Przyczyny nieświeżego oddechu – czy znasz je wszystkie?


Przyczyny nieświeżego oddechu - czy znasz je wszystkie?
Nieświeży oddech (halitoza), choć z pozoru błaha sprawa, może stanowić znaczny problem dla pacjenta. Dolegliwość ta nie tylko utrudnia kontakty towarzyskie, ale również wpływa na samopoczucie osoby nią dotkniętej. Przyczyn nieświeżego oddechu jest wielu i mimo, że jedną z najczęstszych jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, może on również występować u osoby z higieną idealną.

Po pierwsze higiena

W mentalności dużej części społeczeństwa niestety cały czas pozostaje przekonanie, że szczotkowanie zębów jest wystarczającą metodą codziennej higieny jamy ustnej. Niestety, nawet podczas dokładnego umycia zębów szczoteczką (czy to manualną, elektryczną, czy soniczną), znaczna część płytki nazębnej wciąż pozostaje na powierzchni zębów. Nieusunięte resztki pokarmowe w efekcie stanowią podstawę do rozwoju bakterii i do odkładania się kamienia nazębnego. Właśnie on, po części składając się z nieświeżych pozostałości wcześniejszych posiłków jest najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu. Dodatkowo obecność kamienia nazębnego sprzyja rozwojowi zapalenia dziąseł, a następnie przyzębia oraz zakażeniom grzybiczym w jamie ustnej. Te procesy mogą jeszcze nasilać wyżej wspomniany problem.

Podstawą leczenia halitozy w takim przypadku jest poprawa higieny jamy ustnej. Konieczne jest przeprowadzenie zabiegów higienizacyjnych w gabinecie stomatologicznym – usunięcie kamienia nazębnego, czyli wykonanie skalingu. Dodatkowo pacjent powinien nitkować przestrzenie międzyzębowe, lub oczyszczać je przy pomocy irygatora. Zalecane jest również stosowanie płukanek stomatologicznych. Dodatkowo osoby stosujące uzupełnienia protetyczne powinny pamiętać o codziennym ich oczyszczaniu, ponieważ i one mogą być przyczyną nieświeżego oddechu. W codziennej trosce o świeży oddech pomogą preparaty dostępne w aptekach, np.: https://www.doz.pl/apteka/k578-Swiezy_oddech.

Po drugie ubytki próchnicowe

Zniszczone zęby z ubytkami próchnicowymi, zęby pokruszone, psujące się, czy też z miazgą w stanie zgorzelinowego rozpadu, wszystkie one wydzielają nieprzyjemny zapach mogący być przyczyną nieprzyjemnego oddechu. Leczeniem koniecznym w takim przypadku jest oczywiście leczenie zębów kwalifikujących się do niego (zachowawczo lub endodontycznie) i ekstrakcja zębów mocno zniszczonych lub korzeni resztkowych.

Palenie papierosów

Zapach papierosów nie przeszkadza wielu palaczom, jaki osobom wychowanym lub żyjącym wśród osób palących. Jednak uzależnienie to ma bardzo negatywny wpływ na całą jamę ustną. Powoduje niedotlenienie błon śluzowych, odkładanie się osadów na powierzchni zębów, a także zmniejszoną sekrecję śliny. Wszystko to skutkuje nieprzyjemnym zapachem oddechu.

Odwodnienie

U osób odwodnionych dochodzi do obniżonego wydzielania śliny, przez co utrudnione jest stałe usuwanie nalotów z powierzchni zębów i śluzówek. W efekcie dochodzi do ich zalegania i powstawania nieprzyjemnego zapachu. Przyczyną odwodnienia może być zarówno spożywanie zbyt małej ilości pokarmów, gorączka, wymioty, znaczny wysiłek fizyczny. Obniżone wydzielanie śliny występuje również u osób z chorobami metabolicznymi i zaburzeniami hormonalnymi, między innymi w cukrzycy. Jest ono również obserwowane u osób starszych.

Choroby układu pokarmowego

Jedną z częstszych przyczyn problemów z nieświeżym oddechem są choroby układu pokarmowego. Wśród tych najważniejszych należy wymienić niewydolność wątroby, choroba wrzodowa żołądka, nowotwory żołądka czy choroby przełyku, nieżyt przewodu pokarmowego albo jego grzybicą, zespół złego wchłaniania czy też ze zbyt małą ilością enzymów trawiennych wydzielanych przez trzustkę i wątrobę. W celu diagnozy takiego schorzenia należy skonsultować się z lekarzem.

Choroby laryngologiczne

Schorzenia laryngologiczne są również jedną z częstszych przyczyn halitozy. Taką przyczynę powinny rozważyć osoby, które często miewają problemy ze stanami zapalnymi gardła lub zatok, bądź też mają trwałe problemy alergiczne. W celu postawienia diagnozy należy zgłosić się na badanie do lekarza laryngologa.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz