Rak odbytu – objawy, leczenie, rokowania


Rak odbytu – objawy, leczenie, rokowania
Często zdarza się, że nowotwór jest uwarunkowany genetycznie, a jego ryzyko znacznie rośnie, jeśli w danej rodzinie odnotowywano wcześniej przypadki podobnych zachorowań. Dotyczy to między innymi raka odbytu, który jest złośliwym guzem końcowego otworu jelita grubego i można go zlokalizować zarówno na brzegach odbytu, jak i wewnątrz kanału.

Grupą wiekową najbardziej narażoną na ten rodzaj nowotworu są kobiety oraz mężczyźni w przedziale 50-60 lat.

Warto mieć świadomość, iż rak odbytu często jest mylnie utożsamiany z rakiem odbytnicy, a to dwie zupełnie inne choroby. W wielu przypadkach ciężko zdefiniować przyczyny wystąpienia nowotworu odbytu, znane są natomiast czynniki warunkujące ryzyko. Oprócz uwarunkowań genetycznych i procesu dziedziczenia, można do nich zakwalifikować choćby część schorzeń o podłożu genetycznym, niektóre choroby o podłożu zapalnym czy seks analny bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Czynniki ryzyka, czyli co może wpłynąć na pojawienie się raka odbytu

Należy zdawać sobie sprawę, że profilaktyka opiera się przede wszystkim na odpowiedniej diecie, bowiem niewłaściwe nawyki żywieniowe mogą w znacznym stopniu przyczynić się do intensywnego rozwoju raka odbytu. Nadmierne spożywanie alkoholu, dieta bogata w tłuszcze, zbyt duże ilości czerwonego mięsa, a także potrawy ubogie w warzywa i owoce – taki styl życia to często perspektywa gorszego samopoczucia i większego ryzyka zachorowania na nowotwór odbytu. Ponadto, na ów ryzyko mogą wpłynąć nadwaga, otyłość czy niektóre nałogi, jak na przykład palenie tytoniu.

Objawy nowotworu odbytu, czyli jak wykryć raka

Niestety, często zdarza się, że rak odbytu przez lata nie generuje jakichkolwiek objaw, a te pojawiają się dopiero w zaawansowanych stadium rozwoju choroby. Do najbardziej charakterystycznych należą między innymi: obecność krwi w kale lub krwawienie z okolic odbytu, biegunki lub zaparcia, uczucie niepełnego wypróżniania się, kolka jelitowa czy bóle brzucha lub krocza. Zaobserwowanie którejkolwiek z dolegliwości należy zakończyć wizytą u lekarza, który będzie w stanie zdiagnozować przyczynę.

Trzeba mieć jednak świadomość, że niektóre z wymienionych powyżej objawów wcale nie muszą oznaczać nowotworu. Krwawienie z odbytu oraz krew w kale to często symptom żylaków odbytu, znanych również jako hemoroidy. Żylaki odbytu i rak odbytu mogą istnieć jednocześnie, dlatego niezależnie od obserwacji, wizyta u lekarza specjalisty to konieczność.

Diagnoza i leczenie nowotworu odbytu

Lekarz wykonuje badanie odbytu palcem i zabieg ten nazywany jest badaniem proktologicznym. W przypadku zauważenia jakichkolwiek guzków, niezbędne może okazać się wykonanie innych badań. Wśród takowych warto wyróżnić choćby kolonoskopię czy rektoskopię, aczkolwiek wydaje się, że największą precyzję gwarantuje badanie rezonansem magnetycznym.

Niezwykle istotne jest wczesne wykrycie i rozpoznanie nowotworu odbytu, bowiem jego obecność może wiązać się z przerzutami na węzły chłonne oraz pozostałe narządy. Choć ryzyko przerzutów jest stosunkowo niskie, bywają one bardzo groźne i niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, gwałtowanie zmniejszając szansę na efektywną kurację.

Leczenie nowotworu odbytu opiera się przede wszystkim na wycięciu odbytu i zabieg ten można wykonać stosując jedną z trzech metod, zależnie od stopnia zaawansowania choroby. Ów metody to wycięcie miejscowe, resekcja przednia umożliwiająca pozostawienie zwieraczy oraz wycięcie brzuszno-kroczowe. W przypadku ostatniej metody konieczne jest stworzenie sztucznego odbytu, czyli kolostomii, która pozwala na wydalanie treści jelitowej.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Świat-Medycyny.pl .

Dodaj komentarz