Program Wsparcia Prokreacji Dla Mieszkańców Gdańska


Program Wsparcia Prokreacji Dla Mieszkańców Gdańska
Po wielu perypetiach Gdańsk będzie miał w końcu program dofinansowania in vitro z budżetu samorządowego. Władze miasta ogłosiły konkurs i wybrały trzy kliniki, w których pary spełniające warunki konkursowe, będą mogły skorzystać z procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

„Program Wsparcia Prokreacji Dla Mieszkańców Gdańska” będzie realizowany przez trzy kliniki:

  • Invicta w Gdańsku przy ulicy Rajskiej 10,
  • InviMed w Gdyni przy ulicy 10 Lutego 16,
  • Gameta w Gdyni przy ulicy Św. Piotra 21.

Kwalifikacja do programu

Dofinansowanie in vitro w Gdańsku będzie możliwe dla osób, które mieszkają na terenie miasta. Kobiety biorące udział w programie obowiązuje ograniczenie wiekowe. Do programu zakwalifikują się kobiety w wieku od 20 do 40 lat, choć w uzasadnionych przypadkach próg wieku będzie mógł zostać podwyższony do 42 lat. Ponadto para musi spełniać określone wymagania medyczne. Poziom hormonów AMH w organizmie przyszłej matki ma wynosić powyżej 0,7 ng/ml. Do kliniki leczenia niepłodności para może udać się wyłącznie z pełną dokumentacją dotychczasowego leczenia niepłodności.

Budżet projektu i poziom dofinansowania

Miasto zobowiązuje się do pokrycia kosztów procedury in vitro, dwóch wizyt kontrolnych w klinice leczenia niepłodności oraz kosztów przechowywania zarodków przez rok. Każda para kwalifikująca się do dofinansowania programu zapłodnienia pozaustrojowego w Gdańsku, otrzyma do 5 tys. zł, co odpowiada maksymalnie 80 proc. kosztów, do każdej z trzech możliwych w programie prób zapłodnienia. W 2017 roku miasto wyłoży pieniądze na sfinansowanie około 100 procedur in vitro. W kolejnych trzech latach: 2018, 2019 i 2020 pula środków ma się zwiększyć, przez co dofinansowanych będzie około 200 procedur rocznie. Ma się to przełożyć na zwiększenie poziomu dzietności w Gdańsku w najbliższej przyszłości.

Dodaj komentarz