Rodzaje peelingu – w domu i w salonie


Rodzaje peelingu - w domu i w salonie
Peeling stanowi najlepszą formę przygotowania skóry do dalszych zabiegów odżywczych, czy regenerujących. Ta rozpowszechniona forma oczyszczania skóry ma wiele różnych wcieleń, więc posiadacze każdego typu cery znajdą coś odpowiedniego dla siebie.

Klasyka domowa

Najbardziej znanym rodzajem peelingu jest ten mechaniczny. Za pomocą drobinek różnego rodzaju i wielkości usuwany jest obumarły naskórek. W preparatach kosmetycznych możemy znaleźć drobno- i gruboziarniste zmielone łupiny orzechów, pestki owoców, sól morską, cukier, ale i syntetyczne granulki. Ziarnista konsystencja, pozwala na dość inwazyjne, lecz dogłębne usunięcie nadmiaru sebum, czy łuszczącej się skóry, a masaż i poprawa mikrokrążenia to tylko sympatyczne następstwa ich zastosowania. Dlatego też polecany jest osobom ze skórą tłustą, grubą czy normalną, u których zastosowanie tego zabiegu, nie spowoduje podrażnień. Jeśli masz w domu cukier, sól, płatki owsiane, czy kawę, możesz również pokusić się o domową miksturę peelingującą, na którą miliony przepisów z powodzeniem znajdziesz w internecie.

Mechanicznie kosmetycznie

Salony kosmetyczne zaproponują nam mechaniczne złuszczanie w postaci m.in. mikrodermabrazji, czy peelingu kawitacyjnego. Za każdym razem wymagają one użycia odpowiedniego aparatu oraz specjalnej techniki pozbywania się zanieczyszczeń skóry.

Mikrodermabrazja polega na mechanicznym usuwaniu naskórka za pomocą specjalnego urządzenia z głowicą pokrytą kryształkami naturalnego diamentu lub wodorotlenku glinu (korundu). Intensywność zabiegu dobierana jest indywidualnie, a najlepsze efekty uzyskamy w serii do 10 zabiegów. Ten rodzaj zabiegu pozwoli nam zwalczyć trądzik i blizny po nim, a także rozszerzone pory i zaskórniki, jak również drobne zmarszczki oraz cellulit i rozstępy.

Z kolei podczas peelingu kawitacyjnego usunięte zostaną wszelkie zanieczyszczenia i zrogowaciały naskórek. A wszystko to za pomocą fal ultradźwiękowych emitowanych przez metalową końcówkę w postaci szpatułki. Ten dwuetapowy zabieg poprzedzony demakijażem i zwieńczony wmasowaniem kremu odżywczego, działa głębiej, a przy tym delikatniej, niż standardowy peeling mechaniczny. Jego olbrzymią zaletą jest jego przeznaczenie do każdego typu skóry, nawet tej wrażliwej, suchej i podrażnionej. Kawitacja dedykowana jest w szczególności posiadaczom skóry zanieczyszczonej, z bliznami, przebarwieniami i rozszerzonymi porami. Poddane temu zabiegowi skóra twarzy, szyi, dłoni, czy pleców stanie się bardziej dotleniona i nawilżona, co daje efekt ogólnego odświeżenia i rozświetlenia.

Delikatność enzymu

Peeling enzymatyczny należy do najłagodniejszej formy złuszczania naskórka. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu enzymów roślinnych. Najpowszechniejsze są papaina z papai oraz bromelaina z ananasa. Cera wrażliwa i sucha będzie dzięki temu oczyszczona, bez konieczności szorowania drażniącymi ziarenkami. Z powodzeniem możemy go stosować samodzielnie, jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji skóry. Niepocieszone będą osoby cierpiące na trądzik, które powinny unikać takich preparatów, by nie zaogniać stanu zapalnego skóry.

Dobra chemia

Posiadacze zmarszczek, przebarwień, blizn, czy rozstępów powinni zaprzyjaźnić się z zabiegiem peelingu chemicznego. Do usuwania niedoskonałości używa się wówczas kwasów owocowych
(AHA) jak winogronowy, migdałowy, czy cytrynowy, a także kwas glikolowy (z trzciny cukrowej), kwas mlekowy, salicylowy czy fenol. Jest to bardzo głęboki rodzaj peelingu, który powinien być wykonywany w miesiącach jesienno-zimowych, w gabinecie kosmetycznym, pod okiem kosmetologa lub dermatologa. Intensywne działanie złuszczające kwasów uwrażliwia skórę na czynniki zewnętrzne. Dodatkowo należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej po zabiegu oraz rezygnacji z sauny, czy ekspozycji na słońce.

Obecnie jest wiele wariacji na temat oczyszczania skóry z użyciem rozmaitych urządzeń i preparatów, będących połączeniem kilku procedur kosmetycznych. Podstawowy podział peelingów na mechaniczne, chemiczne i enzymatyczne zaczyna być teoretycznym. Jednak wciąż warto go poznać, by móc dobrać sobie odpowiedni preparat do użytku domowego, a także, by wiedzieć, jak składniki wykorzystane podczas zabiegu kosmetycznego zadziałają na naszą skórę. Nieufnym i niezdecydowanym, poleca się profesjonalną poradę kosmetologa, który zaproponuje nam bezpieczny i skuteczny peeling, odpowiadający naszym konkretnym potrzebom.

Paulina Kucharska
Przygotowano w oparciu o magiadlaciala.pl/peeling-kawitacyjny

Dodaj komentarz