Psychologiczne podłoże bulimii i anoreksji


Anoreksja

Zaburzenia odżywiania mają swoje podłoże przede wszystkim w psychice osób dotkniętych tymi schorzeniami. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u bliskiej osoby warto skorzystać z diagnozy psychologicznej.
Przyczyn anoreksji i bulimii upatruje się często we współczesnej kulturze, nastawionej na kult szczupłej sylwetki i sztywno określone kanony urody. Bez wątpienia czynnik ten ma znaczenie, jednak podłożem zaburzeń odżywiania są również uwarunkowania psychologiczne, których nie należy bagatelizować – mają bowiem znaczenie w procesie rozpoznawania i leczenia choroby.

Perfekcyjna w każdym calu

Osoby z jadłowstrętem psychicznym i bulimią to najczęściej młode, bardzo ambitne i pracowite dziewczęta oraz kobiety. Połączenie perfekcjonizmu z niskim poczuciem własnej wartości stanowi swoistą mieszankę wybuchową, która w niesprzyjających okolicznościach wyzwala chorobę. Chudnięcie początkowo wprawia młodą osobę w stan euforii, daje poczucie sprawstwa i kontroli nad własnym życiem. Często choroba wybucha nagle – na przykład po tym, jak dziecko usłyszy nieprzyjemną uwagę na temat swojego wyglądu lub poniesie jakąś porażkę. Opinia innych i akceptacja są bardzo ważne dla osób z zaburzeniami łaknienia.

W pułapce rodzinnych gier

Osoby chore na anoreksję bardzo często obawiają się wejścia w dorosłe życie. Towarzyszy temu nieuświadomiony lęk przed własną seksualnością, a choroba wraz ze wszystkimi jej konsekwencjami (sylwetką taką samą, jak sprzed okresu dojrzewania oraz zwiększonym zainteresowaniem bliskich) ma pozwolić nastolatce utrzymać w rodzinnym systemie pozycję dziecka. Kłopoty z odżywianiem stanowią tylko zewnętrzną warstwę problemu, którym jest pragnienie bycia zauważonym, akceptowanym i kochanym. Psychologowie i lekarze zaobserwowali, że często osoby z jadłowstrętem psychicznym i bulimią uwikłane są w niezdrowe relacje wewnątrz rodziny, w których ignorowane są potrzeby jej członków, dziecko otaczane jest nadmierną troską lub unika się otwartego rozmawiania o uczuciach. Bywa, że młodemu człowiekowi stawiane są wymagania, którym nie potrafi sprostać lub „przeznacza się” go do spełniania marzeń swoich rodziców.

Zaburzenia odżywiania to nie tylko choroby ciała – chociaż sieją w nim ogromne spustoszenie. To również choroby duszy.

Anoreksja, a jeszcze bardziej bulimia, w swoim przebiegu przypominają nieco nałogi – jedzenie staje się sposobem na odreagowanie stresu, a problemy z odżywianiem maskują wewnętrzne konflikty i niewypowiedziane uczucia. Bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoznanie choroby (https://www.nationaleatingdisorders.org/factors-may-contribute-eating-disorders) i podjęcie leczenia – wówczas istnieją duże szanse na uporanie się z tego typu zaburzeniami. Wielu psychologów stawia na terapię rodzinną (www.psychologguglas.pl), ponieważ problem może dotyczyć relacji w rodzinie. Szczególnie skuteczna może okazać się w tym przypadku terapia systemowa, prowadzona chociażby w Poznaniu.

Photo Credit: Soportalo via Compfight cc

Dodaj komentarz