Rak szyjki macicy – co należy o nim wiedzieć?


Rak szyjki macicy – co należy o nim wiedzieć?
Pierwotny nowotwór szyjki macicy zajmuje drugie miejsce na liście najczęściej występujących chorób nowotworowych wśród kobiet na całym świecie. Choć Polska jest krajem o średniej zachorowalności, to niestety statystki odnoszące się do ilości zdiagnozowanych przypadków raka szyjki macicy i odnotowanych zgonów, plasują nasz kraj na samym szczycie listy. Nowotwór wykryty we wczesnym stadium (tzw. przedinwazyjnym) jest w pełni uleczalny, to w dalszym ciągu duża liczba pacjentek dowiaduje się o chorobie zbyt późno, co zmniejsza szansę na całkowite wyleczenie.

Przyczyny raka szyjki macicy

Główną przyczyną zachorowania na nowotwór szyjki macicy jest zakażenie wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego), do którego dochodzi drogą płciową. Innym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi raka szyjki macicy jest także zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia, posiadanie wielu partnerów seksualnych, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, zakażenie wirusem HIV, długotrwałe osłabienie odporności, niewłaściwa dieta uboga w witaminy oraz stosowanie używek, w tym palenie papierosów. Dużą czujnością powinny wykazać się także kobiety po kilku porodach.

Rak szyjki macicy – objawy

Choć rak szyjki macicy w początkowej fazie rozwoju nie daje żadnych charakterystycznych objawów, to niektóre z pojawiających się niepokojących symptomów powinny nakłonić nas do podjęcia natychmiastowego działania. Krwawienie pojawiające się między miesiączkami, po menopauzie, stosunku lub badaniu ginekologicznemu jest jednym z syndromów wczesnego stadium choroby. Wraz z rozwojem guza kobiety uskarżać mogą się dodatkowo na nawracające bóle podbrzusza oraz okolicy lędźwiowo-krzyżowej, obrzęki kończyn dolnych i problemy z oddawaniem moczu.

Diagnostyka i leczenie raka szyjki macicy

Najważniejszym badaniem diagnostycznym i zarazem profilaktycznym w przypadku raka szyjki macicy jest cytologia, którą można wykonać między innymi w Klinice Babka Medica. Badanie to opiera się na pobraniu komórek nabłonka macicy celem sprawdzenia obecności komórek przedrakowych i rakowych. W przypadku potwierdzenia stanu przednowotworowego lub nowotworu jest przeprowadzenie szeregu dodatkowych badań, których celem jest ustalenie stopnia zaawansowania choroby. Sposób leczenia raka szyjki macicy opracowywany jest indywidualnie na podstawie wyników wszystkich badań, ogólnego stanu zdrowia pacjentki oraz jej wieku. Pierwszym etapem leczenia jest częściowe lub całkowite usunięcie macicy wraz ze zmienionymi chorobowo obszarami. Dalszym krokiem jest zastosowanie chemioterapii lub radioterapii, bądź też wdrożenie leczenia skojarzonego będącego połączeniem chirurgicznego usunięcia nowotworu i chemioterapii oraz radioterapii.

Dodaj komentarz