Rehabilitacja u pacjentów z endoprotezą.


Rehabilitacja u pacjentów z endoprotezą.

Jakie ćwiczenia pomogą w powrocie do dawnej sprawności?

Problemy ze stawami biodrowymi dotyczą nie tylko osób w wieku starszym. Coraz częściej przydarzają się także nieco młodszym pacjentom. Na szczęście, postęp w dziedzinie medycyny i materiałów stosowanych do wyrobu sztucznych stawów sprawił, że nowoczesne endoprotezy dają zdecydowanie większy komfort życia, zakresu ruchomości i samodzielności pacjentów aniżeli starsze rozwiązania. Lepsze parametry techniczne materiałów jednak nie wystarczą do powrotu do sprawności. Niezbędne jest również przejście żmudnego procesu rehabilitacji.

Endoproteza stawu biodrowego. Jak sobie pomóc w powrocie do sprawności?

Alloplastyka często jest jedynym rozwiązaniem w przypadku pacjentów cierpiących na degenerację stawów w obrębie bioder. Problem ten dotyczy i – sądząc po rosnącym problemie braku ruchu i otyłości – będzie w przyszłości dotyczyć coraz większego grona osób. W powrocie do dawnej sprawności mogą w dużej mierze pomóc ćwiczenia wykonywane w zaciszu własnego domu.
Mało skomplikowana aktywność ruchowa, polegająca na wzmacnianiu mięśni pośladka, zginaczy biodra i prostowników kolana, powinna być wykonywana pod okiem fizjoterapeuty. Do wykonywania ćwiczeń po zabiegu związanym z wstawieniem endoprotezy warto wykorzystać taśmę o średnim poziomie rozciągliwości. Rehabilitacja po endoprotezie zwiększa zakres ruchomości stawu biodrowego i sprawność sąsiadujących mięśni. Warto jednak pamiętać, że krótko po operacji (kilka tygodni po zabiegu) nie jest zalecane wykraczanie poza zakres ruchu 90 stopni. Wynika to zarówno z technicznych możliwości sztucznego stawu, jak również z zaleceń bezpieczeństwa pacjenta. Nie ma się co jednak obawiać – organizm wypracuje nowe wzorce ruchowe, które pomogą mu w walce z ograniczeniami. Rehabilitacja zarówno przed, jak też po zabiegu wszczepienia endoprotezy powinna obejmować również ćwiczenia na odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa. Wówczas zdecydowanie ograniczy się ból tej części kręgosłupa i usprawni całe ciało.

Jaką aktywność fizyczną uprawiać po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego?

Nowoczesne endoprotezy stawu biodrowego umożliwiają utrzymanie dobrego poziomu jakości życia. Zapewniają nie tylko codzienną sprawność, dając zdolność do samodzielnego poruszania się, ale również pozwalają na amatorskie uprawianie sportu – biegania, spacerów, gry w tenisa, a nawet jazdy na nartach o umiarkowanym stopniu intensywności. Na osiągnięcie sprawności fizycznej pozwalającej na prowadzenie aktywnego trybu życia wpływa przede wszystkim natychmiastowa rehabilitacja rozpoczęta tuż po zabiegu operacyjnym.

Facebook Comments