Rehabilitacja – prywatnie czy na NFZ?


Rehabilitacja – prywatnie czy na NFZ?
Problem z polską służbą zdrowia polega na tym, że nierzadko oczekiwanie na swoją kolej wizyty u lekarza liczy się w miesiącach, a nawet latach. Niestety w przypadku, gdy od tego zależy wczesne wykrycie choroby i wdrożenie leczenia, każda zwłoka działa na niekorzyść chorego. Podobnie rzecz się ma w przypadku rehabilitacji, z której korzysta obecnie ponad 40% osób borykających się z problemami ze zdrowiem.

Niekiedy czekanie na swoją rehabilitację przedłuża się na tyle, że dolegliwości narastają, a zdrowie znacznie się pogarsza. W takich sytuacjach jedynym rozsądnym wyjściem wydaje się być rehabilitacja, na którą pacjent umawia się prywatnie, nie czekając na wolne terminy refundowane przez NFZ. Polecamy szukać klinik i ośrodków rehabilitacyjnych na tej stronie: www.ekliniki.pl/centra-gabinety/typ_rehabilitacja.

Takie rozwiązanie jest  kosztowne, chociaż całkowity koszt zależy oczywiście od konkretnych działań terapeutycznych. Jeśli rehabilitację oprze się na prostych i szybkich ćwiczeniach, które zajmują zaledwie kilkanaście minut dziennie, to koszt będzie naturalnie mniejszy niż w sytuacji, gdy działania rehabilitacyjne obejmują nawet dwie godzinnych codziennych ćwiczeń. Inaczej też wygląda to w przypadku pacjentów, którzy rehabilitację mają przepisaną po zabiegu chirurgicznym, inaczej przy osobach po wypadkach, a jeszcze inaczej u ludzi, dla których rehabilitacja wiąże się z odzyskaniem sprawności psychoruchowej.

W ostatnich latach często jednak notuje się przypadki, gdy pacjentów zwyczajnie nie stać na prywatną rehabilitację. Z kolei cierpliwe oczekiwanie na kolejkę z NFZ może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Co ważne, problem wcale nie wynika z braku lekarzy i rehabilitantów, ale z limitów ustalanych właśnie przez Fundusz, który godzi się płacić jedynie za określoną liczbę pacjentów. Jeśli limit się wyczerpie, brakuje miejsc na rehabilitacji i w rezultacie chory musi czekać do kolejnego roku, aż pula się odnosi i NFZ znów zapłaci za jego leczenie.

Wydaje się, że najlepiej skorzystać z profesjonalnej kliniki rehabilitacyjnej, jeśli zależy nam na odzyskaniu pełnej sprawności. Warto polecić serwis http://www.ekliniki.pl gdzie znajdują się prezentacje obiektów medycznych z całej Polski. Wystarczy wejść na interesującą nas specjalność, w tym wypadku „rehabilitacja” i odszukać klinikę położoną najbliżej naszej okolicy.

fot. rehabilitacja w Hotelu Miłomłyn Zdrój – Medical SPA & Vitality, ekliniki.pl

Dodaj komentarz