Rezonans magnetyczny w diagnostyce nowotworów


Rezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny to najbardziej precyzyjna metoda diagnozy nowotworów. Pozwala odwzorować nawet najmniejsze zmiany nowotworowe w każdym narządzie i w każdej tkance ciała ludzkiego. Umożliwia też pokazanie stopnia złośliwości oraz dynamiki tych zmian.

Spektroskopia rezonansu magnetycznego

Zmiany nowotworowe za pomocą rezonansu magnetycznego można zaobserwować już w pojedynczych molekułach. Jest to możliwe dzięki technice spektroskopii, która potrafi wykryć istnienie biochemicznych markerów nowotworowych w organizmie człowieka. Spektroskopia pozwala też określić, jak złośliwy jest guz oraz ocenić tempo procesu nowotworowego.

Podczas, gdy rezonans magnetyczny dostarcza tylko danych o strukturze danego narządu, spektroskopia rezonansu magnetycznego daje możliwość uzyskania sposób nieinwazyjny informacji o składzie biochemicznym badanego narządu czy tkanki.

Za pomocą spektroskopii rezonansem magnetycznym można też ustalić, czy po zabiegu usunięcia guza oraz po zabiegach chemioterapii lub radioterapii zanika lub zmniejsza się poziom markerów nowotworowych w organizmie człowieka. Spektroskopia rezonansem magnetycznym jest najlepszą metodą wczesnego wykrywania zmian nowotworowych, stanowi też bardzo precyzyjną ocenę skuteczności leczenia nowotworów.

Rezonans magnetyczny jest więc podstawową i najdokładniejszą metodą diagnostyki nowotworów. To technika, bez której trudno sobie wyobrazić dokładniejszą diagnozę, określenie lokalizacji, wielkości, a także dynamiki oraz charakteru zmian nowotworowych. Za pomocą rezonansu magnetycznego można różnicować zmiany jako złośliwe i niezłośliwe.

Za pomocą rezonansu magnetycznego można wykryć zmiany nowotworowe już w bardzo wczesnym stadium rozwoju choroby. Wczesne wykrycie nowotworu daje większe szanse na całkowite wyleczenie.

Rezonans magnetyczny wszechstronną metodą diagnostyczną

Obok diagnostyki onkologicznej rezonans magnetyczny znajduje zastosowanie w diagnostyce układu naczyniowego, układu nerwowego, w diagnostyce chorób stawów i więzadeł, w diagnostyce dyskopatii i osteoporozy. Za pomocą rezonansu magnetycznego można diagnozować zagrażające życiu tętniaki. Za pomocą rezonansu magnetycznego można diagnozować wszystkie jednostki chorobowe. W przeciwieństwie do badania rentgenowskiego czy tomografii komputerowej rezonans magnetyczny jest badaniem bezpiecznym, nieinwazyjnym.

Gdzie wykonać rezonans magnetyczny?

Badanie rezonansem magnetycznym można wykonać bezpłatnie w ramach kontraktu z NFZ. Należy tylko mieć skierowanie od lekarza. Badanie można wykonać również prywatnie w wielu placówkach w każdym większym mieście. Jedną z placówek, gdzie można wykonać rezonans magnetyczny w Warszawie jest multimed.pl. Informacje dotyczące badania, lokalizacja placówki oraz dane kontaktowe dostępne są na stronie internetowej multimed.pl.

Dodaj komentarz