Przepuklina – objawy i sposoby leczenia


Przepuklina – objawy i sposoby leczenia
Przepuklina może pojawić się w różnych miejscach na ciele. Spowodowana jest zwykle osłabieniem tkanki łącznej, tej samej, której zadaniem jest niedopuszczanie do przemieszczania się narządów.

Nie wszystkie rodzaje przepukliny wymagają operacji. Przepuklina pępkowa może pojawić się na przykład u niemowląt i jeśli nie pojawiają się inne objawy, oprócz wybrzuszenia się pępka, niekoniecznie trzeba wykonywać zabieg. Taka przepuklina powinna jednak zniknąć maksymalnie do trzeciego roku życia. Jeśli tak się nie stanie, operacja jest już konieczna. Zabiegowi nie poddaje się zwykle także przepukliny przeponowej, ponieważ sama operacja jest już dość sporym ryzykiem. Ten rodzaj przepukliny powinien jednak być niepokojący, ponieważ często bywa objawem poważniejszych chorób, które wymagają leczenia. Nie operuje się także zwykle przepukliny nadbrzusznej, chyba że dojdzie do wystąpienia dolegliwości. Przepuklinę w innych miejscach oraz przepuklinę pępkową u osób dorosłych zazwyczaj bezwzględnie poddaje się operacji, ponieważ zaniechanie takiego działania może doprowadzić do jej uwięźnięcia.

Uwięźnięcie przepukliny to nic innego jak uwięzienie narządów w miejscu, gdzie nie powinno ich być. W przypadku przepukliny udowej, ważne części jelit lub naczynia krwionośne, mogą zostać zablokowane w okolicach uda w tak zwanym otworze przepukliny. Wtedy niemożliwy jest dopływ i odpływ krwi lub w przypadku jelit – także treści pokarmowej. Dochodzi więc do martwicy, a to może spowodować nawet śmierć osoby chorej, jeśli operacja nie zostanie przeprowadzona na czas. Dlatego przepuklina udowa zawsze wymaga zabiegu.

Przepuklina nie musi na początku powodować dużych dolegliwości. Często pojawia się wybrzuszenie, które można spróbować delikatnie nacisnąć. Jeśli się schowa i już więcej nie powróci, operacja zwykle nie jest konieczna. Zwykle jednak przepukliny nie da się “odprowadzić”, dlatego wszelkie niepokojące guzki i wybrzuszenia dobrze jest pokazać specjaliście.

Właściwie nie jest możliwe leczenie przepukliny na własną rękę. Można jednak spróbować jej zapobiegać. Często przyczyną osłabienia tkanki łącznej jest zbyt duży nacisk na narządy. Występuje on często na przykład w przypadku zbyt dużej masy ciała, dlatego warto dbać o to, by nadwaga się nie pojawiała. Regularne ćwiczenia również mogą zapobiec przepuklinie – wzmacniają one tkankę łączną. Należy jednak uważać w przypadku podnoszenia ciężarów – warto robić to jedynie w prawidłowy sposób. Noszenie zbyt ciężkich rzeczy w niewłaściwej pozycji często sprzyja pojawieniu się przepukliny.

Przepuklina to choroba, która nie musi pojawiać się wyłącznie w obrębie jamy brzucha i jej bezpośrednich okolic. Warto wiedzieć, że istnieje także przepuklina kręgosłupa. Zwana jest ona potocznie wypadnięciem dysku, ponieważ w tym przypadku miękka jego część (tak zwane jądro miażdżyste) przemieszcza się i może uciskać nerw. W efekcie mogą pojawić się dolegliwości, które nie od razu łączy się z kręgosłupem, takie jak ból nogi lub ręki. Może także wystąpić mrowienie lub drętwienie kończyn. To, czy przepuklina kręgosłupa będzie wymagać operacji, zależy od tego, jak poważne są dolegliwości. Zwykle początkowo stosuje się unieruchomienie – pacjent powinien spędzić w łóżku przynajmniej kilka dni. Stosuje się również gorsety, by zmniejszyć ruchomość danego odcinka kręgosłupa i wspomóc tym samym regenerację dysku. Konieczne bywa także zastosowanie leków przeciwbólowych. Jeśli objawy nie miną, konieczna jest operacja, polegająca na usunięciu danego krążka międzykręgowego. Możliwe jest wykorzystanie do tego celu techniki laparoskopowej.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Leczymyprzepukline.pl – leczenie przepukliny.

Dodaj komentarz