Rozwój stomatologii estetycznej w ostatnich latach


Rozwój stomatologii estetycznej w ostatnich latach
Piękny i idealnie biały uśmiech jest jedną z naszych wizytówek, dlatego warto o niego dbać. Rozwój stomatologii estetycznej w ostatnich latach sprawił, że gabinety dentystyczne zapewniają nie tylko diagnostykę i leczenie zębów, ale i wykonują szeroki wachlarz zabiegów, które mają na celu poprawę ich wyglądu. Obecnie z powodzeniem można zaprojektować hollywoodzki uśmiech.

Stomatologia estetyczna – zabiegi podstawowe

Już od wielu lat w gabinetach stomatologicznych wykonywany jest skaling i piaskowanie. Są to zabiegi, które pozwalają usunąć kamień i osad nazębny oraz przygotować uzębienie do późniejszego wybielania.
Usuwanie kamienia nazębnego, z jednej strony pozwala poprawić wygląd uśmiechu, a z drugiej chroni przed pojawieniem się procesów zapalnych w obrębie dziąseł. Piaskowanie pozwala zaś oczyścić zęby z ciemnego osadu.

Wybielanie zębów

Rozwój stomatologii estetycznej pozwolił opracować skuteczne metody na wybielanie zębów. Pozwalają one uzyskać śnieżnobiały uśmiech, o którym marzymy. Samodzielnie można wykonać wybielanie za pomocą specjalnych nakładek. W gabinetach dentystycznych najczęściej stosuje się wybielanie za pomocą lampy BEYOND (Beyond Whitening Accelerator). Zęby są wybielana za pomocą technologii filtrowania światła. Lampa halogenowa emituje światło niebieskie o wysokiej gęstości. Są to fale mające długość 480-520 nanometrów. Soczewki lampy BEYOND dodatkowo filtrują emitowane promienie ultrafioletowe i cieplne (za pomocą wielu warstw specjalnych włókien), dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezpieczny.
Wybielanie za pomocą lampy BEYOND pozwala usunąć wszelkie przebarwienia na zębach, które powstają po piciu kawy i herbaty, zmiany powstałe u palaczy (nikotyna zmienia kolor płytki) oraz przebarwienia po środkach farmaceutycznych. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Powtarza się go zwykle kilka razy (ilość powtórzeń jest dobierana dla każdego pacjenta indywidualnie). Stopień wybielenia jest uzależniony od naturalnego odcienia zębów (jest on uwarunkowany genetycznie). Wybielanie pozwala powrócić do naturalnego, białego odcienia zębów i uzyskać piękny uśmiech. Przed zabiegiem wybielania na zęby nakłada się specjalny żel wybielający – zarówno podczas wybielania lampą, jak i laserem.

Digital Smile Design

Zabiegi wybielające zęby wymagają zwykle wielu wizyt w gabinecie stomatologicznym – leczenie trwa około kilku miesięcy. Osoby, które jeszcze przed leczeniem chciałyby zobaczyć jego efekty i ocenić, jak będzie się prezentował ich nowy uśmiech, mogą skorzystać z jednej z nowych zdobyczy stomatologii estetycznej. Chodzi tutaj o technologię Digital Smile Design. Specjalista stomatologii estetycznej projektuje wtedy uśmiech, który idealnie pasuje do indywidualnych rysów twarzy pacjenta oraz jego mimiki. Technik dentystyczny projektuje cyfrowy model uśmiechu (mock-up). Taka tymczasowa nakładka pozwala pacjentowi zobaczyć późniejsze efekty.

Licówki

Estetykę uśmiechu pozwalają poprawić również licówki kompozytowe oraz porcelanowe. Licówki porcelanowe idealnie integrują się z naturalnym zębem i odzwierciedlają jego wygląd (to samo nasycenie barw, opalizacja, fluorescencja).

Artykuł powstał we współpracy z frankowski-maloclinic.pl

Dodaj komentarz