Przyczyny wrzodów żołądka i dwunastnicy


Przyczyny wrzodów żołądka i dwunastnicy
Wrzody dwunastnicy i żołądka powstają niekiedy zupełnie bez przyczyny. Istnieją jednak czynniki, które mogą przyczynić się do wystąpienia wrzodów, a także do zaostrzenia się dolegliwości, pojawiających się podczas wystąpienia choroby. Jakie mogą być przyczyny wrzodów żołądka i w jaki sposób przebiega leczenie tego schorzenia?

Przyczyny wrzodów żołądka

Obecnie za wrzody żołądka obwinia się czynniki genetyczne. Istnieją także inne przyczyny, które mogą spowodować nadwyrężenie ochrony ścian żołądka. Jednym z nich jest między innymi bakteria Helicobacter pylori. Ten drobnoustrój bywa zaraźliwy i często jest przyczyną zniszczenia błony śluzowej żołądka. Wykrycie jej jest obecnie bardzo proste – można to zrobić nawet za pomocą domowego testu. Jedyną metodą zwalczenia tej bakterii jest odpowiednia terapia antybiotykami. Środki tego typu muszą być przepisane przez lekarza, dlatego jeśli pojawią się dolegliwości choroby wrzodowej, warto udać się do specjalisty. Wtedy możliwe jest wykonanie profesjonalnych badań, które są zazwyczaj dokładniejsze.

Objawy wrzodów żołądka

Objawy wrzodów żołądka mogą nasilać się pod wpływem stresu. Może być on również powodem powstania wrzodów, zwłaszcza jeśli jest on związany z nieregularnym trybem życia. Spożywanie produktów o niestałych porach sprawia, że żołądek nie może odpowiednio przygotować się do trawienia produktów. To z kolei może przyczynić się do szeregu chorób przewodu pokarmowego. W przypadku potwierdzenia wrzodów, niezbędne jest wprowadzenie stałych godzin posiłków. Należy również zaplanować trochę więcej czasu na samo jedzenie. W przypadku choroby wrzodowej, najlepiej jest spożywać posiłki powoli. Wskazane są również małe porcje, by zbytnio nie rozciągać ścian żołądka.

Przyczyny wrzodów żołądka i dwunastnicy

Wrzody mogą pojawić się także na skutek zażywania używek. W przypadku choroby wrzodowej, najczęstszym czynnikiem wzmagającym objawy jest palenie papierosów. Niewskazane mogą być również inne produkty, takie jak kawa czy alkohol. Wszystkie te produkty mają w swoim składzie substancje, które mogą wpłynąć na wydzielanie się kwasów żołądkowych. To z kolei może nasilić dolegliwości, zwłaszcza gdy wrzody powstały na skutek nadkwasoty.

Przyczyną wrzodów może być również nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zwłaszcza środki na bazie kwasu acetylosalicylowego mogą poważnie osłabić ochronę ścian żołądka i doprowadzić do nadżerek. Nie powinno się więc zażywać tego typu środków codziennie. Jeśli jest to niezbędne, na przykład w przypadku chorób przewlekłych, takich jak reumatyzm lub w ramach profilaktyki przeciwko zawałowi serca, to lekarz powinien decydować o dawkach. Warto również zażywać tego typu środki w osłonkach, które rozpuszczają się dopiero po opuszczeniu żołądka i w ten sposób chronią ten narząd.

Warto pamiętać, że wyżej wymienione czynniki nie muszą być przyczynami wrzodów. Jednak w sytuacji, gdy u jednego z członków najbliższej rodziny zostanie zdiagnozowana choroba wrzodowa, warto unikać wyżej wymienionych sytuacji i produktów, ponieważ ich nagromadzenie przy możliwych skłonnościach dziedzicznych może doprowadzić do wrzodów.

Czytaj więcej informacji na temat wrzodów żołądka i dwunastnicy na stronie: http://chorobawrzodowa.net.pl

Dodaj komentarz