczyła objawów zaburzeń psychicznych. Statystyki wspominają także, że u piątej części populacji takie problemu diagnozowane były w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Niepokojąca jest także powszechność występowania kilku z schorzeń psychicznego u jednej osoby. Choroby psychiczne powoli przestają być stygmatem, będąc istotnym czynnikiem egzystencji w społecznościach o wysokim poziomie ekonomicznym.

Wyścig szczurów

Od czasów transformacji w Polsce wciąż zauważalny jest trend, w którym najistotniejszym czynnikiem wartościującym i mającym dawać maksimum satysfakcji jest kariera zawodowa. Tradycyjne wartości, takie jak wielopokoleniowa rodzina, uczciwość, lojalność czy prawdziwa wiara , tracą na znaczeniu. Pokolenie osób urodzonych w latach 70. XX wieku (i później) niekiedy wbrew sobie zaczęło uczestniczyć w nowym zjawisku zwanym wyścigiem szczurów (ang. rat race). Pęd ku pieniądzom i stanowiskom to nie tylko zagrożenie dla tradycyjnych wartości, ale także mnóstwo pokus czyhający na osoby z wypchanymi portfelami. Wiele godzin spędzanych w pracy oraz emocjonalna pustka połączona z samotnością przybysza (wielu karierowiczów to osoby z małych miejscowości, które szukają szczęścia choćby w stolicy) przyczyniają się do niebezpiecznych zachowań. Przypadkowe kontakty seksualne związane między innymi z lękiem przed bliskością, narkotyki, hazard, szukanie ekstremalnych wrażeń i następujące po kilku czy kilkunastu latach wypalenie zawodowe to dla coraz większej rzeczy codzienność XXI wieku. Rolę pomocnej dłoni może przejąć poradnia psychologiczna w Warszawie. W mieście o najszybszym tempie życia zaburzenia psychiczne dotykają przedstawicieli wielu profesji. Gabinety psychologów to miejsca demokratyczne, w których fachowego wsparcia szukają między innymi nauczyciele, korporacyjni menedżerowie, młodzi gniewni z agencji reklamowych, lekarze, policjanci, handlowcy oraz uczniowie i studenci. Może więc pojęcie wielkomiejskiej dżungli nie jest znaczną przesadą?

Kuszące miasto

Każda, renomowana poradnia psychologiczna w Warszawie lub innym dużym mieście otwarta jest na pomoc nie tylko osobom uczestniczącym w wyniszczającym wyścigu szczurów. To także miejsce, do którego zgłaszają się rodzice z nastoletnimi pociechami, które zachwyciły się światem widzianym po narkotykach i dopalaczach. U psychologa wsparcia szukają także pary (niekoniecznie małżeńskie), które zagubiły sens wspólnego szczęścia i miłości. A może wizyta w gabinecie psychologa to przede wszystkim próba nawiązana dialogu? Próba rozmowy, na którą w zagonionej codzienności nie starczyło czasu? Kuszące neonami miasto jest czymś więcej niż scenerią indywidualnych losów.

Dodaj komentarz