Rehabilitacja kręgosłupa, czyli jak przeciwdziałać dyskopatii


Lekarz

Dyskopatia to pierwszy z etapów choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Stanowi obecnie problem co trzeciego dorosłego Polaka. Jak dochodzi do dyskopatii i jak wyleczyć to uciążliwe schorzenie?

Aż co trzeci obywatel naszego kraju będący w przedziale wiekowym 30-50 lat skarży się na rwący ból pleców. Jest to na tyle poważne schorzenie, że co trzeci mężczyzna nie jest w stanie wykonywać pracy fizycznej. Podnoszenie ciężkich przedmiotów z ziemi zazwyczaj kończy się długim odpoczynkiem i środkami przeciwbólowymi. Jak zatem dochodzi do dyskopatii?

Sprawny kręgosłup jest fundamentem prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Do dyskopatii dochodzi w momencie, gdy dyski znajdujące się pomiędzy kręgami ulegają osłabieniu, bądź często także uszkodzeniu. Jeżeli pomiędzy dyskami jest niesprawny krążek dyskowy, wówczas kręgi naciskają na korzonki nerwowe, tworząc przy tym ogromny, rwący ból w okolicy niesprawnego krążka. Bolesność występuje podczas wysiłku fizycznego, stopniowo ustępując podczas spoczynku. Ból może pojawić się także w kończynach – górnych i dolnych – i może promieniować, powodować drętwienie i niedowład kończyn. W momencie osłabienia pleców tylko z jednej strony, może dojść do naciągnięcia, naderwania mięśni lub przeciążenia po drugiej stronie ciała – jeżeli uszkodzimy prawą część pleców, może dojść do naciągnięcia mięśni brzucha po stronie lewej podczas wysiłku fizycznego. Podczas każdego urazu związanego z kręgosłupem należy unikać przeciążeń, biegania, podnoszenia ciężarów, przysiadów z dużym obciążeniem i nagłych skłonów.

Główny winowajca dyskopatii

Najczęstszym powodem występowania tego typu schorzeń jest nasze codzienne zaniedbanie. Spędzanie dziesiątek godzin przed monitorem komputera w domu i pracy w nieodpowiedniej postawie, brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej oraz źle dobrana dieta, która powoduje nadwagę czy nie pozwala osiągnąć odpowiedniej masy ciała – to główne przyczyny problemów z kręgosłupem. O ile możemy popracować nad zmianą diety oraz zwiększeniem aktywności fizycznej, o tyle z pracy w biurze nie każdy może zrezygnować na rzecz zdrowych pleców. Zaleca się w tym przypadku robienie jak największej ilości przerw trwających dosłownie 30 sekund. Należy wstać od biurka, przeciągnąć się, zrobić kilka skłonów i skrętów tułowia.

Jak wyleczyć dyskopatię?

W momencie przyjścia do specjalisty usłyszymy jedno – “Proszę odpocząć od pracy przez 2-3 tygodnie, jak najwięcej w tym czasie leżąc w łóżku”. Dodatkowo dostaniemy leki – przeciwzapalne, przeciwbólowe a także zmniejszające napięcie w naszych mięśniach. Mają one za zadanie szybsze doprowadzenie mięśni do stanu przed urazem a także szybszą regenerację obciążonych tkanek mięśniowych.

Ćwiczenia rehabilitacyjne dozwolone podczas dyskopatii

Im mocniejsze mięśnie utrzymujące kręgosłup posiadamy, tym ciężej o jego uraz czy uszkodzenie. Przy urazach pleców można wykonywać takie ćwiczenia jak: podciąganie na drążku, pompki, wiosłowanie na odpowiednim przyrządzie oraz wyciskanie sztangi nad klatkę piersiową na prostej ławeczce. Należy wykonywać także rehabilitacyjne ćwiczenia izometryczne, które mają zadbać o stabilizację ciała. Wzmocnić należy przede wszystkim mięśnie głębokie brzucha, aby odciążyć mięśnie pleców podczas codziennej pracy. Podczas koniecznego wysiłku należy używać pasa kulturystycznego, który nie pozwala przemieszczać się dyskom i zapobiega ich wypadaniu.

Zabrania się wykonywania ćwiczeń takich jak przysiady z obciążeniem, martwy ciąg, wyciskanie sztangi ponad linię barków. Nie należy także biegać i skakać, ponieważ w momencie takiej aktywności kręgosłup się kompensuje, dyski ulegają jeszcze większej degradacji, a ból się powiększa. Zamiast biegania, należy jeździć na rowerze oraz pływać na basenie – co spowoduje rozciąganie się kręgosłupa.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez dział rehabilitacji serwisu turystyki medycznej www.medi-tour.pl

Dodaj komentarz

Komentarz do “Rehabilitacja kręgosłupa, czyli jak przeciwdziałać dyskopatii

  • Laura Hryniewicz

    a czy mozna wykonywac zwykłe przysiady bez obciążenia?