Rozszerzanie diety niemowlaka – jak robić to krok po kroku? Przedstawiamy poradnik żywienia dziecka


Rozszerzanie diety niemowlaka - jak robić to krok po kroku?
Moment wprowadzania posiłków uzupełniających do diety maluszka jest bardzo ważny dla jego prawidłowego rozwoju. W okresie tysiąca pierwszych dni życia dziecka kształtują się nawyki żywieniowe, które przetrwają w późniejszym wieku. Dowiedz się, jak przejść przez etap rozszerzania diety niemowlaka. Poznaj plan pięciu kroków.

Krok 1

Pojedyncze smaki – zapoznajemy maluszka z warzywami i owocami. Na tym etapie dziecko uczy się pierwszych nowych smaków, innych niż mleko mamy. Ważne jest, aby posiłki uzupełniające wprowadzać nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia, ale przed 26. tygodniem życia dziecka. Pamiętaj, aby jako pierwsze podawać pojedyncze warzywa o konsystencji papki lub puree. Z czasem przyjdzie moment na owoce i wielosmakowe kombinacje w posiłkach warzywnych czy owocowych.

Krok 2

Uczymy dziecko regularnego jedzenia śniadań. Gdy dziecko nauczy się jeść z łyżeczki, pozna niektóre warzywa i owoce, przyjdzie czas na posiłki zbożowe, te z glutenem i bez. Celem drugiego kroku w rozszerzaniu diety niemowlaka jest nauczenie go jedzenia śniadań. Kaszki czy inne produkty zbożowe to zalecane produkty,  które możesz wykorzystać do przygotowania zbilansowanego posiłku dla dziecka.

Krok 3

Czas na kolejne warzywa i owoce. Różnorodne posiłki to źródło nowych smaków oraz cennych składników odżywczych. Pamiętaj, aby nie zniechęcać się po pierwszych próbach wprowadzenia brokułów, buraczków czy innych produktów. Dziecko potrzebuje czasu na akceptację nowych smaków i konsystencji. Eksperci zalecają nawet 10-15-krotne próby podania nowego produktu.

Krok 4

Przyszedł czas na mięso i ryby. Maluszek zna już smaki i konsystencje warzyw, owoców i kaszek. Na tym etapie do posiłków przygotowywanych dla dziecka możesz dodać już mięsko lub rybkę. Pamiętaj, aby wybierać produkty, których pochodzenia jesteś pewna. Szukaj ryb z certyfikowanych połowów i mięsa wolnego od antybiotyków czy hormonów.

Krok 5

Piąty krok to nauka spożywania pięciu posiłków w ciągu dnia. Już na tym etapie warto kształtować właściwe nawyki żywieniowe dziecka i przyzwyczajać je do tego, że  w ciągu dnia spożywamy trzy posiłki podstawowe i dwie zalecane przekąski. Napojem podawanym dziecku powinna być głównie niskozmineralizowana woda butelkowana.

Pamiętaj, aby posiłki serwowane maluszkowi były bez dodatku soli i cukru. Jeśli zdecydujesz się na żywność dla niemowląt, wybieraj tę ze wskazaniem wiekowym.

Dodaj komentarz