Przewlekła Choroba Żylna


Bolą Cię nogi? A na Twoich nogach pojawiły się pajączki i żylaki?

Warto przyjrzeć się tym dolegliwościom bliżej, gdyż są one pierwszymi objawami poważnej choroby, która wymaga prawidłowego i skutecznego leczenia. Przewlekła choroba żylna (PChŻ) może prowadzić do powikłań groźnych dla zdrowia a nawet życia. Jak się przed nią uchronić i co robić, gdy diagnoza jest jednoznaczna? Warto wtedy sięgnąć po sprawdzony lek – Diosminex, którego naukowo udowodniona skuteczność wynosi aż do 85% .

Ocenia się, że w Polsce na Przewlekłą Chorobę Zylną (PChŻ) cierpi około 47% kobiet i 37% mężczyzn . Podobnie duża część populacji Europy i USA zmaga się z tym problemem. PChŻ jest jedną z chorób społecznych, która powoduje istotny defekt kosmetyczny i jest przyczyną pogorszenia jakości życia.
Ta jednostka chorobowa zwiększa zagrożenie chorobą zakrzepowo-zatorową (zatorowością płucną) stanowiącą poważne zagrożenie zdrowotne.
Przewlekła Choroba Żylna jest najczęściej spowodowana uszkodzeniem zastawek żylnych, co upośledza odpływ krwi z kończyn dolnych. Pierwsze objawy choroby są przez ludzi często bagatelizowane. Ból nóg pod koniec dnia, czy też pojawienie się pajączków i drobnych żylaków to pierwsze objawy Przewlekłej Choroby Żylnej. A trzeba podkreślić, że Takich objawów nie należy lekceważyć! Nieleczone mogą przejść w stan przewlekły, wymagający nawet zabiegów operacyjnych – mówi prof. dr hab. Jerzy Chudek, ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Czy kiedykolwiek zdarzyło się nam odwiedzić lekarza lub farmaceutę, bądź samemu rozpocząć leczenie tylko dlatego, że pod koniec dnia nasze nogi były obolałe i opuchnięte? Czy tzw. pajączki wzbudziły nasz niepokój? Z pewnością ogromna większość odpowie negatywnie na oba pytania.

Przyczyny PChŻ

Do rozwinięcia się zaawansowanego stadium choroby dochodzi w ciągu kilkunastu a nawet kilkudziesięciu lat. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni, a częstość choroby wzrasta wraz z wiekiem. Niekorzystny wpływ na przebieg choroby ma ciąża, dlatego zaniedbania w tym okresie (niestosowanie pończoch przeciwżylakowych) powodują szybki postęp choroby. Na liście czynników ryzyka znajdują się również:

• Predyspozycja rodzinna
• Siedząca bądź stojąca praca
• Leki antykoncepcyjne
• Nadwaga i otyłość

Profilaktyka – jaki sposób na PChŻ?

Profilaktyka choroby nastręcza trudności. Pracując trudno uniknąć długotrwałego stania i siedzenia (np. przed komputerem). Korzystny wpływ mogą mieć kilkuminutowe przerwy w staniu i siedzeniu, ruch, a zwłaszcza wspinanie się na palce, co pobudza odpływ krwi z żył kończyn dolnych. Korzystna jest aktywność fizyczna po godzinach pracy – uprawianie sportu bądź spacer. Przykładowymi dyscyplinami sportu, które wywierają korzystny wpływ na odpływ krwi z kończyn dolnych są: piesze wycieczki, bieganie, narciarstwo biegowe, kolarstwo, pływanie, nurkowanie, aerobik wodny, taniec towarzyski. Ruch może ograniczyć progresję PChŻ, a ponadto jest korzystny dla zdrowia ogólnie pojmowanego. Niektóre dyscypliny sportowe mają negatywny wpływu na stan zdrowia chorych na PChŻ. Należą do nich między innymi: kręgle, strzelectwo, żeglarstwo, podnoszenie ciężarów.
Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, dlatego u osób z objawami PChŻ długotrwałe przegrzewanie organizmu nie jest wskazane. Lepiej zatem zrezygnować z urlopu w krajach południowych. Nadmierna, długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne podczas „kąpieli” słonecznych powoduje niekorzystne rozszerzenie naczyń krwionośnych. W sytuacji przegrzania należy zastosować zimny prysznic lub zanurzenia w chłodnej kąpieli. Niska temperatura powoduje zwężenie światła naczyń krwionośnych. Należy dostosować ubiór do pory roku, unikając przegrzewania. Należy dbać o dietę, walcząc z nadwagą i otyłością.
Warto wcześnie reagować na niepokojące sygnały i podejmować odpowiednie leczenie, korzystając na przykład z preparatów dostępnych bez recepty. Zarówno kompresjoterapia (stosowanie pończoch/rajstop przeciwżylakowych) i leków flebotropowych (takich jak np. preparaty zmikronizowanej diosminy) nie wymagają recepty i są bezpieczne. Optymalne jest stosowanie preparatów zmikronizowanej diosminy dwa razy dziennie, ponieważ substancja ta przyjęta w jednej tabletce, niezależnie od dawki, działa tylko do 11 godzin. Leczenie, w tym samoleczenie Przewlekłej Choroby Żylnej, należy rozpocząć po wystąpieniu pierwszych objawów – mówi prof. dr hab. Jerzy Chudek. Wybierając preparat należy uwzględnić jego skuteczność oraz bezpieczeństwo, opierając się na przeprowadzonych dużych badaniach klinicznych na leku (Diosminex) a nie tylko na substancji czynnej.

