Problemy skórne noworodków – czy zawsze trzeba je leczyć?


Problemy skórne noworodków
Rodzice często zauważają u noworodków różnego typu zmiany skórne. Większość z nich nie jest groźna dla dziecka, jednak wszystkim należy się uważnie przyglądać i sprawdzać, czy nie dzieje się z nimi nic złego.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Czerwona pupa i pachwiny zwykle świadczą o pieluszkowym zapaleniu skóry, czyli o tak zwanym odparzeniu. Wynika ona ze zbyt długiego kontaktu skóry dziecka z brudną pieluszką i nie jest groźne dla noworodka. Zaczerwienione miejsca należy jednak smarować specjalnymi kremami na odparzenia, by złagodzić dyskomfort malucha.

Złuszczanie się skóry

Noworodki mają bardzo delikatną skórę, która musi przystosować się do życia poza łonem matki. Z tego powodu skóra malucha złuszcza się przede wszystkim na rączkach, nóżkach oraz na buzi, co często niepokoi rodziców. U noworodków jest to jednak proces naturalny, którego nie trzeba powstrzymywać i leczyć.

Trądzik niemowlęcy i prosaki

Trądzik niemowlęcy przypomina zmiany skórne na twarzach nastolatków – są to czerwone krostki wyglądające jak pryszcze, które umiejscawiają się głównie na czole, policzkach i brodzie. Prosaki są natomiast białymi, drobnymi krostkami, które pojawiają się na nosku i przypominają zatkane pory. Pielęgnacja noworodka z obiema dolegliwościami w żadnym wypadku nie może skupiać się na wyciskaniu zmian. Wypryski należy jedynie obserwować, gdyż znikną one samoistnie, gdy gospodarka hormonalna malucha się unormuje.

Pokrzywka

Nazwa tej dolegliwości wzięła się z faktu, iż powstające w jej wyniku bąble przypominają oparzenie pokrzywą. Pokrzywka jest spowodowana reakcją alergiczną na pokarm (zwykle w przypadku dzieci karmionych piersią pojawia się, gdy mama zje coś, co szkodzi malcowi), jad owadów, detergent lub na materiał, z którego wykonano ubranko (np. na wełnę). Bąble są silnie swędzące, dlatego gdy jest ich dużo, dziecko może być bardzo niespokojne i źle spać. Pokrzywki nie trzeba leczyć, jednak jeżeli jest ona bardzo rozległa i towarzyszy jej gorączka bądź obrzęk, należy skonsultować się z pediatrą.

Nie taki diabeł straszny

Jak więc widać, większość dolegliwości skórnych typowych dla noworodków nie wymaga żadnego leczenia. Nie powodują one bowiem zagrożenia dla życia i zdrowia maluszka – wiele z nich stanowi jedynie defekt kosmetyczny, który zniknie samoistnie bądź po użyciu kosmetyków dla niemowląt.

Sprawdź także: Kubek niekapek “Anywayup” – canpolbabies.com

Dodaj komentarz