Przyczyny i leczenie hemoroidów


Przyczyny i leczenie hemoroidów
Hemoroidy są uważane za chorobę cywilizacyjną. W ostatnich latach odnotowuje się bowiem rosnącą liczbę zachorowań na tę dolegliwość. Dotyka ona obecnie bowiem co drugą dorosłą osobę. Na szczęście istnieją sposoby na to, by można było z nimi w skuteczny sposób walczyć. Trzeba jednak zwrócić uwagę na właściwe zachowania w trakcie tego schorzenia.

Przyczyny hemoroidów

Zasadniczą przyczyną hemoroidów jest siedzący tryb życia. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej powoduje ucisk okolic odbytnicy. Znajdujące się tam naczynia krwionośne nie odprowadzają odpowiednio szybko krwi do serca, przez co powstają zmiany w formie guzków, zwane hemoroidami. Na hemoroidy cierpią zatem bardzo często osoby pracujące przy komputerze oraz kierowcy. Sposób, w jaki wykonywana jest przez nich praca, wymusza pozycje siedzącą. Szczególnie duży problem mają kierowcy, którzy nie mogą w dowolnym momencie wstawać z miejsca. Inną przyczyną hemoroidów jest także nieprawidłowa dieta, uboga w błonnik oraz odpowiednią liczbę płynów, co skutkuje zaparciami. Aby tego uniknąć, należy jeść jak najwięcej warzyw i owoców oraz przyjmować co najmniej 1,5 litra płynów dziennie.

Objawy hemoroidów

Jeśli chodzi o hemoroidy objawy tego schorzenia to przede wszystkim swędzenie oraz pieczenie okolic odbytu. Towarzyszą im oprócz tego częste zaparcia oraz krwiste stolce. Hemoroidy zazwyczaj nie są widziane gołym okiem, ponieważ zwykle znajdują się one we wnętrzu odbytu, choć zdarzają się także sytuacje, w których dochodzi do wypadnięcia hemoroidów poza na zewnątrz. Wówczas konieczne jest ich usunięcie operacyjnie.

Operacje hemoroidów stosowane są nieco rzadziej. Wynikają one zazwyczaj z zaniedbań ze strony pacjentów, którzy zbyt późno zgłosili się do lekarza lub też nie stosowali się do określonych zaleceń, pomimo uzyskania uprzednio odpowiednich wskazówek.

Leczenie hemoroidów

Leczenie hemoroidów obejmuje stosowanie różnego rodzaju maści i kremów, które łagodzą podrażnienia w rejonach odbytu. Oprócz tego stosuje się także specjalne czopki doodbytnicze. Leczenie hemoroidów powinno być wspomagane właściwą dietą, ubogą w tłuste potrawy, a bogatą w błonnik oraz odpowiednią aktywnością fizyczną (mowa jest tutaj o minimum 30-minutowym spacerze dziennie). Można również stosować zioła jak np. Procto Vitale lub inne podobne.

Gdy tego typu metody nie pomagają, konieczne jest operacyjne usuwanie hemoroidów. Wówczas trzeba nastawić się na długą rehabilitację, która trwa nawet 5-6 tygodni. Jest to czas wymagany do tego, by rany po wycięciu hemoroidów zagoiły się, co pozwoli na zlikwidowanie dolegliwości bólowych, pieczenia i swędzenia w rejonach odbytu.

Dodatkowo należy pamiętać, że jeśli chodzi o hemoroidy w ciąży, nie powinny być one leczone na własną rękę. Każdą decyzję w zakresie leczenia hemoroidów należy podejmować w konsultacji z lekarzem, by móc uniknąć groźnych powikłań.

Hemoroidy leczenie powinny mieć dostosowane do konkretnego przypadku. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których ciąża jest zagrożona. Trzeba wtedy zachować szczególną ostrożność w leczeniu towarzyszących jej dolegliwości.

Więcej informacji na temat profilaktyki hemoroidów na stronie procto.net.pl


Dodaj komentarz

Komentarz do “Przyczyny i leczenie hemoroidów