Produkty pszczele – stworzone dla Twojej urody


Produkty pszczele – stworzone dla Twojej urody
Sięgając po produkty pszczele, można przekonać się, że nic w przyrodzie nie istnieje przypadkiem. Owoce pracowitości tych owadów – oprócz faktu, że zajmują istotne miejsce w prawidłowych zwyczajach żywieniowych – pełnią rolę skutecznego środka leczniczego na wiele dolegliwości oraz znajdują zastosowanie w codziennej pielęgnacji urody. Mowa tu nie tylko o różnych rodzajach miodu, ale też propolisie, mleczku i wosku pszczelim. Jakich korzyści niesie za sobą ich stosowanie?

Świadomość, jak hojnym darem od natury są produkty pszczele, rosła już od czasów prehistorycznych. W epoce kamiennej miód stanowił jedno z głównych źródeł pożywienia. Już w czasach starożytnych Babilończycy, Chińczycy czy Sumerowie używali tego produktu także w celach leczniczych. Egipcjanie zaś wynieśli pszczołę na piedestał, czyniąc z niej święty symbol faraonów. A dziś? Produkty pszczele zyskują coraz większe znaczenie dla właściwej pielęgnacji ciała oraz podczas zmagań z różnymi problemami skórnymi.

Miód – skarbnica właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych

Wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwdziała wirusom, zapobiega stanom zapalnym i zwiększa ogólną odporność. Nic dziwnego zatem, że miód powszechnie zalicza się do naturalnych środków leczniczych. Ale co więcej, produkt ten znakomicie sprawdza się również wtedy, gdy chcemy zadbać o naszą urodę.

Preparaty na bazie miodu pobudzają odnowę naskórka i zabezpieczają ciało przed przebarwieniami lub zmianami trądzikowymi. Sprawiają, że skóra jest odżywiona i rozjaśniona. Ale nie tylko ona skorzysta na zastosowaniu tej substancji. Kontakt z miodem okaże się równie pożyteczny dla naszych włosów. W rezultacie, staną się one gładkie, właściwie nawilżone i łatwe do rozczesywania. Najlepsze jest jednak to, że skuteczne preparaty z dodatkiem miodu możemy przygotować sami, w warunkach domowych. Niemniej, zawsze pozostają apteki i drogerie, w których otrzymamy gotowe, sprawdzone kosmetyki.

Mleczko pszczele – między dermatologią a kosmetyką

Ten produkt o szerokim zastosowaniu, w swej naturalnej postaci występuje jako papka w kolorze kremowym bądź jasnożółtym. Charakteryzuje się dość niską trwałością, dlatego wymaga odpowiedniej konserwacji. Mleczko pszczele żółknie, wysycha i traci swoje właściwości już w temperaturze pokojowej. Gdy jednak zadbamy o jego właściwe przechowywanie, z pewnością odwdzięczy się nam swoim działaniem prozdrowotnym.

Jeśli chodzi o omawiane produkty, w mleczku pszczelim znajdziemy największą ilość witamin. Substancja ta często wchodzi w skład balsamów i kremów dla różnego typu cery: tłustej, suchej bądź mieszanej. Skutecznie nawilża i regeneruje skórę oraz korzystnie wpływa na jej elastyczność. Mleczka pszczelego używa się też jako środka tonizującego i zmniejszającego zbytnią aktywność gruczołów łojowych. Dlatego zwraca się uwagę na ten produkt zarówno w kosmetyce, jak i dermatologii. Tym bardziej, że sprawdza się również w przypadku łysienia łojotokowego i plackowatego, opryszczki oraz stanów zapalnych jamy ustnej lub gardła.

Propolis – odżywcza moc dla skóry i włosów

Znany też jako „kit pszczeli”, przyjmuje różne barwy (szarą, czarną, brązową lub pomarańczową), zaś konsystencją przypomina żywicę. W medycynie naturalnej propolis uważany jest za „naturalny antybiotyk”, a to za sprawą swych właściwości antybakteryjnych. Wykorzystuje się go do pielęgnacji skóry dojrzałej, tłustej i trądzikowej. Substancja pomaga zachować równowagę mikrobiologiczną oraz przeciwdziała zbytniemu przetłuszczaniu, jednocześnie chroniąc przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. W praktyce, pozwala uzyskać efekt sprężystej, dobrze odżywionej i pełnej blasku cery.

Podobnie, jak miód, propolis sprawdza się podczas pielęgnacji włosów. Dzięki niemu stają się one gładkie, miękkie i błyszczące. Co więcej, omawiany produkt można też stosować na włosy rozjaśniane lub farbowane, ponieważ nie wpływa to na ich odcień i kolor. Należy również zaznaczyć, że propolisu używa się do walki z łupieżem. Preparaty z dodatkiem tej substancji nie tylko likwidują ten problem skórny, ale i redukują dokuczliwy świąd.

Wosk pszczeli – nie tylko piękny zapach

To prawda, że jedną z cech charakterystycznych wosku pszczelego jest jego sympatyczna woń. Ale na tym zalety tej substancji się nie kończą. Wyjściowo ma ona postać twardej masy, jednak dającej się upłynnić dzięki odpowiedniemu ugniataniu. Wspomaga rozprowadzanie preparatów i wchodzi w skład wielu balsamów, kremów, maści, kredek i pomadek do ust. Wosk pszczeli nie tylko nawilża i wygładza skórę, ale również jest dla niej źródłem wielu wartościowych składników odżywczych.

Tak liczne i korzystne właściwości produktów pszczelich sprawiają, że ich popularność w medycynie i kosmetyce wciąż rośnie. Niemniej, każdy może inaczej reagować na te substancje. Warto więc wcześniej upewnić się, że miód, propolis, wosk czy też mleczko nie powoduje u nas zmian alergicznych. W tym celu wystarczy użyć niedużej ilości danego produktu pszczelego na małym, zwykle zakrywanym obszarze skóry.

Źródło informacji: www.qclinique.pl

Dodaj komentarz