Przewlekły kaszel? Sprawdź, jakie są jego przyczyny oraz jak skutecznie sobie z nim radzić


Przewlekły kaszel? Sprawdź, jakie są jego przyczyny oraz jak skutecznie sobie z nim radzić

Chyba każdy z nas choć raz w życiu zmagał się z bardzo dokuczliwą dolegliwością, jaką jest kaszel. Zazwyczaj mija on po kilku dniach, dlatego szybko zapominamy, jak bardzo utrudniał nam normalne funkcjonowanie. Czasem jednak zdarza się tak, że objawy towarzyszą nam kilka, a nawet kilkanaście tygodni. W tym wypadku mowa o kaszlu przewlekłym. Sprawdźmy więc, co może oznaczać długotrwały kaszel oraz jak skutecznie radzić sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Czym jest kaszel i jakie są jego rodzaje?

Wielu z nas uznaje kaszel za stan chorobowy, tymczasem jest to reakcja obronna organizmu, która ma na celu oczyszczanie gardła, tchawicy, oskrzeli i płuc z tego co się w nich znalazło. Mowa tu zarówno o wydzielinach powstałych w wyniku infekcji, jak i połkniętych i wchłoniętych zanieczyszczeniach lub przedmiotach. Niemniej jednak, ciągłe pokasływanie nie jest stanem normalnym i warto dociekać jakie są jego przyczyny – po to, by dobrać skuteczny rodzaj leczenia.

Warto więc zdać sobie sprawę z tego, że w przypadku kaszlu spowodowanego infekcjami, nie zaś podrażnieniami czy alergią, możemy mówić o dwóch rodzajach kaszlu. Pierwszym z nich jest kaszel mokry. Towarzyszy mu wykrztuszanie wydzieliny, która najczęściej jest lepka, posiada biały lub żółtawy kolor. Kaszel ten często pojawia się w końcowej fazie przeziębienia, w trakcie lub po zapaleniu oskrzeli i płuc, a także po anginie. Kaszel mokry często nazywany jest przez specjalistów „kaszlem produktywnym” ponieważ pomaga oczyścić drogi oddechowe.

Kolejnym rodzajem kaszlu jest kaszel suchy. Charakterystycznymi dla niego objawami jest brak plwociny oraz uczucie drażnienia w tchawicy. Może mieć postać ataków duszącego kaszlu, którego nie jesteśmy w stanie powstrzymać lub ciągłego pokasływania. Kaszel suchy może mieć wiele przyczyn – od dostania się do układu oddechowego drobin jedzenia lub innych zanieczyszczeń, poprzez początki infekcji np. przeziębienia, aż po alergię i astmę (jest to bowiem jeden z częstych objawów tychże chorób).

Kiedy mówimy o kaszlu przewlekłym?

Osobnym rodzajem kaszlu, który może przybierać zarówno postać kaszlu mokrego jak i nieproduktywnego (czyli suchego), jest kaszel przewlekły. To rodzaj kaszlu, który ma poważny, negatywny wpływ na nasze funkcjonowanie. Często zdarza się bowiem, że trwa latami, pojawia się w najmniej oczekiwanych momentach, a nawet może doprowadzić do niekontrolowanego oddawania moczu. Kiedy jednak możemy mówić o kaszlu przewlekłym? Otóż uznaje się, że przewlekłym kaszlem jest ten, który występuje nieprzerwanie przez co najmniej osiem tygodni. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie http://conakaszel.pl/przewlekly-kaszel/.

Jakie są przyczyny przewlekłego kaszlu?

Długotrwały kaszel może mieć różne przyczyny, nie zawsze związane z układem oddechowym. W pierwszej kolejności eliminuje się problemy takie jak niedoleczone zapalenie oskrzeli, anginę oraz inne infekcje dolnych dróg oddechowych. Jego przyczyną mogą być również stany zapalne górnych dróg oddechowych, np. zatok przynosowych. Poza tym przyczyną przewlekłego kaszlu w postaci kaszlu suchego może być refluks żołądkowo-przełykowy, astma oraz zapalenie błony śluzowej nosa. Przewlekły kaszel towarzyszy również alergikom oraz osobom palącym papierosy (tzw. „kaszel palacza”). W ustaleniu przyczyny występowania kaszlu przewlekłego, poza badaniami diagnostycznymi, przydaje się również dokładny wywiad lekarski. Pacjent powinien więc wiedzieć kiedy nasilają się napady kaszlu oraz w jakich porach dnia oraz miejscach występują. W zależności od rodzaju kaszlu oraz jego przyczyn konieczne jest zastosowanie odpowiedniej metody leczenia.

Jak leczyć kaszel mokry?