Wśród objawów, które powinny wzbudzić czujność są:

• Uczucie ciężkości, zmęczenia kończyn dolnych,
• Ból i rozpieranie w obrębie podudzi,
• Wieczorne obrzęki kostek i podudzi,
• Zespół niespokojnych nóg,
• Świąd,
• Kurcze mięśniowe występujące najczęściej nocą,
• Poszerzenie żył skórnych, tzw. „pajączków”,
• Żylaki kończyn dolnych,
• Przebarwienia skórne podudzi.

Diosminex – zadbaj o swoje nogi

Diosminex jako jedyny wśród preparatów ze zmikronizowaną diosminą dostępnych na żylaki posiada własne badania kliniczne przeprowadzone na polskich pacjentach. Wyniki badania klinicznego wykazały że Diosminex jest skuteczny na każdym etapie PChŻ. Badania te potwierdzają również że stosowanie leku Diosminex przynosi istotne zmniejszenie dolegliwości związanych z objawami PChŻ. Niezależnie od stadium choroby lek ten poprawia przebieg PChŻ i jakość życia pacjentów.

Działanie leku Diosminex polega na zwiększeniu elastyczności naczyń oraz napięcia ściany żylnej, a także na zwiększeniu drenażu limfatycznego i działaniu przeciwzapalnym. Jak dowodzą wspomniane badania stosowanie preparatu zmniejsza obrzęk, kurcze i bóle łydek oraz powoduje szybsze gojenie się owrzodzeń.

Dolegliwości Przed badaniem Po 120 dniach terapii
Obrzęki kostek 68,2% 21,0%
Kurcze nocne 59,3% 9,1%
Objawy ciężkich nóg 72,9% 15,7%
Pieczenia i parestezje 29,3% 6,1%
Objawy zimnych nóg 14,9% 5,4%
Objawy niespokojnych nóg 15,9% 4,9%

Diosminex przynosi ulgę dla nóg zarówno w dzień jak i w nocy

Czy można się najeść na zapas czy wypić tyle wody, żeby nie mieć pragnienia przez 24h? Nie, gdyż nadmiar płynu i tak zostanie wydalony z organizmu. Podobnie jest ze zmikronizowaną diosminą.
Optymalne jest stosowanie preparatów zmikronizowanej diosminy dwa razy dziennie. Lek Diosminex należy przyjmować 2 razy dziennie w dawce po 500 mg. Taki sposób dawkowania przynosi długotrwałą i skuteczną ochronę.
Zmikronizowana diosmina przyjęta w jednej tabletce, niezależnie od dawki, działa tylko do 11 godzin. Aby osiągnąć efekt 24-godzinny należy wziąć drugą tabletkę.

Diosminex został nagrodzony w 2011 r. certyfikatem Najlepsze w Polsce – wyboru dokonali konsumenci biorący udział w plebiscycie. Szczególnym zaufaniem darzą go również farmaceuci, którzy od lat najczęściej polecają go swoim pacjentom za skuteczność, szybkość działania i bezpieczeństwo terapii. Potwierdzeniem jest nagroda Produkt Roku 2009, 2010, 2011, 2012.

Diosminex, 500 mg, tabletki powlekane

Lek Diosminex zawiera zmikronizowaną diosminę. Diosminex zwiększa napięcie naczyń żylnych oraz działa ochronnie na naczynia. Zwiększa drenaż limfatyczny, nasilając perystaltykę naczyń chłonnych i przepływ limfy. Diosminex wpływa na mikrokrążenie, zmniejsza przepuszczalność małych naczyń krwionośnych, okołonaczyniowe stany zapalne, zastój w mikrokrążeniu. Zmniejsza również podatność na pękanie małych naczyń krwionośnych. Lek Diosminex jest wskazany: w leczeniu objawów związanych z niewydolnością krążenia żylnego i limfatycznego: uczucie ciężkości nóg, ból nóg, nocne kurcze łydek, w leczeniu objawowym w przypadku zaostrzenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu.
Stosowanie: Lek Diosminex stosuje się doustnie. Zwykle zalecana dawka to 2 tabletki na dobę, w dwóch dawkach podzielonych (rano i wieczorem), podczas posiłków. W przypadku zaostrzenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu dawka wynosi 6 tabletek na dobę przez pierwsze 4 dni, a następnie 4 tabletki na dobę przez kolejne 3 dni.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Dodaj komentarz