Protetyka – sposób na ulgę


Protetyka – sposób na ulgę
Dlaczego ludzie nie lubią chodzić do dentysty? Odpowiedź jest prosta: często zabieg kojarzy im się z bólem. W dawnych czasach nie używano znieczulenia aż tak często, toteż zwykły zabieg plombowania potrafił być naprawdę męczący. Szczególnie źle taki proces wspominają dzieci, dlatego musimy brać pod uwagę wszystkie uwagi, z którymi przyjdą do nas pacjenci. A jest tych uwag całkiem sporo. Na szczęście współczesna stomatologia pozwala na właściwie bezbolesne zabiegi.

Ale nie wszyscy nasi pacjenci mają takie szczęście, że posiadają wszystkie swoje zęby. Niestety, zużywają się one, a u niektórych wypadają relatywnie szybko. Taka już ludzka natura – pewnych rzeczy czasami nie da się uniknąć.

Dobry stomatolog przygotowany jest jednak na każdą sytuację i w związku z tym dbają o samopoczucie swoich klientów. Często pomagają w odpowiedniej protetyce.

Jak wyposażyć gabinet dentystyczny?

Stomatolog sam najlepiej wie, czego potrzebuje w gabinecie i lista przedmiotów jest długa, bo potrzebne są nawet takie potencjalne dla pacjenta drobiazgi jak spirytus medyczny. Żeby móc się obchodzić z ludzkimi zębami – czy w tym wypadku, raczej ich brakiem – trzeba wiedzieć, gdzie protetyk zamawia zęby akrylowe czy zęby kompozytowe do protez. Mogą być one na przykład firmy Wiedent. Grunt, to żeby orientować się, co właściwie pacjent będzie miał w ustach.

Bardzo ważne jest to, żeby przygotować pacjenta na to, co mamy mu do zaproponowania. Musi dokładnie wiedzieć, jak dbać o protezę i jak odpowiednio ją przechowywać, żeby służyła mu możliwie jak najlepiej.

Czy brak zębów to koniec?

Pacjenci często uskarżają się na to, że ich zęby są w fatalnym stanie (ale często dzieje się przecież to na ich wyraźne życzenie). Niekiedy trzeba je usunąć, a to oznacza prawdziwy koszmar dla każdego. Lepiej jednak dokonać ekstrakcji chorego zęba, niż pozwolić mu dalej zakażać organizm, co przecież może skutkować poważnymi chorobami (na przykład zapaleniem wsierdzia). Zresztą, nikt nie chce też chodzić z zębami dotkniętymi schorzeniem.

Problem w tym, że pacjenci często przychodzą tak późno, że proteza jest jedynym rozsądnym wyjściem. W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego, jak pocieszyć pacjenta i wyjaśnić mu, że obecne protezy są tak dobre, iż nie będzie w ogóle widać, że nie są to jego prawdziwe zęby. Ponadto teraz protetyka wykonała krok do przodu i ma do zaoferowania naprawdę fantastyczne rozwiązania, dzięki którym nasi pacjenci długo będą mogli cieszyć się zębami, jakie otrzymali. Warto przypominać im o higienie jamy ustnej!

Dodaj komentarz