Kaszel mokry, jak już zostało wspomniane, jest kaszlem produktywnym, którego celem jest oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Dlatego też pod żadnym pozorem nie powinno się w jego przypadku stosować leków przeciwkaszlowych, które zatrzymują odruch wykrztuszania. W przypadku występowania tego typu objawów, którym towarzyszy odkrztuszanie plwociny, warto zastosować przede wszystkim leki, których celem jest rozrzedzenie wydzieliny znajdującej się w płucach, oskrzelach czy gardle. Przynosi to znaczącą ulgę osobie chorej, a jednocześnie przyczynia się do szybszego wyleczenia. Warto dodać, że poza stosowaniem leków, w przypadku długotrwałego kaszlu mokrego warto również zadbać o to, by pacjent zmagający się z tymi dolegliwościami dużo pił. To również wspomaga bowiem rozpuszczanie nagromadzonej w układzie oddechowym wydzieliny.

Flegamina – sprawdzony lek na kaszel mokry

W przypadku kaszlu mokrego jedną z substancji czynnych, które mogą pomóc w jego zwalczaniu, jest chlorowodorek bromoheksyny. To substancja, która działa wykrztuśnie oraz pozwala rozrzedzić wydzielinę zgromadzoną w drogach oddechowych. Wśród preparatów dostępnych na rynku substancję tę zawiera między innymi Flegamina. To lek, który w naszych apteczkach znajduje się nierzadko od pokoleń, przez wielu zapamiętany jako słodki syrop o miętowym smaku. Warto jednak mieć świadomość, że obecnie występuje w wielu wariantach – na przykład Flegamina w tabletkach to wygodne rozwiązanie dla osób dorosłych. Tabletki Flegaminy możemy bowiem dyskretnie zażyć np. w czasie pracy. Poza tym wciąż dostępny jest syrop Flegamina – w wersji bez cukru oraz dla najmłodszych. Więcej na temat jednego z pomocnych preparatów na kaszel mokry znajdziesz pod adresem http://conakaszel.pl/flegamina/.

Co może pomóc w przypadku kaszlu suchego?

Przewlekły suchy kaszel może mieć wiele przyczyn, które nie zawsze są związane z dolegliwościami układu oddechowego. Dlatego też pierwszym krokiem w leczeniu długotrwałego kaszlu suchego powinno być postawienie prawidłowej diagnozy. Po znalezieniu przyczyny występowania kaszlu suchego, można działać na kilka sposobów. Pierwszy z nich to podawanie leków działających przeciwkaszlowo – między innymi preparatów z kodeiną lub dekstrometorfanem. Krok ten można podjąć jedynie w przypadku znalezienia przyczyny występowania objawów. W przypadku stanów po infekcjach stosuje się zaś leki, których celem jest zamiana kaszlu suchego na produktywny, czyli taki, który pomoże oczyścić drogi oddechowe z wydzieliny.

Nie lekceważ objawów – skontaktuj się z lekarzem

Niezależnie od rodzaju kaszlu, z którym się zmagasz, długotrwałe występowanie objawów, które mogą być połączone z dolegliwościami takimi jak brak łaknienia, osłabienie, gorączka czy poczucie „ogólnego rozbicia”, to znak, że należy jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem. Stosowanie domowych metod na kaszel może sprawdzić się w ciągu kilku dni od początku jego występowania. W późniejszym czasie, jeśli objawy nie ustąpią, konieczne jest postawienie prawidłowej diagnozy i dobranie skutecznego sposobu leczenia. Warto bowiem pamiętać o tym, że za kaszlem nie zawsze stoją wyłącznie niegroźne infekcje. Poważne choroby takie jak zapalenie płuc czy astma również mogą powodować kaszel przewlekły. Co więcej, może on nie mieć żadnego związku z układem oddechowym i być np. zwiastunem niewydolności serca.

Podsumowując, każdy rodzaj długotrwałego kaszlu z powodzeniem można wyleczyć. Konsultacja lekarska, która pomoże rozpoznać rodzaj kaszlu oraz dobór odpowiedniego syropu lub tabletek, powinien pomóc nam w pokonaniu dolegliwości.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

1) Halina Batura-Gabryel, Kaszel – trudny problem kliniczny, dostęp online: http://www.nowamedycyna.pl/wp-content/uploads/2014/10/nm_2012_007-009.pdf

2) A. Danysz, A. Kwieciński, Kaszel – klasyfikacja i leczenie, dostęp online: http://fpn.sum.edu.pl/archiwum/publikacje/2007/publikacja4_nr1_2007.pdf

3)  Krystyna Cegielska-Perun, Postępowanie w kaszlu suchym, dostęp online: http://24indeks.pl/download.php?dokid=547877cf85dee&preview=1 

Dodaj komentarz