Przyczyny raka szyjki macicy


Przyczyny raka szyjki macicy
Rak szyjki macicy to bardzo podstępna choroba, która nie daje żadnych objawów na początku, gdy może być skutecznie leczona. Jakie są możliwe przyczyny tego schorzenia i czy można mu zapobiec?

Wydaje się, że schorzenie, które obecnie nadal często kończy się śmiercią, powinno dawać swoiste, łatwe do zauważenia objawy. Jednak to właśnie brak dolegliwości w początkowym stadium jest przyczyną słabej wykrywalności tej choroby na tym etapie. W takim przypadku, jak rak szyjki macicy objawy pojawiają się dopiero w dalszych stadiach rozwoju. To między innymi krwawienie niespowodowane miesiączką oraz ból w podbrzuszu, który może występować samoistnie lub pojawiać się w czasie stosunku seksualnego. Innym objawem, pojawiającym się w późniejszych stadiach, jest również utrata kilogramów oraz duże osłabienie.

Leczenie raka szyjki macicy

Przy schorzeniu takim jak rak szyjki macicy leczenie zależy od tego, na jakim stadium rozwoju znajduje się ten złośliwy nowotwór. Gdy zmiany zostaną wykryte wcześnie, gdy są one zauważalne jedynie pod mikroskopem, nie występują żadne nacieki oraz przerzuty do innych narządów, wtedy zwykle całkowite wyleczenie jest niemal stuprocentowo pewne. Rak szyjki macicy rokowania daje bardzo dobre właśnie w takim stadium. Potem jednak jest już znacznie gorzej – nie tylko trudne jest całkowite wyleczenie, ale to schorzenie może znacznie skracać czas życia pacjentki – na dalszych stadiach choroby, gdy następują przerzuty szansa przeżycia następnych pięciu lat wynosi około siedemdziesięciu procent. Dlatego tak istotne są działania profilaktyczne w przypadku tej choroby.

Powody raka szyjki macicy

Co powoduje raka szyjki macicy? Istnieje szereg czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia tej choroby. Na pierwszym miejscu wymienia się zwykle infekcję wirusem HPV, czyli tak zwanego brodawczaka ludzkiego. Za raka szyjki macicy odpowiedzialne są zwykle  HPV 16 i 18 i to właśnie przeciwko nim stworzono szczepionkę. Jest ona skuteczna w przypadku, gdy dana osoba nie ma jeszcze w sobie wirusa. Jeśli jednak infekcja już się rozwija, szczepienie jest nieskuteczne.

Szczepionkę powinno stosować się zarówno u dziewczynek, jak i u chłopców. To właśnie mężczyźni często są nosicielami wirusa, który nie daje u nich żadnych objawów. Przez to mężczyźni nieświadomie zarażają swoje partnerki. Należy pamiętać, że szczepionka HPV nie daje stuprocentowej odporności na zachorowanie, podobnie zresztą jak inne preparaty podobnego typu. Nie działa również przez całe życie – czas jej działania określa się na około pięć lat.

Inne przyczyny raka szyjki macicy

Infekcja wirusem HPV to nie jedyna przyczyna pojawienia się raka szyjki macicy. Również nieleczone nadżerki szyjki macicy, które niekiedy mogą pojawiać się nawet samoistnie, mogą być powodem wystąpienia tej choroby.

Zarówno rak szyjki macicy, jak i nadżerki, mogą być wykryte na badaniu cytologicznym. Obecnie zaleca się wykonywanie tego typu badań co najmniej co dwa lata. Jeśli lekarz wykryje zmiany, zaleca odpowiednie leczenie lub ich obserwację – w takich przypadkach badanie należy wykonywać częściej. Oprócz szczepienia się i wykonywania badań rakowi szyjki macicy przeciwdziała zdrowy i regularny tryb życia.

Więcej na stronie: http://rakszyjkimacicy.net.pl

Dodaj komentarz